Narzędzia:

Marszałek Senatu RP spotkał się z laureatami Olimpiady Historycznej Juniorów

27.04.2022
Fot. Marta Marchlewska-Wiczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki spotkał się 27 kwietnia br. w Senacie z laureatami III Olimpiady Historycznej Juniorów. Z okazji przypadającego w tym roku stulecia pierwszego posiedzenia Senatu II RP finał tegorocznego konkursu poświęcony był historii Izby Wyższej polskiego parlamentu. Laureaci zostali wyłonieni podczas zmagań na Wydziale Historii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu 23 kwietnia br.

Prof. Tomasz Grodzki wyraził zadowolenie, że zarówno Olimpiada, jak i rozgrywany kilka tygodni temu w Izbie konkurs wiedzy o Senacie cieszyły się powodzeniem wśród młodzieży z całej Polski. W swoim wystąpieniu Marszałek nawiązał do zawołania Andrzeja Frycza Modrzewskiego o tym, że „Senat jest tym, co pozostałe władze do szlachetnych działań pobudza, od nieuczciwych odwodzi, a namiętności studzi”. „Senat jest tym, który ma poprawiać legislację, ma proponować dobre rozwiązania legislacyjne, ma opiekować się Polonią i wypełniać wiele innych zadań, które są nam przypisane i w konstytucji, i w regulaminie Senatu” – wyjaśnił Marszałek.

Laureaci Olimpiady Historycznej Juniorów otrzymali od Marszałka Senatu RP egzemplarze Konstytucji RP oraz upominki. Zwiedzili także Senat i przysłuchiwali się toczącym się obradom 41. posiedzenia.

Laureatami Olimpiady zostali:

- I miejsce – Maksymilian Pietrzak (Szkoła Podstawowa nr 6 w Szczecinie),

- II miejsce – Marta Grzegorczyk (Społeczna Szkoła Podstawowa nr 1 im. Urszuli Ledóchowskiej Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Poznaniu),

- II miejsce – Mateusz Klinger (Niepubliczna Szkoła Podstawowa "Inspiracja" w Warszawie),

- III miejsce – Kajetan Kurtek (Szkoła Podstawowa nr 3 Przymierza Rodzin w Warszawie), -

- III miejsce – Marek Rudnik (Szkoła Podstawowa nr 2 im. św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Podkowie Leśnej),

- IV miejsce – Bartosz Grudziński (Szkoła Podstawowa nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Łasku),

- V miejsce – Krzysztof Piotrowski (Niepubliczna Szkoła Podstawowa im. Samuela Bogumiła Lindego w Warszawie),

- VI miejsce – Jakub Służałek (Szkoła Podstawowa nr 32 im. Bohaterów Monte Cassino w Katowicach),

- VI miejsce – Mikołaj Krawczyk (Szkoła Podstawowa nr 11 im. Marii Curie-Skłodowskiej w Tychach),

- VI miejsce – Michał Mamajek (Chrześcijańska Szkoła Podstawowa "Daniel" w Warszawie),

- VI miejsce – Cyprian Matelski (Szkoła Podstawowa im. Bohaterów Westerplatte w Czempiniu).

W finale uczestniczyło 61 uczniów wyłonionych z grona 1006 osób ze 174 szkół podstawowych, które wzięły udział w etapie szkolnym konkursu. Marszałek Senatu RP objął konkurs swoim patronatem.

 

 

 

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Wizyta studyjna senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Wizyta studyjna członków senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Polityki Senioralnej i Społecznej na Północno-Wschodnim Mazowszu i Podlasiu.