Narzędzia:

Zapowiedzi

20 lutego 2004 r.

20 lutego 2004

Marszałek Longin Pastusiak wziął udział w IV Konferencji Przewodniczących parlamentów narodowych obszaru eurośródziemnomorskiego, która odbyła się na Malcie w dniach 20-21 lutego 2004 r. Na spotkanie zaproszono po raz pierwszy w charakterze obserwatorów przewodniczących parlamentów państw Europy Środkowowschodniej, które wraz z przystąpieniem do Unii Europejskiej staną się od 1 maja br. pełnoprawnymi uczestnikami tzw. Partnerstwa Eurośródziemnomorskiego.

Podczas konferencji dyskutowano o kierunkach rozwoju trzech rozdziałów Partnerstwa określonych w Deklaracji Barcelońskiej z 1995 r. - partnerstwie politycznym i dotyczącym zagadnień bezpieczeństwa, gospodarczym oraz społeczno-kulturowym. Zastanawiano się nad możliwym dalszym wkładem parlamentarzystów w zacieśnianie więzów współpracy pomiędzy Unią Europejską a jej południowo- i wschodnio-śródziemnomorskimi sąsiadami. W tym kontekście z zadowoleniem odniesiono się w przyjętym dokumencie końcowym do zatwierdzonych przez ministrów spraw zagranicznych na konferencji w Neapolu (2-3 grudnia 2003 r.) decyzji o utworzeniu Euro-śródziemnomorskiego Zgromadzenia Parlamentarnego i Eurośródziemnomorskiej Fundacji Dialogu Kultur i Cywilizacji oraz wzmocnienia Instrumentu Inwestycji i Partnerstwa przy Europejskim Banku Inwestycyjnym.

W swoim wystąpieniu marszałek L. Pastusiak potwierdził tradycyjne zaangażowanie Polski w regionie Morza Śródziemnego. Wyraził wolę dalszego rozwoju stosunków z państwami położonymi u jego wybrzeży oraz gotowość wkładu Polski w budowanie w basenie Morza Śródziemnego obszaru stabilności i bezpieczeństwa również w ramach istniejącego Procesu Barcelońskiego.

W swoim wystąpieniu marszałek marszałek Senatu wyraził przekonanie, że współpraca państw europejskich Morza Śródziemnego będzie odgrywać decydującą rolę w tworzeniu obszaru pokoju, stabilności i prosperujących gospodarek oraz kulturalnej i politycznej współpracy w regionie.

"Współdziałanie tych państw może być bazą w rozwiązywaniu problemów państw basenu Morza Śródziemnego, włączając w to zakończenie konfliktów militarnych i likwidację wszystkich napięć, które są dzisiaj i mogą się pojawić w przyszłości" - podkreślił marszałek.

Marszałek L. Pastusiak powiedział, że Polska przyjmuje z satysfakcją stworzenie Zgromadzenia Parlamentarnego Europejskich Państw Morza Śródziemnego. Marszałek wyraził przekonanie, że będzie to nowe forum, na którym będą omawiane wszystkie sprawy i zostaną znalezione mądre rozwiązania, odpowiadające potrzebom regionu.