Narzędzia:

Marszałek Senatu RP w woj. warmińsko-mazurskim

06.06.2022
Elbląg, sadzenie dębów demokracji - fot. Łukasz Kamiński, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki 6 czerwca br. składa wizytę w województwie warmińsko-mazurskim. Wizyta ma związek z przypadającą w tym roku 100. rocznicą pierwszego posiedzenia Senatu II RP. Marszałek odwiedził Braniewo oraz Elbląg.  Marszałkowi towarzyszy senator Jerzy Wcisła.

Podczas spotkania z uczniami Szkoły Podstawowej nr 3 w Braniewie Marszałek Tomasz Grodzki, senator Jerzy Wcisła i burmistrz Braniewa Tomasz Sielicki wręczyli puchar i okolicznościowe dyplomy zwycięzcom dyktanda pt. „Senat wczoraj i dziś – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”.

W swoim wystąpieniu Marszałek podkreślił, że dzieci i młodzież uczą się w wyjątkowej szkole, która jako jedyna w Polsce nosi imię Senatu RP. Mówił o miejscu Senatu w ustroju państwa. „Rolą Senatu jest poprawianie tego, co przygotują inne władze ustawodawcze i proponowanie nowych rozwiązań – a wszystko to w poczuciu służby Ojczyźnie” – zaznaczył prof. Tomasz Grodzki. Namawiał też młodych ludzi, by podążali za swoimi marzeniami i nie przejmowali się porażkami. „Marzenia to jest siła napędowa, jeżeli będziecie konsekwentni i wytrwali, to te marzenia w dużej części się spełnią” – mówił Marszałek. Senator Jerzy Wcisła wyraził przekonanie, że wśród uczniów braniewskiej podstawówki są przyszli liderzy, którzy być może zasiądą w ławach parlamentarnych, w samorządzie, albo w organizacjach pozarządowych.

W Elblągu Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki wraz z władzami miasta, parlamentarzystami, samorządowcami i uczniami wziął udział w akcji sadzenia „Dębów demokracji” w Parku Planty. Nawiązując do słów byłego prezydenta Stanów Zjednoczonych Ronalda Reagana o tym, że wolność jest dane tylko na jedno pokolenie, prof. Tomasz Grodzki podkreślił, że wolności i demokracji trzeba strzec i bronić, kultywować ją – a jak trzeba, to i przelać krew, „co doświadczają bohaterscy obywatele i żołnierze Ukrainy, nawet teraz, w XXI w., kiedy wydawało nam się, że sprawa wojen w Europie jest już zamknięta”.  „Niech te dęby będą świadectwem, że demokracja trwa i się rozwija dla dobra naszej ukochanej Ojczyzny” -  mówił prof. Tomasz Grodzki. Życzył też, aby posadzone dziś drzewa „rosły silne i mocne, i stanowiły o sile i potędze Rzeczypospolitej”.  Senator Jerzy Wcisła podkreślił, że nowo posadzone dęby będą zaczątkiem alei wartości społecznych i obywatelskich w miejskim parku. „Dziś w Elblągu tworzymy dobry klimat dla demokracji” – podkreślił senator Wcisła.

W Bibliotece Elbląskiej Marszałek Senatu RP otworzył okolicznościową wystawę „Historia i teraźniejszość – w 100. rocznicę pierwszego posiedzenia Senatu II RP”, która towarzyszy obchodzonej w tym roku rocznicy odrodzenia Senatu po odzyskaniu niepodległości. „Ta wystawa to coś, co bardzo nam się udało. Kiedy zapoznacie się z nią bliżej, przekonacie się, że rzeczywista historia Senatu – w różnych formach – sięga o wiele dalej niż ostatnie 100 lat” – powiedział Marszałek Senatu. Dodał, że wystawa – adresowana również do młodzieży – ma wychowywać w duchu społeczeństwa obywatelskiego, w duchu służby, pokory i zrozumienia, że kariera polityczna powinna zawsze uwzględniać racje i potrzeby obywateli. W swoim wystąpieniu prof. Tomasz Grodzki mówił też o miejscu i roli Izby Wyższej oraz o jej działaniach i filozofii, która jak podkreślił Marszałek polega na tym, by służyć ludziom.

Prof. Tomasz Grodzki dyskutował także z elbląską młodzieżą o tym jak i dlaczego warto angażować się w życie społeczne. Opowiadał o swoich młodzieńczych doświadczeniach w opozycji demokratycznej z czasów PRL i o zaangażowaniu politycznym w wolnej Polsce. Namawiał młodych ludzi, by podejmowali działalność społeczną czy polityczną, choćby w młodzieżowych radach w samorządach, czy też jako członkowie komisji wyborczych, mężowie zaufania czy obserwatorzy społeczni w nadchodzących wyborach. „Nie pytaj, co Polska może zrobić dla Ciebie, zapytaj, co Ty możesz zrobić dla Polski” – podkreślił Marszałek Senatu. Zapewniał, że Senat jest otwarty dla młodych ludzi, zwrócił uwagę, że działa parlamentarny zespół do spraw młodzieży, którym kieruje senator Jerzy Wcisła. Prof. Tomasz Grodzki zachęcał także młodzież do udziału w projekcie „Gadka senacka”, czyli dyskusji młodzieży i ekspertów w Senacie na najważniejsze dla młodych ludzi tematy. Marszałek odpowiadał także na pytania dotyczące walki z inflacją, modeli polityki podatkowej, nielegalnej inwigilacji. Młodzi ludzie pytali także o katastrofę klimatyczną czy problemy psychiatrii dzieci i młodzieży. „W medycynie, jak wiadomo, najważniejsza jest profilaktyka. Mamy w Polsce ogromny problem i potrzeba nam systemowych rozwiązań” – mówił o stanie polskiej psychiatrii Marszałek Senatu. Senator Jerzy Wcisła – przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Młodzieży – zapowiedział pracę Zespołu nad nowelizacją ustawy o pomocy psychologicznej w szkole. Po zmianach psycholog mógłby na podstawie samodzielnej decyzji udzielić uczniowi trzech porad psychologicznych, na które nie byłaby wymagana zgoda rodziców.

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Debata „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?” w Żyrardowie

28 marca 2024 r. w Żyrardowie kontynuowano dyskusję o samorządzie w ramach cyklu „Senat blisko obywatela. Co jest ważne dla Polski?”.

W Senacie rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków”

Podczas konferencji w Senacie „One Health – Jedno Zdrowie” przedstawiono rekomendacje 5. Kongresu „Zdrowie Polaków” i wręczono nagrody zwycięzcom konkursu „Perspektywy Medycyny".

Konferencja pt. „Model Kręgów Wsparcia – kierunek: deinstytucjonalizacja”

Wicemarszałek Żywno wspólnie z Polskim Stowarzyszeniem na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Biurem Obsługi Ruchu Inicjatyw Społecznych zorganizował debatę praktyków Modelu Kręgów Wsparcia z przedstawicielami resortów