Rozwiń język: pl
 
 
Senat Rzeczypospolitej Polskiej
Kategorie w dziale

Wydarzenia

Marszałek Senatu przyjął ambasadora Kuby

5 kwietnia 2017

Marszałek Senatu Stanisław Karczewski przyjął 4 kwietnia 2017 r. ambasadora Kuby Jorge Marti Martineza  w związku z rozpoczęciem przez niego misji dyplomatycznej w Polsce.

Podczas spotkania omówiono możliwości intensyfikacji współpracy naukowej, przemysłowej, medycznej i turystycznej, także w aspekcie regionalnym, czego przykładem może być Wielkopolska z jej ofertą targową. Dobre perspektywy wzrostu ma turystyka, ponieważ, jak zapewnił marszałek Karczewski, w Polsce rośnie zainteresowanie Kubą, co przekłada się na liczbę polskich turystów planujących odwiedzić ten kraj.

Przy okazji rozmowy o problemach demograficznych w obu krajach marszałek Senatu wskazał na dobre efekty programu Rodzina 500+. Poinformował, że w ostatnich miesiącach w Polsce wzrosła liczba urodzeń, a wskaźnik ubóstwa dzieci spadł radykalnie.

Ambasador Kuby zapowiedział, że aktywnie włączy się w  prace niedawno utworzonej w parlamencie Polsko-Kubańskiej Grupy Bilateralnej. Oznajmił też, że Kubie bardzo zależy na Umowie o Dialogu Politycznym i Współpracy z Unią Europejską, a marszałek Karczewski poinformował, że umowa będzie wkrótce przedmiotem obrad Senatu.

Ambasador Martinez nazwał Kubę „krajem pokoju”. Przypomniał, że na Kubie doszło do podpisania porozumienia między rządem Kolumbii a Partyzantami FARC, na Kubie doszło też do spotkania papieża Franciszka z patriarchą moskiewskim i całej Rusi Cyrylem.

Jorge Marti Martinez  z zadowoleniem przywołał fakt nawiązania stosunków dyplomatycznych między Kubą a USA, wspomniał jednak, że pozostał jeszcze problem blokady ekonomicznej. Podziękował za to, że na forum ONZ Polska zawsze występuje o zniesienie blokady jego kraju. Ambasador podkreślił, że duchem Kubańczycy i Polacy są podobni - wolność i niezależność cenią niezwykle wysoko.

Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
Foto Michał Józefaciuk
realizacja: Ideo powered by: CMS Edito