Narzędzia:

Zapowiedzi

25 lutego 2004 r.

25 lutego 2004

Senatorowie z Komisji Ochrony Środowiska rozpatrywali na swym posiedzeniu ustawę o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Opinie o ustawie sejmowej przedstawili wiceminister środowiska Tomasz Podgajniak, Wiesława Bogutyn z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz Jerzy Kędzierski z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Zapoznano się także ze szczegółowymi uwagami Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu. Ponadto dysponowano opinią o ustawie sporządzoną przez dr. Zbigniewa Bukowskiego z Centrum Prawa Ekologicznego we Wrocławiu.

Opiniowana ustawa została uchwalona z przedłożenia rządowego i dostosowuje polskie ustawodawstwo w dziedzinie ochrony środowiska do wymogów prawa wspólnotowego, jakie wynikają z rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady nr 761/2001 z 19 marca 2001 roku w sprawie umożliwiania dobrowolnego uczestnictwa organizacji we wspólnotowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Celem EMAS jest promowanie poprawy zarządzania aspektami środowiskowymi działalności "organizacji" rozumianych jako ogół podmiotów działających w szeroko pojętym obrocie. System został oparty na zasadzie dobrowolności oraz otwartości dla wszystkich podmiotów, które spełniają przewidziane w rozporządzeniu nr 761/2001 kryteria.

Ustawa określa podmioty tworzące krajowy system ekozarządzania i audytu, wyznacza organy odpowiedzialne za rejestrację organizacji w ramach EMAS, za rejestrację weryfikatorów środowiskowych oraz za prowadzenie akredytacji tych weryfikatorów.

Ponadto opiniowany akt prawny zawiera zmiany do dwóch obowiązujących ustaw - prawa ochrony środowiska oraz o systemie oceny zgodności.

W dyskusji, a następnie głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła przychylić się do sugestii zawartych w opinii biura legislacyjnego i zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do ustawy o krajowym systemie ekozarządzania i audytu (EMAS). Ustalono, że sprawozdanie w tej sprawie złoży senator Janusz Bargieł.

W drugim punkcie porządku dziennego posiedzenia komisji rozpatrzono ustawę o zmianie ustawy - Prawo atomowe i niektórych innych ustaw.

Senatorowie zapoznali się z opiniami o nowelizacji sejmowej, które przedstawili wiceminister środowiska T. Podgajniak, Arkadiusz Sikora z Ministerstwa Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej oraz prezes Jerzy Niewodniczański i dyrektor generalny Janusz Włodarski z Państwowej Agencji Atomistyki. Swoje uwagi zgłosiło także biuro legislacyjne.

Rozpatrywana nowelizacja ma na celu przede wszystkim pełną implementację odpowiednich dyrektyw unijnych. Ponadto wprowadzono zmiany, których konieczność wynikała z praktycznego stosowania ustawy.

W nowelizacji wprowadzono m.in. nowy słowniczek pojęć, objęto systemem uzyskania zezwoleń wzbogacanie izotopowe, wyeliminowano wielkość energii promieniowania jako kryterium podziału kompetencji w zakresie wydawania zezwoleń. Wprowadzono także nowy rozdział 3a dotyczący stosowania promieniowania jonizującego w celach medycznych; dotychczas problematykę tą regulował uchylony nowelizacją art. 15 ustawy. W ustawie sejmowej przewidziano ponadto powołanie komisji do spraw procedur i audytów klinicznych zewnętrznych oraz utworzenie przez ministra właściwego do spraw zdrowia Krajowego Centrum Ochrony Radiologicznej w Ochronie Zdrowia, działającego w formie zakładu budżetowego, zmodyfikowano wykaz rodzajów działalności, na jakie może być udzielona dotacja, oraz obniżono opłatę uzyskiwaną przez gminę, na której zlokalizowane jest Krajowe Składowisko Odpadów Promieniotwórczych.

W głosowaniu Komisja Ochrony Środowiska postanowiła zaproponować Senatowi wprowadzenie 5 poprawek do rozpatrywanej nowelizacji sejmowej, zbieżnych z sugestiami biura legislacyjnego. Na sprawozdawcę stanowiska komisji w tej sprawie wybrano senatora Adama Gierka.