Narzędzia:
Michał Kamiński

Michał Kamiński

  • okręg wyborczy nr 41, Warszawa
  • Komitet Wyborczy Polskie Stronnictwo Ludowe
  • Kadencje: X
  • E-mail:

Wicemarszałek Senatu X kadencji (od 12.11.2019)
Senator X kadencji
Poseł na Sejm III, IV i VIII kadencji
Poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI i VII kadencji

 

Michał Tomasz Kamiński urodził się 28 marca 1972 r. w Warszawie.

Jest absolwentem XLIX Liceum Ogólnokształcącego im. Johanna Wolfganga Goethego i Wydziału Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego (dyplom licencjata 2008 r.) oraz Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Amerykanistyki w Warszawie, gdzie uzyskał tytuł magistra w 2014 r.

Publiczną karierę rozpoczął w latach 90-tych w charakterze dziennikarza i reportera sejmowego, następnie został asystentem Marszałka Sejmu Wiesława Chrzanowskiego. Z kolei w 1995 r., podczas wyborów prezydenckich, został rzecznikiem prasowym komitetu wyborczego Hanny Gronkiewicz-Waltz, a w latach 2007-2009 był rzecznikiem prasowym Prezydenta RPLecha Kaczyńskiego. W roku 2015 został Sekretarzem Stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

W 1997r. uzyskał mandat posła na Sejm III kadencji w okręgu łomżyńskim z ramienia partii Akcja Wyborcza Solidarność. W 2001 r. dostał się do Sejmu po raz drugi z okręgu białostockiego z list Prawa i Sprawiedliwości.

Będąc reprezentantem Warszawy, od 1 maja 2004 r. do 6 sierpnia 2007 r., sprawował mandat posła do Parlamentu Europejskiego, rezygnując tym samym, na czas trwania kadencji, z pracy na rzecz Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. W 2009 r. po raz kolejny dostał się do Parlamentu Europejskiego i został przewodniczącym frakcji Europejskich Konserwatystów i Reformatorów, zrzeszającej m. in. brytyjskich Torysów.

W 2015 r. otrzymał nominację na szefa Centrum Informacyjnego Rządu w randze Sekretarza Stanu. W wyborach do Sejmu VIII kadencji, które odbyły się w tym samym roku, uzyskał po raz trzeci mandat poselski, tym razem z list Platformy Obywatelskiej. W trakcie kadencji został członkiem zarządu partii Unia Europejskich Demokratów. Jako jej przedstawiciel był jednym z założycieli federacyjnego klubu PSL – UED, gdzie zasiadał w prezydium klubu.

W 2019 roku w wyborach do Senatu IX, startując z kolei z list PSL z podwarszawskiego okręgu nr 41., zdobył 176 496 głosów, co pozwoliło mu uzyskać mandat senatora. 12 listopada 2019 r. został wybrany Wicemarszałkiem Senatu.

Jest współzałożycielem Think Tank Instytut Myśli Państwowej, współautorem książki „Koniec PiS-u” i autorem sensacyjnej powieści „15 sierpnia”. W 1999 r. w ankiecie dziennikarskiej został wybrany na najlepszego mówcę parlamentu. Był dyrektorem rozgłośni radiowych w Łomży i Bydgoszczy.

Prywatnie, jest mężem Anny Kamińskiej, ojcem dwóch córek: Antoniny i Anastazji; miłośnikiem zwierząt, książek i sportu. Posługuje się biegle językiem rosyjskim, angielskim i niemieckim.

 

W Senacie X kadencji jest:

- członkiem Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich,
- członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej,
- członkiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw Klimatu
- członkiem Komisji Nadzwyczajnej do spraw wyjaśnienia przypadków nielegalnej inwigilacji, ich wpływu na proces wyborczy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz reformy służb specjalnych.

 

Biuro senatorskie

ul. Przeskok 3, 05-822 Milanówek, tel. 667 990 481
czynne:
czwartek 12.00 - 16.00

-------------

Sprawozdanie z wydatków poniesionych na funkcjonowanie biura senatorskiego (2019 r.)

Sprawozdanie z wydatków poniesionych na funkcjonowanie biura senatorskiego (2020 r.)

Sprawozdanie z wydatków poniesionych na funkcjonowanie biura senatorskiego (2021 r.)