Narzędzia:

Wydarzenia

Spotkania z młodzieżą polonijną w Senacie

20 lipca 2012

20 lipca 2012 r. w Senacie  odbyły się dwa spotkania z młodzieżą polonijną. Z młodymi gośćmi  z Litwy, Kanady i Stanów Zjednoczonych rozmawiał Andrzej Person, przewodniczący Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą oraz Barbara Borys-Damięcka, wiceprzewodnicząca tej komisji.      

W pierwszym spotkaniu uczestniczyli uczniowie ze szkół polskich na Litwie – laureaci konkursów plastycznych, literackich i wiedzy dotyczącej UEFA EURO’2012 i Igrzysk Olimpijskich w Londynie.    Konkurs został zorganizowany przez wydział konsularny polskiej ambasady w Wilnie w szkołach polskich znajdujących się na terenie wileńskiego okręgu konsularnego. Nagrodą był czterodniowy pobyt w Polsce połączony z programem pogłębiającym wiedzę o polskim sporcie olimpijskim i  historii Polski. Zwycięzcom konkursu towarzyszyli uczniowie uprawiający z sukcesem różne dyscypliny sportowe. Laureaci konkursu i  aktywni sportowcy, na co dzień uczniowie Progimnazjum i Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Wilnie, mieli możliwość zwiedzenia Muzeum Sportu i Turystyki oraz udziału w uroczystości ślubowania polskich olimpijczyków w Polskim Komitecie Olimpijskim. Młodzież uczestniczyła w zajęciach w Centrum Edukacji Olimpijskiej i w programie edukacyjnym na Zamku Królewskim, a także zwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego.

Podczas spotkania  mówiono o tegorocznych wydarzeniach sportowych EURO UEFA 2012 i nadchodzących Igrzyskach Olimpijskich oraz o dyscyplinach  sportowych uprawianych przez uczniów: lekkoatletyce, piłce nożnej, pływaniu. Wiele uwagi poświęcono roli Izby Wyższej polskiego parlamentu w budowaniu relacji z polską diasporą. Senator Andrzej Person podkreślił, że Senat przywiązuje wielką wagę do pielęgnowania więzi Polaków na Litwie z ojczyzną i wyraził uznanie dla woli kultywowania języka polskiego i polskiej tożsamości przez gimnazjalistów. Senator Barbara Borys–Damięcka opowiedziała gościom, czym zajmuje się senacka Komisja Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, kładąc nacisk na zagadnienia dotyczące kultury polskiej poza granicami kraju, edukacji i nauczania języka polskiego oraz współpracy  z organizacjami pozarządowymi.

Po południu tego dnia senator Andrzej Person spotkał się również z młodzieżą polskiego pochodzenia z Chicago, Nowego Jorku, Ottawy i Toronto. W ramach współpracy Fundacji „Bliżej Polski” i Fahrenheit Center w Chicago 20 uczniów ostatnich klas szkół średnich i studentów pierwszego roku studiów miało okazję uczestniczyć w dwutygodniowych praktykach w instytucjach państwowych i samorządowych w Polsce - w Senacie,  Urzędzie Miasta Stołecznego Warszawy i Urzędzie Dzielnicy Warszawa-Bemowo. Ten wakacyjny program został zorganizowany już po raz drugi, a jego celem jest zapoznanie młodzieży z krajem przodków, integracja i przygotowanie do pełnienia funkcji lidera w środowisku polonijnym.

Senator Person przypomniał, że z powodów historycznych, politycznych, ekonomicznych i osobistych miliony Polaków zamieszkują obecnie nawet najdalsze zakątki świata. Podkreślił, że Polska nie zapomina o rodakach, a współpraca z nimi jest jednym z najważniejszych obszarów działań Senatu. Jak zauważył, niewiele jest krajów, które utrzymują tak intensywne kontakty ze swoją diasporą. Senator poinformował, że przez wiele lat Senat przeznaczał znaczne środki finansowe na opiekę nad Polonią, w tym na kształcenie młodzieży polskiego pochodzenia za granicą, kierując się zasadą, że pieniądze zainwestowane w edukację i młode pokolenie zwracają się wielokrotnie. Nawet jeśli młodzi ludzie mieszkają poza granicami kraju, mogą nadal utrzymywać kontakt z krajem pochodzenia i być jego ambasadorami. Młodzież opowiedziała o swoich wrażeniach z pobytu w Polsce oraz o planach na przyszłość. Niektórzy młodzi Polonusi wyrazili chęć studiowania, a nawet  podjęcia pracy w naszym kraju. Senator Andrzej Person podziękował młodzieży za zainteresowanie polską kulturą i pielęgnowanie języka polskiego.