Narzędzia:

Posiedzenie: 64. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 2 dzień


24, 25, 26 i 27 lipca 2018 r.
Przemówienia z dnia następnego Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Roberta Mamątowa w dyskusji nad punktem 2. porządku obrad

Przemówienie senatora Roberta Mamątowa w dyskusji nad punktem 2. porządku obrad

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Zdecydowanie przychylam się do wniosku pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie przeprowadzenia referendum w dniach 10–11 listopada 2018 r.

Argumentem za przeprowadzeniem referendum jest fakt, że nie ma w parlamencie możliwości przyjęcia nowej konstytucji. Konstytucję przyjmuje się kwalifikowaną większością głosów, a nie zwykłą.

W prezydenckim projekcie postanowienia w sprawie referendum znalazło się 10 pytań, m.in. o to, czy Polacy są za uchwaleniem nowej konstytucji, czy są za systemem prezydenckim, gabinetowym, czy za pozostawieniem obecnego modelu. Wśród pytań referendalnych są m.in. te o konstytucyjne zagwarantowanie nienaruszalności prawa rodziny do świadczeń z programu 500+, prawa do emerytury nabywanego w wieku 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Uważam, że pytania te są właściwe, jak również samo referendum jest właściwą formą funkcjonowania demokracji. Konstytucja obecna już dawno utraciła prawo bytu w niektórych sprawach, należy więc zmienić to, co nie funkcjonuje i nie ma racji bytu w dzisiejszym świecie. W związku z tym uważam, iż referendum to bardzo dobry pomysł.

Moim zdaniem trzeba pytać obywateli o sprawy ważne dla nas, Polaków. W związku z tym, iż od bardzo wielu lat w naszym kraju nie było przeprowadzanego referendum, popieram projekt postanowienia pana prezydenta Dudy. Przeprowadzenie referendum w sprawie nowej konstytucji i jej kształtu to konieczność i obowiązek względem obywateli, którzy powinni decydować o swoich prawach.

Prezydentowi należą się brawa, ponieważ postkomunistyczna konstytucja z 1997 r. jest do zmiany natychmiast. Zupełnie nie pasuje ona do współczesności. Dziękuję.