Narzędzia:

Finał konkursu „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”

08.04.2022
Fot.Marta Marchlewska-Wilczak, Kancelaria Senatu

Marszałek Senatu RP prof. Tomasz Grodzki  8 kwietnia 2022 r. w Senacie wręczył nagrody laureatom ogólnopolskiego konkursu dla uczniów szkół ponadpodstawowych pt. „Senat RP – jego rola i znaczenie w systemie politycznym Rzeczypospolitej Polskiej”.  Marszałek pogratulował zwycięzcom i podziękował wszystkim uczestnikom konkursu za to, że wchodzą w życie z wiedzą o Senacie.

Konkurs zorganizowany został przez Kancelarię Senatu i Katedrę Prawa i Instytucji Unii Europejskiej Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego w ramach obchodów  100. rocznicy pierwszego posiedzenia Senatu II RP.

Laureatami konkursu zostali: Jakub Fiłonowicz, Franciszek Drewin, Magdalena Huć, Jakub Banach, Cyprian Mrzygłód,  Anna Sajdak, Mateusz Kornaga, Anna Masłoń, Grzegorz Racinowski, Jan Pasko-Porys.

Marszałek Senatu wyraził zadowolenie z perfekcyjnej organizacji konkursu i wysokiego poziomu wiedzy uczestników. Zachęcał młodych ludzi do powtarzania i utrwalania wiedzy. Wyraził przekonanie, że wśród uczestników konkursu, jeśli zechcą wejść do polityki, są przyszli prezydenci, premierzy, a co najmniej ministrowie. Wyraził zadowolenie z zainteresowania młodzieży Senatem. Podkreślił, że losy Senatu są nierozerwalnie związane z losami Polski – zawsze kiedy istniała wolna Polska istniał Senat. Podziękował młodym ludziom, że wchodzą w dorosłe życie z wiedzą o Senacie.

„Gratuluję zwycięzcom, ale dziękuję wszystkim uczestnikom konkursu. Pamiętajcie, że w tej sztafecie pokoleń, w której moje pokolenie miało ciekawy czas - stan wojenny, pożegnanie ustroju komunistycznego, budowa nowej Polski, dla was będą inne wyzwania,   ale  nie bójcie się marzyć” – powiedział Marszałek. Dodał, że to jest tak, jak w powiedzeniu Alberta Einsteina, że wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić i przychodzi taki jeden, który nie wie, że nie da się zrobić i on to właśnie robi. Tym się kierujcie – zachęcał Marszałek.  

„Jeśli drogi życiowe poprowadzą was do polityki, do samorządów, pamiętajcie, że to droga pokory i służby, że trzeba oddać się drugiemu człowiekowi zgodnie z łacińską maksymą+Alteri vivas oportet si tibi vis vivere+, która w dowolnym tłumaczeniu oznacza na ile żyjemy dla innych, na tyle żyjemy dla siebie” . Dodał, że ta maksyma obowiązuje niezależnie od wyboru drogi życiowej i w każdym środowisku. Marszałek życzył młodzieży szczęścia i podejmowania dobrych wyborów w życiu.

W finale konkursu udział wzięło 80 uczestników, którzy zakwalifikowali się do II etapu. Laureatami zostało 30 uczestników konkursu. Oprócz nagród rzeczowych i finansowych zwycięzcy otrzymają indeksy kilku uczelni wyższych.

Zobacz inne aktualności Przejdż do wszystkich aktualności

Obradował Parlamentarny Zespół Obrony Praworządności

Co należy zmienić, by przygotować ośrodki zamknięte dla uchodźców na większą presję migracyjną i by były przestrzegane w nich unijne standardy - na ten temat dyskutowali parlamentarzyści, eksperci i przedstawiciele organizacji pozarządowych.

Zmiany w składzie Rady Ministrów

Wicemarszałek Senatu RP Marek Pęk reprezentował Izbę na uroczystości, podczas której Prezydent RP Andrzej Duda na wniosek Prezesa Rady Ministrów dokonał zmiany w składzie Rady Ministrów.

Wizyta studyjna senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Wizyta studyjna członków senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Polityki Senioralnej i Społecznej na Północno-Wschodnim Mazowszu i Podlasiu.