Narzędzia:

Zapowiedzi

19 lutego 2004 r.

19 lutego 2004

19 lutego 2004 r. marszałek Longin Pastusiak wziął udział w uroczystości z okazji jubileuszu 85-lecia Polskiej Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej. Uroczystość odbyła się w Instytucie Meteorologii i Gospodarki Wodnej w Warszawie:

Zwracając się do zebranych, marszałek Senatu powiedział:

Z przyjemnością uczestniczę w dzisiejszym spotkaniu zorganizowanym z okazji Jubileuszu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej i pełnionej przez niego od 85 lat Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej.

Jubileusze skłaniają nas do różnorodnych refleksji, ale najczęściej do tych o charakterze historycznym. Jak wiemy, służby hydrologiczno-meteorologiczne rozpoczęły swą działalność w 1919 roku, w odrodzonym państwie polskim. Inicjatorem ich powołania był, inżynier hydrotechnik, budowniczy elektrowni wodnych w Europie Zachodniej, wybitny naukowiec, pierwszy prezydent Rzeczypospolitej Polskiej prof. Gabriel Narutowicz. Doceniał on rolę służb hydrologiczno-metodologicznych przy zapewnianiu bezpieczeństwa państwa i jego obywateli. Rozumiał doskonale, że niepodległe i nowocześnie organizowane państwo nie może obyć się bez służb tego typu.

Znany jest fakt, że w okresie międzywojennym, służby te działały oddzielnie pomimo, iż ówczesne władze usiłowały scalić je w jeden organizm. Udało się to dopiero po II Wojnie Światowej i do dziś współdziałają one ze sobą.

Wszak procesów zachodzących w atmosferze i hydrosferze nie da się rozdzielić i taki stan rzeczy po prostu wymusza ścisłą współpracę meteorologów i hydrologów. Jednocześnie potwierdza korzyści płynące z funkcjonowania ich w jednej strukturze.

Mam świadomość, że praca w Państwowej Służbie Hydrologiczno-Meteorologicznej trwa nieustannie przez całą dobę. Wykonywane są liczne obserwacje i pomiary. W ponad 3 tys. punktów pomiarowych mierzone są wszystkie istotne elementy, niezbędne dla prawidłowej osłony i gromadzenia informacji w unikalnej, narodowej bazie danych.

Nie ma potrzeby, aby w tym gronie szczegółowo omawiać zagadnienia rodzajów pomiarów i obserwacji. Powiem więc tylko, że dzięki uzyskiwanym danym Służba z dobrym skutkiem przygotowuje prognozy i przekazuje społeczeństwu ostrzeżenia o groźnych zjawiskach naturalnych.

Uznaniem potrzeby funkcjonowania Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej było nadanie jej w Ustawie Prawo wodne, statusu Służby Państwowej.

Przypomnę, że powstające od XIX wieku bazy o parametrach atmosfery i hydrosfery służą licznym użytkownikom. I to dzięki tym danym możliwa jest realizacja wielu przedsięwzięć gospodarczych i odpowiednie przygotowywanie strategii przyszłych działań.

Szeroka działalność Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej - oddana praca jej pracowników - przynosi oczekiwane rezultaty.

Chcę podkreślić, że mówiąc o jednostce badawczo-rozwojowej, jaką jest Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, nie można zapominać o współpracy naukowców z praktykami. To właśnie praca Waszego Instytutu jest świetnym przykładem, jak te dwa środowiska doskonale ze sobą współpracują.

Mam świadomość, że bez zaplecza naukowego i metodycznego nie można byłoby organizować i prowadzić Służby na tak wysokim poziomie.

Wiem, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej od kilku lat realizuje skomplikowany program modernizacji. Państwo powierzyło Wam pokaźne środki na unowocześnienie Służby, na doprowadzenie jej do światowego poziomu. Jak wiem, prace w tym zakresie mają się już ku końcowi, a przebieg i wdrożone efekty prac modernizacyjnych pozwalają oczekiwać sukcesu.

Wiem także, że w przededniu wejścia do Unii Europejskiej, jesteście Państwo dobrze przygotowani do norm i współpracy unijnej. Od lat stosowane rekomendacje i metodyki opracowywane przez Światową Organizację Meteorologiczną, a także międzynarodowa współpraca oraz przeprowadzona modernizacja, pozwalają na stwierdzenie, że Służbę mamy na światowym poziomie.

Wiadomo, że rozwój techniki, postęp cywilizacyjny pozwalają ludzkości na coraz więcej. Otwierają nowe możliwości. Potwierdzeniem tego jest fakt, że w ostatnich latach duży postęp meteorologii był możliwy dzięki zastosowaniu m.in. radarów, automatycznych stacji, rakiet i sztucznych satelitów Ziemi, a także maszyn cyfrowych (mam tu na myśli komputery).

Wiem, że te jubileuszowe uroczystości połączone są z włączeniem do polskiej sieci radarów meteorologicznych POLRAD, ostatniego radaru Brzuchania, a tym samym uruchomienie systemu POLRAD i włączenie go do systemu europejskiego.

Dzisiaj, w dniu uroczystego jubileuszu, wyrażam uznanie dla działań Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej oraz jego Służby. Dziękuję za dobrą pracę, aktywność i poświęcenie, za właściwe przygotowanie i przeprowadzenie procesu modernizacji, za codzienne prognozy i informacje o pogodzie i stanach wody w rzekach, za sprawną osłonę i trafne ostrzeżenia o nadchodzących deszczach, wiatrach i mrozach.

Życzę dalszych sukcesów i wielu jubileuszy, równie pięknych jak ten dzisiejszy.