Narzędzia:

Zapowiedzi

19 marca 2004 r.

19 marca 2004

Na swym posiedzeniu Komisja Ustawodawstwa i Praworządności rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy - Kodeks karny oraz niektórych innych ustaw.

Otwierając posiedzenie, przewodnicząca komisji senator Teresa Liszcz poprosiła przedstawiciela Ministerstwa Sprawiedliwości, prokuratora w Departamencie Legislacyjno-Prawnym Wacława Michrowskiego o krótkie uzasadnienie rozpatrywanej nowelizacji. Senatorowie dysponowali ponadto opinią Biura Legislacyjnego, w której omówiono założenia ustawy uchwalonej z przedłożenia rządowego oraz przedstawiono propozycje zmian.

Rozpatrywana nowelizacja zawiera przepisy dostosowujące polskie ustawodawstwo do prawa Unii Europejskiej. Zaproponowane przepisy mają uregulować odpowiedzialność karną za zdefiniowane w nowelizacji pojęcie przestępstwa terrorystycznego, ułatwianie nielegalnego wjazdu, tranzytu i pobytu na terytorium RP, a także uregulować zasady powoływania wspólnych zespołów dochodzeniowo-śledczych.

W dyskusji senatorowie nie kwestionowali potrzeby zwiększenia rygoryzmu w zwalczaniu terroryzmu i rozwiązań przyjętych w ustawie. Przedstawiciel Ministerstwa Sprawiedliwości zwrócił się do komisji o wprowadzenie poprawek mających na celu usunięcie błędu legislacyjnego w czwartej zmianie w art. 258 w §3 i §4.

Pod głosowanie poddano wnioski senatorów T. Liszcz, Gerarda Czai i Aleksandry Koszady. Uzyskały one aprobatę komisji. Ustalono, że podczas obrad Izby sprawozdanie w tej sprawie złoży senator G. Czaja.

W drugiej części posiedzenia Komisji Ustawodawstwa i Praworządności odbyła się dyskusja na temat działalności komorników, związana z publikacją w tygodniku "Polityka" nr 7 z 14 lutego br.

Senatorowie otrzymali obszerny, dwudziestostronnicowy materiał przygotowany przez Krajową Radą Komorniczą, zawierający odniesienie się do spraw opisanych w artykule prasowym, a także do regulacji prawnych i innych uwarunkowań pracy komorników.

W dyskusji głos zabrali: wiceminister sprawiedliwości Marek Sadowski, dyrektor Departamentu Organizacyjno-Prawnego w tym resorcie Mirosław Szwagierczak oraz przedstawiciele Krajowej Rady Komorniczej - prezes Iwona Karpiuk-Suchecka i Andrzej Kulągowski. Na dyskutowany temat wypowiadali się senatorowie T. Liszcz, Marek Balicki, Ewa Serocka, G. Czaja, Andrzej Jaeschke, Zbigniew Romaszewski i Anna Kurska. Poruszyli oni m.in. następujące problemy:

  • niedostateczny nadzór sądowy nad działalnością komorników, a także wypadki powiązań rodzinnych (wypadek komornika Ciemnoczołowskiego ze Słupska, którego mimo dwukrotnego dyscyplinarnego usuwania z zawodu sąd pracy przywracał do niej),
  • powiązanie statusu funkcjonariusza państwowego, wykonującego orzeczenia sądowe w imieniu Rzeczypospolitej Polskiej, z działalnością gospodarczą na własny rachunek,
  • zbyt mały dostęp do zawodu (niedostateczna liczba rewirów komorniczych - około 600 w całej Polsce),
  • realnie istniejącą możliwość "ustawiania" licytacji.

Na zakończenie prezes Krajowej Rady Komorniczej przypomniała działania podejmowane przez samorząd (m.in. dopominanie się uchwalenia ustawowego zakazu eksmisji "na bruk") i zapowiedziała dalsze prace nad wytworzeniem właściwej etycznej postawy komorników w wykonywaniu zawodu.