Narzędzia:
Bogdan Klich

Bogdan Klich

  • Okręg wyborczy nr 33
  • Kandydat Komitetu Wyborczego Platforma Obywatelska RP
  • Kadencje: IX, VIII
  • E-mail:
  • WWW: http://www.klich.pl

Poseł IV kadencji

Poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji

Urodził się 8 maja 1960 r. w Krakowie.

W 1986 r. ukończył studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Krakowie, w 1987 r. – na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, a w 1995 r. – doktoranckie na tym wydziale.

Po ukończeniu studiów pracował jako lekarz w krakowskich szpitalach im. J. Rydygiera i J. Babińskiego. W latach 1990–1992 kierował działem informacji w Ośrodku Telewizji Polskiej w Krakowie. W okresie 1993–1999 był szefem Międzynarodowego Centrum Rozwoju Demokracji w Krakowie, przekształconego następnie w Instytut Studiów Strategicznych. W 1998 i 1999 r. był doradcą pełnomocnika rządu ds. negocjacji z Unią Europejską. W latach 1999–2000 pełnił funkcję wiceministra obrony narodowej, a następnie w okresie 2007–2011 – ministra obrony narodowej.

Od 1978 r. działał w opozycji demokratycznej, współpracował ze Studenckim Komitetem Solidarności. Był jednym z założycieli Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a następnie działał w strukturach podziemnych tego zrzeszenia. W stanie wojennym był internowany w Załężu. W drugiej połowie lat osiemdziesiątych XX w. był współzałożycielem i działał w Ruchu „Wolność i Pokój”. Od 1988 do 1990 r. był redaktorem naczelnym niezależnego czasopisma „Tumult”.

W Sejmie IV kadencji sprawował funkcję zastępcy przewodniczącego Komisji Spraw Zagranicznych, pracował także w Komisji Obrony Narodowej. W Parlamencie Europejskim przewodniczył Komisji ds. Białorusi, był członkiem Komisji Spraw Zagranicznych i Komisji ds. Bezpieczeństwa i Obrony.

Należy do Platformy Obywatelskiej RP, zasiada w Radzie Krajowej tej partii.

Jest żonaty, ma troje dzieci.

Okręg wyborczy nr 33 – część obszaru miasta na prawach powiatu Kraków: Dzielnica I, Dzielnica V, Dzielnica VI, Dzielnica VII, Dzielnica VIII, Dzielnica IX, Dzielnica X, Dzielnica XI, Dzielnica XII, Dzielnica XIII.