Narzędzia:

Zapowiedzi

26 listopada 2004 r.

26 listopada 2004

Podczas posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywano ustawę o prawie pomocy w postępowaniu w sprawach cywilnych, prowadzonym w państwach członkowskich Unii Europejskiej.

Stronę rządową reprezentowali wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak, sędzia Robert Zygadło, sekretarz Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego przy Ministrze sprawiedliwości oraz wicedyrektor Departamentu Legislacyjno-Prawnego w resorcie sprawiedliwości Jan Bołonkowski. Ponadto zapoznano się z uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa, która była projektem rządowym, zawierała przepisy mające na celu wykonanie prawa Unii Europejskiej. Zmierzała do uregulowania trybu i przesłanek przyznawania osobom fizycznym prawa do pomocy, polegającej między innymi na możliwości skorzystania z pełnomocnika oraz zwolnieniu z kosztów sądowych w postępowaniu w sprawach cywilnych, które ma być wszczęte lub jest prowadzone w innym państwie członkowskim.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności opowiedziała się za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy sejmowej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Gerarda Czaję.

W drugim punkcie porządku dziennego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o Policji oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego.

Stronę rządową reprezentowali wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Leszek Ciećwierz oraz Adam Patafij z Komendy Głównej Policji. Senatorowie zapoznali się ponadto ze szczegółowymi uwagami senackiego biura legislacyjnego. Komisja dysponowała również opinią eksperta, prof. Józefa Wójcikiewicza.

Przeprowadzona dyskusja dotyczyła m.in. definicji osób, o których profilu DNA byłyby gromadzone informacje i przechowywane w bazie danych DNA, czy krąg tych osób ograniczałby się do profilów osób określonych w art. 74 kodeksu postępowania karnego oraz problemu przymusu bezpośredniego.

W głosowaniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności postanowiła zarekomendować Senatowi przyjęcie ustawy o zmianie ustawy o Policji oraz ustawy - Kodeks postępowania karnego wraz z zaakceptowanymi przez senatorów 3 poprawkami. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego złoży senator Krystyna Sienkiewicz.

Na zakończenie posiedzenia senatorowie kontynuowali rozpatrywanie ustawy o zmianie ustawy - Kodeks postępowania cywilnego oraz ustawy - Prawo o ustroju sądów powszechnych. Pierwsze posiedzenie w tej sprawie odbyło się 25 listopada br.

W tej części posiedzenia uczestniczyli wiceminister sprawiedliwości Andrzej Grzelak, sędzia R. Zygadło oraz sędzia Sądu Najwyższego Tadeusz Wiśniewski, przewodniczący Wydziału I w Izbie Cywilnej.

Najważniejsze dyskutowane problemy dotyczyły wykonywania czynności procesowych w sprawach o naprawienie szkody oraz zawężenia dostępu do skargi kasacyjnej.

Na zakończenie posiedzenia poddano pod głosowanie wnioski zgłoszone przez senatorów Teresę Liszcz i Zbigniewa Romaszewskiego.

Komisja zaakceptowała m.in. w art. 3982 w §1 obniżenie progów umożliwiających wniesienie skargi kasacyjnej - w sprawach z zakresu prawa pracy z 30 tys. na 10 tys. zł, a w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych z 15 tys. na 10 tys. zł. Ponadto przywrócono obecnie obowiązującą regulację art. 393, podającą warunki, które umożliwiają Sądowi Najwyższemu nieprzyjęcie kasacji (zamiast nowego przepisu art. 3989 w §2, który podaje przesłanki obligujące Sąd Najwyższy do przyjęcia). Doprecyzowano także przepis art. 5059

Ustalono, że stanowisko Komisji Ustawodawstwa i Praworządności wraz z 6 poprawkami zaakceptowanymi zarekomenduje Izbie senator Ewa Serocka.

Do stanowiska komisji zgłoszono 2 wnioski mniejszości. Postanowiono, że przedstawi je senator T. Liszcz. Dotyczyły one skreślenia §2 w art. 3981 (przepis ten uniemożliwia wniesienie skargi kasacyjnej prokuratorowi generalnemu oraz rzecznikowi praw obywatelskich w pewnych wypadkach). W drugim wniosku mniejszości zaproponowano w art. 3982 w §2 zaproponowano usunięcie rozwodu i separacji z wykazu spraw, w których skarga kasacyjna jest niedopuszczalna.