Narzędzia:

Zapowiedzi

1 grudnia 2004 r.

1 grudnia 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Spraw Zagranicznych, podczas którego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Uchwały Nr 90 - zmiana Umowy o utworzeniu Banku w celu przyjęcia Mongolii jako kraju operacji, podjętej przez Radę Gubernatorów Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju w dniu 30 stycznia 2004 r.

Na temat ustaleń zawartych w przedmiotowej uchwale wypowiadali się wiceminister finansów Wiesław Szczuka oraz wicedyrektor Departamentu Prawno-Traktatowego w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Piotr Ogonowski. Pozytywną opinię o sejmowej ustawie ratyfikacyjnej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Przedmiotowa uchwała dotyczyła włączenia Mongolii do grupy krajów uprawnionych do otrzymywania finansowania z Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju.

W głosowaniu Komisja Spraw zagranicznych opowiedziała za zarekomendowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek rozpatrywanej ustawy. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży podczas posiedzenia plenarnego senator Genowefa Ferenc.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrzono ustawę o ratyfikacji Konwencji nr 170 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej bezpieczeństwa przy używaniu substancji i preparatów chemicznych w pracy, przyjętej w Genewie dnia 25 czerwca 1990 r.

Senatorowie zapoznali się z informacją o przyjętych w przedmiotowej konwencji rozwiązaniach, którą przedstawił w imieniu rządu wiceminister gospodarki i pracy Marek Szczepański. Pozytywną opinię na temat ustawy zaprezentowało senackie biuro legislacyjne.

Wymieniona w ustawie konwencja ma zastosowanie do wszystkich gałęzi działalności gospodarczej, w których używa się substancji i preparatów chemicznych, przy czym przewiduje możliwość wyłączeń na zasadach w niej określonych. Konwencja reguluje materię dotyczącą bezpieczeństwa używania substancji i preparatów chemicznych, w tym system ich klasyfikacji, oznakowanie, treść karty charakterystyki, obowiązki dostawców substancji i preparatów chemicznych. Reguluje także obowiązki pracodawców oraz pracowników związane z używaniem substancji i preparatów chemicznych (oznakowanie, przestrzeganie zasad przenoszenia substancji i preparatów, ochrona pracowników, kontrola oddziaływania i usuwanie substancji i preparatów chemicznych, informowanie i szkolenie pracowników dotyczące postępowania z niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi). W polskim systemie prawnym zakres przedmiotowy konwencji odpowiada uregulowaniom zawartym w pięciu ustawach. Uregulowania materii objętej konwencją dokonują także akty wykonawcze do tych ustaw, przede wszystkim rozporządzenia do ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz do kodeksu pracy.

W głosowaniu komisja poparła rozpatrywaną ustawę sejmową i postanowiła zaproponować Senatowi jej przyjęcie bez poprawek. Na sprawozdawcę stanowiska Komisji Spraw Zagranicznych w tej sprawie wybrano senatora Zbigniewa Kulaka.

Ponadto komisja rozpatrzyła ustawę o wypowiedzeniu Konwencji o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach, sporządzonej w Gdańsku dnia 13 września 1973 r.

Potrzebę wypowiedzenia przedmiotowej konwencji uzasadnił wicedyrektor departamentu w MSZ P. Ogonowski. Wynika ona z art. 6 ust. 12 aktu dotyczącego warunków przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej. Przepis ten zobowiązuje Polskę do podjęcia wszelkich właściwych środków w celu dostosowania swojej pozycji wobec organizacji i umów międzynarodowych, których Wspólnota Europejska jest stroną, do praw i obowiązków naszego kraju wynikających z przystąpienia do Unii.

W szczególności, w możliwie najwcześniejszym terminie nasz kraj, podobnie jak inni nowi członkowie Wspólnoty, wystąpi z międzynarodowych umów i organizacji w dziedzinie rybołówstwa, których członkiem jest Unia. Jedną z takich umów jest Konwencja o rybołówstwie i ochronie żywych zasobów w Morzu Bałtyckim i Bełtach, sporządzona w Gdańsku 13 września 1973 r. Od dnia akcesji interesy Rzeczpospolitej Polskiej w konwencji reprezentuje Komisja Europejska.

Ponadto senatorowie zapoznali się z pozytywną opinią biura legislacyjnego. W głosowaniu Komisja Spraw Zagranicznych poparła rozpatrywaną ustawę sejmową. Ustalono, że jej przyjęcie bez poprawek zarekomenduje Izbie senator Zbigniew Zychowicz.