Narzędzia:

Zapowiedzi

26 listopada 2004 r.

26 listopada 2004

Odbyło się posiedzenie Komisji Skarbu Państwa i Infrastruktury, podczas którego rozpatrywano ustawę o zmianie ustawy o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie kodeksu cywilnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister infrastruktury Andrzej Bratkowski oraz dyrektor Departamentu Mieszkalnictwa w tym resorcie Zdzisław Żydak. Ponadto zapoznano się z uwagami szczegółowymi i propozycjami poprawek do tekstu ustawy sejmowej zgłoszonymi przez Biuro Legislacyjne Kancelarii Senatu.

Rozpatrywana ustawa została uchwalona przez Sejm na podstawie trzech projektów: rządowego i dwóch poselskich. Zmierza ona do ochrony praw lokatorów przed nadmiernymi podwyżkami czynszów po zniesieniu dotychczasowych ograniczeń tzw. czynszów regulowanych.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury opowiedziała się za wprowadzeniem 13 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Sergiusz Plewa.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia senatorowie przystąpili do rozpatrywania ustawy o zmianie ustawy o portach i przystaniach morskich oraz o zmianie niektórych innych ustaw.

Na temat zapisów ustawy, która była projektem rządowym, wypowiadał się wiceminister infrastruktury Witold Górski. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami senackiego biura legislacyjnego.

Rozpatrywana nowelizacja została przygotowana w ramach Strategii Antykorupcyjnej Rządu. W toku praktycznego stosowania ustawy o portach i przystaniach morskich wystąpiły problemy z utrzymaniem publicznego charakteru infrastruktury portowej oraz oddzieleniem sfery zarządzania portami i przystaniami od działalności usługowej świadczonej na ich terenie.

Nowelizacja uzupełnia przepisy ustawy w zakresie gospodarki nieruchomościami w granicach portów i przystani morskich, uściśla zasady prywatyzacji wydzielonych z podmiotów zarządzających spółek świadczących usługi portowe oraz wprowadza zwolnienie z podatku od nieruchomości gruntów znajdujących się w posiadaniu podmiotów zarządzających, przeznaczonych na cele inwestycyjne.

Ustawa znosi m.in. pojęcie nieruchomości gruntowej, zastępuje je określeniem "nieruchomość", rozszerza regulację dotyczącą postępowania o wyrażenie zgody na obrót nieruchomościami stanowiącymi własność Skarbu Państwa, jednostki samorządu terytorialnego albo podmiotu zarządzającego portem lub przystanią morską położonymi w granicach portów i przystani morskich, nakłada na podmioty zarządzające portami o podstawowym znaczeniu dla gospodarki narodowej posiadające udziały lub akcje w spółkach działających w sferze eksploatacji obowiązek ich zbycia w trybie publicznym w terminie do dnia 31 grudnia 2005 r.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa i Infrastruktury postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 3 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji. Ustalono, że ich przyjęcie zarekomenduje Izbie senator Czesława Christowa.

Na zakończenie posiedzenia rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji.

W imieniu rządu głos zabrał wiceminister skarbu państwa Przemysław Morysiak. Rekomendował on zapisy nowelizacji sejmowej, uchwalonej na podstawie projektu rządowego. Ponadto senatorowie zapoznali się z opinią Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu.

W związku z likwidacją funduszu prywatyzacji rozpatrywany projekt wprowadza możliwość przekazania przez ministra właściwego do spraw Skarbu Państwa przychodów tam zgromadzonych, po rozliczeniu wydatków, do budżetu państwa.

W głosowaniu Komisja Skarbu Państwa opowiedziała się za zaproponowaniem Senatowi przyjęcia bez poprawek nowelizacji ustawy o narodowych funduszach inwestycyjnych i ich prywatyzacji. Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie podczas posiedzenia plenarnego Izby złoży senator Ryszard Matusiak.