Narzędzia:

Posiedzenie: 44. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji, 2 dzień


4 i 5 grudnia 2013 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 14. porządku obrad

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 14. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Celem ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego jest regulacja w sposób kompleksowy zagadnień z zakresu systemu powiadamiania ratunkowego. System powiadamiania ratunkowego będzie opierał się na centrach powiadamiania ratunkowego. W projekcie określone zostały zadania systemu powiadamiania ratunkowego. Podstawowym zadaniem pozostaje obsługa zgłoszeń alarmowych kierowanych do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 w taki sposób, aby zapewnić społeczeństwu łatwy i skuteczny dostęp do numerów alarmowych i umożliwić odpowiednim podmiotom, w szczególności Policji, Państwowej Straży Pożarnej i jednostkom systemu państwowego ratownictwa medycznego, zaangażowanie właściwych zasobów ratowniczych, które powinny być zadysponowane w związku ze zgłoszeniem alarmowym. Ustawa proponuje mechanizmy zgodne z nowoczesnymi rozwiązaniami przyjmowanymi w większości państw UE.

Należy podkreślić, że system składa się z centrów powiadamiania ratunkowego obsługujących zgłoszenia do numerów alarmowych 112, 997, 998 i 999 oraz umożliwiających przekazanie zgłoszenia właściwym służbom w celu zaangażowania ich zasobów ratowniczych. W ramach systemu mogą być obsługiwane także numery 991, 992, 993, 994 i 987 oraz inne numery alarmowe podmiotów, do których zadań należy ochrona życia, zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, mienia lub środowiska.

Ustawa o systemie powiadamiania ratunkowego będzie miała znaczący wpływ na poprawę dostępności usługi powiadamiania alarmowego i zmniejszenie czasu oczekiwania na reakcję służb ratunkowych na zgłoszenie, a tym samym na poprawę bezpieczeństwa obywateli i zwiększenie efektywności współdziałania służb.

System powiadamiania ratunkowego będzie nadzorował i koordynował minister właściwy do spraw administracji publicznej, wojewoda będzie zaś organizował centra powiadamiania ratunkowego, CPR, w strukturze urzędu wojewódzkiego lub będzie mógł, w drodze porozumienia, powierzyć ich organizowanie i prowadzenie staroście lub prezydentowi miasta na prawach powiatu, służbie, inspekcji lub straży wchodzącej w skład zespolonej administracji wojewódzkiej.

Zadania systemu powiadamiania ratunkowego będą wykonywać CPR. Centrum powiadamiania ratunkowego będzie współpracowało z Policją, Państwową Strażą Pożarną, dysponentami zespołów ratownictwa medycznego oraz fakultatywnie z innymi podmiotami, do których zadań należy ochrona życia, zdrowia, bezpieczeństwa i porządku publicznego, mienia lub środowiska; na przykład strażami miejskimi, pogotowiami energetycznymi, pogotowiami gazowymi. CPR będą tworzone w taki sposób, aby możliwe było zapewnienie prawidłowej obsługi zgłoszeń alarmowych, przy zachowaniu jednolitych standardów funkcjonowania na terenie całego kraju, a system powiadamiania ratunkowego będzie tworzony przy zastosowaniu zasady zastępowalności centrów w razie miejscowej awarii systemu teleinformatycznego bądź jego przeciążenia.

W przepisach zmieniających ustawy: o Policji, o ochronie przeciwpożarowej oraz o Państwowym Ratownictwie Medycznym zaproponowano powołanie odpowiednio: Systemu Wspomagania Dowodzenia Policji, Systemu Wspomagania Decyzji Państwowej Straży Pożarnej oraz Systemu Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego. Systemy te są systemami teleinformatycznymi wspierającymi działania jednostek Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz ratownictwa medycznego oraz umożliwiającymi przyjmowanie zgłoszeń alarmowych z centrów powiadamiania ratunkowego.

System powiadamiania ratunkowego będzie finansowany z budżetu państwa.

W pełni przychylam się do przyjęcia rozwiązań proponowanych w ustawie o systemie powiadamiania ratunkowego, gdyż ma ona na względzie życie, zdrowie i bezpieczeństwo obywateli oraz ochronę środowiska. Ponadto jestem pewny, że przedmiotowa ustawa wprowadzi usprawnienia i ułatwienia oraz skróci czas oczekiwania na przybycie służb ratunkowych. Dziękuję.