Narzędzia:
Kazimierz Kutz

Kazimierz Kutz

  • Okręg wyborczy nr 80
  • Kandydat Komitetu Wyborczego Wyborców Kazimierza Kutza
  • Kadencje: VIII, VI, V, IV
  • E-mail:
  • WWW: http://www.kutzkazimierz.wordpress.com

Wicemarszałek Senatu V kadencji
Senator IV i VI kadencji, poseł VI kadencji
Urodził się 16 lutego 1929 r. w Szopienicach. Zmarł 18 grudnia 2018 r.
W 1954 r. ukończył studia na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej w Łodzi (obecnie Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna).
W 1959 r. debiutował filmem "Krzyż Walecznych". Wyreżyserował ponad 20 filmów fabularnych (m.in. "Nikt nie woła", "Ludzie z pociągu", "Sól ziemi czarnej", "Perła w koronie", "Paciorki jednego różańca", "Śmierć jak kromka chleba", "Zawrócony", "Pułkownik Kwiatkowski"). Reżyserował także wiele spektakli Teatru Telewizji ("Opowieści Hollywoodu", "Do piachu", "Emigranci", "Kartoteka rozrzucona", "Wielebni"). Pracował także w teatrach, m.in. w Teatrze Starym w Krakowie i w Teatrze Narodowym w Warszawie, w którym reżyserował sztuki Tadeusza Różewicza ("Kartoteka", "Spaghetti i miecz", "Na czworakach").
W 1972 r. założył zespół filmowy "Silesia" w Katowicach i do 1978 r. był jego kierownikiem artystycznym. W latach 1981-1983 wykładał na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, a w latach 1985-1991 - reżyserię w Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Od 1987 r. był głównym reżyserem, a od 1990 do 1991 r. - dyrektorem Ośrodka TVP w Katowicach. W latach 2000-2004 pełnił funkcję dyrektora Ośrodka TVP Kraków.
W 1981 r. przewodniczył Komisji Porozumiewawczej Środowisk Twórczych i Naukowych. W tym samym roku został internowany.
Zajmuje się publicystyką, pisze o filmie i problemach Śląska. Opublikował "Klapsy i ścinki. Mój alfabet filmowy i nie tylko", a w 2010 r. zadebiutował jako powieściopisarz książką "Piąta strona świata".
Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, w 2009 r. podczas XXXIV Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni otrzymał Platynowe Lwy, nagrodę za dorobek artystyczny.
Należy do Stowarzyszenia Filmowców Polskich i Stowarzyszenia Autorów ZAiKS.
W Senacie IV kadencji pracował w komisjach: Nauki i Edukacji Narodowej oraz Spraw Emigracji i Polaków za Granicą. W V kadencji Senatu pełnił funkcję wicemarszałka, był członkiem Komisji Kultury i Środków Przekazu. W Senacie VI kadencji należał do komisji: Kultury i Środków Przekazu oraz Nauki, Edukacji i Sportu. W Sejmie VI kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Mniejszości Narodowych i Etnicznych, pracował w Komisji Kultury i Środków Przekazu.
Bezpartyjny.
Jest żonaty, ma czworo dzieci.
Okręg wyborczy nr 80 - miasto na prawach powiatu Katowice.