Narzędzia:
Leszek Piechota

Leszek Piechota

  • Okręg wyborczy nr 74
  • Komitet Wyborczy Platforma Obywatelska RP
  • Kadencje: IX, VIII, VII
  • E-mail:
  • WWW: http://www.leszekpiechota.pl

Urodził się 20 września 1958 r. w Katowicach.
W 1984 r. ukończył studia na Wydziale Elektrycznym Politechniki Śląskiej w Gliwicach.
Przez wiele lat był związany zawodowo z górnictwem. Pracował na różnych stanowiskach w kopalniach węgla kamiennego: „Murcki” w Katowicach (1984–91), „Śląsk” w Rudzie Śląskiej (1999–2005), „Staszic” w Katowicach (2006–08). Od 1991 do 1998 r. w Urzędzie Górniczym do Badań Kontrolnych Urządzeń Energomechanicznych w Katowicach sprawował nadzór i kontrolę nad ruchem zakładów górniczych w zakresie zgodności z przepisami prawa geologicznego i górniczego.
W latach 2006–08 sprawował mandat radnego Rady Miasta Katowic, od 2008 do 2010 r. pełnił funkcję wiceprezydenta tego miasta.
W latach 1990–2005 był ławnikiem wydziałów karnych sądów: Rejonowego i Okręgowego w Katowicach. Był wieloletnim członkiem Rady Społecznej Szpitala im. Stanisława Leszczyńskiego w Katowicach. Był wiceprzewodniczącym Rady Społecznej Śląskiego Centrum Rehabilitacyjno-Uzdrowiskowego im. dr A. Szebesty w Rabce-Zdroju i członkiem Rady Społecznej Szpitala Miejskiego Murcki w Katowicach.
W 1980 r. był współzałożycielem Niezależnego Zrzeszenia Studentów na Politechnice Śląskiej. Jest członkiem Stowarzyszenia „NZS 1980”i Klubu Niezależnych Stowarzyszeń Twórczych „Marchołt”.
W Senacie VII kadencji pracował w Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Środowiska oraz Komisji Zdrowia. W VIII kadencji był zastępcą przewodniczącego Komisji Ustawodawczej i członkiem Komisji Zdrowia.

Członek klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości od grudnia ubiegłego roku, kiedy to wspólnie z senatorem Andrzejem Misiołkiem wystąpił z Platformy Obywatelskiej wyrażając tym samym swój sprzeciw wobec polityki realizowanej przez władze PO. Od lutego 2018 roku należy do partii Prawo i Sprawiedliwość.

Wcześniej członek Platformy Obywatelskiej RP. Był sekretarzem Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej oraz wiceprzewodniczącym Platformy Obywatelskiej w Katowicach. Pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Regionu Śląskiego Platformy Obywatelskiej oraz przewodniczącego Platformy Obywatelskiej w Katowicach.


Żonaty, ma troje dzieci.