Narzędzia:

Zapowiedzi

30 listopada 2004 r.

30 listopada 2004

Tematem posiedzenia Komisji Polityki Społecznej i Zdrowia były problemy bezdomności w Polsce oraz przygotowanie do zimy 2004/2005.

W posiedzeniu udział wzięli przedstawiciele resortu polityki społecznej i infrastruktury, organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zajmujących się bezdomnością, a także ośrodków pomocy społecznej.

W przeprowadzonej dyskusji wskazywano przede wszystkim na potrzebę wprowadzania w walce z bezdomnością rozwiązań długofalowych, a nie doraźnych.

Krystyna Bartoszewska z miejskiego ośrodka pomocy społecznej w Wałbrzychu podkreślała, że zdecydowanie ważniejsze od doraźnej pomocy, organizowanej głównie w okresie świąt Bożego Narodzenia, np. w postaci wieczerzy wigilijnych dla ubogich i bezdomnych, jest działanie długofalowe. Takie działanie polega nie tylko na zapewnieniu bezdomnym miejsc noclegowych, posiłków i odzieży, ale przede wszystkim na pomocy w wychodzeniu z bezdomności. Temu, jej zdaniem, służy m.in. budowanie mieszkań socjalnych. "Ich koszt jest mniej więcej dziesięciokrotnie mniejszy od budowy zwykłego mieszkania" - tłumaczyła.

Przedstawiciele organizacji pozarządowych i stowarzyszeń zajmujących się pomocą bezdomnym podkreślali, że bezdomność powoduje przede wszystkim utratę poczucia własnej wartości. Dlatego bezdomnym potrzeba nie tylko posiłków, ciepłych ubrań, ale przede wszystkim wprowadzania rozwiązań, które nie doprowadzają do wykluczenia ich ze społeczeństwa. W opinii uczestników posiedzenia, obecny system jest zły. Osoba bezdomna, która np. chce pójść do szkoły, by się dokształcić, musi przedstawić meldunek stały, którego nie ma. Nie może więc dostać się do szkoły. To prowadzi do degradacji.

Zdaniem Krystyny Wyrwickiej z Ministerstwa Polityki Społecznej, przedstawiciele tego resortu co roku mają dylemat, czy wybierać programy, które aktywizują bezdomnych i pomagają im w powrocie do społeczeństwa, czy finansować programy doraźne, np. polegające na finansowaniu zimą posiłków. "Nie możemy abstrahować od bieżących potrzeb" - podkreśliła.

Jak wyjaśniła, w 2004 r. resort przeznaczył 5 mln zł na program "Bezdomność", rozpoczęty w 2002 r. "Wystąpiliśmy również o dodatkowe środki z rezerwy ogólnej. Możemy je otrzymać pod koniec grudnia" - dodała.

Marek Zawiślak z resortu infrastruktury poinformował, że do końca 2005 roku na wybudowanie mieszkań socjalnych i ośrodków noclegowych w całym kraju może być przeznaczone 50 mln zł. Za tę kwotę może powstać prawie 3 tys. miejsc w lokalach socjalnych i ponad 200 w noclegowniach.

Senator Zdzisława Janowska podkreśliła, że "nie można leczyć skutków, trzeba zapobiegać. Trzeba budować świadomość tych, którzy sprawują władzę na szczeblach niższych, by działać w taki sposób, aby grupa bezdomnych się nie rozrastała".

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia rozpatrywała ustawę o ratyfikacji Konwencji nr 170 Międzynarodowej Organizacji Pracy dotyczącej bezpieczeństwa przy używaniu substancji i preparatów chemicznych w pracy, przyjętej w Genewie dnia 25 czerwca 1990 r.

Uregulowania przyjęte w przedmiotowej konwencji omówił wiceminister gospodarki i pracy Krzysztof Krystowski. Pozytywną opinię na temat ustawy sejmowej przedstawiło Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Będąca przedmiotem ratyfikacji konwencja ma zastosowanie do wszystkich gałęzi działalności gospodarczej, w których używa się substancji i preparatów chemicznych, przy czym przewiduje możliwość wyłączeń na określonych w niej zasadach. Konwencja reguluje materię dotyczącą bezpieczeństwa używania substancji i preparatów chemicznych, w tym system ich klasyfikacji, oznakowanie, treść karty charakterystyki, obowiązki dostawców substancji i preparatów chemicznych. Reguluje także obowiązki pracodawców oraz pracowników związane z używaniem substancji i preparatów chemicznych (oznakowanie, przestrzeganie zasad przenoszenia substancji i preparatów, ochrona pracowników, kontrola oddziaływania i usuwanie substancji i preparatów chemicznych, informowanie i szkolenie pracowników dotyczące postępowania z niebezpiecznymi substancjami i preparatami chemicznymi).

W polskim systemie prawnym zakres przedmiotowy konwencji odpowiada uregulowaniom zawartym w pięciu ustawach. Uregulowania materii objętej konwencją realizują także akty wykonawcze do tych ustaw, przede wszystkim rozporządzenia do ustawy o substancjach i preparatach chemicznych oraz do kodeksu pracy.

W głosowaniu Komisja Polityki Społecznej i Zdrowia opowiedziała się jednogłośnie za przyjęciem bez poprawek rozpatrywanej ustawy ratyfikacyjnej. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senator Krystynę Sienkiewicz.