Narzędzia:

Zapowiedzi

18 lutego 2004 r.

18 lutego 2004

18 lutego 2004 r. w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odbyła się konferencja "Informacja samorządowa kluczem do rozwoju regionów", zorganizowana przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego oraz Polską Agencję Prasową. Podczas konferencji dokonano również uroczystego otwarcia Serwisu Samorządowego PAP - jedynej internetowej gazety samorządowej.

W konferencji udział wzięli m.in.: wicepremier, minister spraw wewnętrznych i administracji Józef Oleksy, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP Dariusz Szymczycha, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Wojciech Pomajda, prezes Polskiej Agencji Prasowej Waldemar Siwiński, przewodniczący i wiceprzewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej senatorowie Zbyszko Piwoński i Zbigniew Zychowicz, podsekretarze stanu w: Ministerstwie Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej Krystyna Gurbiel, Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu Hanna Kuzińska, Ministerstwie Nauki i Informatyzacji Wojciech Szewko, Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji Jerzy Mazurek oraz w Ministerstwie Finansów Jacek Uczkiewicz, a także samorządowcy i przedstawiciele biznesu.

Serwis samorządowy kliknięciem myszki otworzyli dwaj współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu: wicepremier J. Oleksy oraz prezydent Katowic Piotr Uszok, a także senator Z. Piwoński, wiceminister nauki i informatyzacji W. Szewko oraz prezes PAP W. Siwiński.

Serwis Samorządowy PAP jest codzienną gazetą internetową, aktualizowaną na bieżąco, i poradnikiem dla jednostek samorządu terytorialnego oraz instytucji i przedsiębiorstw współpracujących z samorządami. Serwis adresowany jest także do osób zainteresowanych samorządnością. Partnerami serwisu są: Komisja Wspólna Rządu i Samorządu Terytorialnego, Związek Miast Polskich, Związek Powiatów Polskich oraz Związek Gmin Wiejskich.

W opinii prezesa W. Siwińskiego, dzięki serwisowi do zainteresowanych polityką na szczeblu regionalnym, lokalnym, ale także europejskim codziennie będzie płynął potok niezbędnych informacji, które ułatwią nawiązywanie kontaktów, pozyskiwanie środków pomocowych czy wypełnianie wniosków.

Podczas konferencji dyskutowano o informacji samorządowej i jej znaczeniu dla rozwoju regionów.

W ocenie wicepremiera J. Oleksego, samorząd i jego status, aczkolwiek bardzo już rozwinięty, ciągle jest niedoskonały. Jak stwierdził, liczba powiatów jest niewspółmierna do możliwości i potrzeb. "Duża liczba ogniw samorządowych pozostaje ciągle tylko przekaźnikiem między rządem, budżetem a społecznościami lokalnymi, bez własnej roli i poświęconej informacji samorządowej" - podkreślił. Wicepremier dodał, że obecnie ponad jedna trzecia powiatów nie ma pieniędzy na nic oprócz płac dla swoich urzędników i spełnia wyłącznie funkcję skrzynki przesyłowej.

Wicepremier poinformował, że trwają prace nad analizą dotyczącą struktury powiatów. Nie ma wniosków o likwidację powiatów, jest natomiast niewiele dotyczących ich łączenia i kilkanaście wniosków w sprawie utworzenia nowych. Jego zdaniem, nadal do dyskusji pozostaje pomysł łączenia powiatów grodzkich z ziemskimi.

Wicepremier J. Oleksy zapowiedział, że niedługo przedstawi raport o przesuwaniu kompetencji i uprawnień między urzędami wojewodów a samorządem województwa. Ponadto zwrócił uwagę na niepokojące, jego zdaniem, zjawisko, jakim jest zatrzymanie przepływu kompetencji między administracją rządową a samorządową.

Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego prezydent Katowic P. Uszok powiedział, że samorządy chciałyby mieć możliwość opiniowania powstających aktów prawnych: rozporządzeń i ustaw nie tylko na etapie rządowych projektów, ale również w parlamencie ze względu na wprowadzane tam często do nich zmiany.

W swoim wystąpieniu senator Z. Zychowicz, szef Parlamentarnego Zespołu ds. Absorpcji Funduszy UE, stwierdził, że zagrożeniem dla wykorzystania w Polsce funduszy unijnych jest brak środków na współfinansowanie projektów, brak stosownych rozwiązań prawnych, specjalistów, monitorującego i rozliczającego systemu komputerowego oraz systemu bankowego kredytującego potencjalnych beneficjentów. Senator przestrzegał również, że wciąż brakuje wiedzy na temat zasad udzielania pomocy unijnej, np. tak podstawowej, że odbywa się to na zasadzie refundacji środków.

W swoim wystąpieniu senator podkreślił, że nie ma kompetentnego źródła informacji o funduszach UE i zasadach korzystania z nich, a dostęp do informacji jest wciąż utrudniony.

Jego zdaniem, są spore szanse na wykorzystanie unijnych funduszy, choć oczywiście nie w 100%. Konieczna jest jednak - podkreślił - intensywna praca rządu i samorządów, a pozytywne jest to, że duże zainteresowanie wykazują potencjalni beneficjenci funduszy UE.

W opinii wiceprzewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, jeśli uda się efektywnie wykorzystać fundusze UE w najbliższych latach, to na koniec 2006 r. PKB może wzrosnąć dodatkowo o mniej więcej 2,5%, a bezrobocie spaść o mniej więcej 1,5%.

Senator Z. Zychowicz ocenił, że samorządy w Polsce są bardzo różnie przygotowane do integracji z Unią. Jego zdaniem, lepiej pod tym względem jest w Polsce zachodniej, bo tamtejsze samorządy mają już doświadczenia w korzystaniu z funduszy przedakcesyjnych w ramach programu PHARE CBC, wspierającego współpracę przygraniczną.