Narzędzia:

Posiedzenie: 58. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 2 dzień


14 i 15 marca 2018 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Przemówienie senatora Macieja Łuczaka w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Omawiana ustawa o zmianie ustawy o kierujących pojazdami wprowadza następujące zmiany.

Zmiana pierwsza to zwolnienie z opłat za egzamin praktyczny osób niepełnosprawnych, które przystąpią do egzaminu ze swoim pojazdem, przystosowanym do rodzaju schorzenia. Zdaje się, że będzie to odpowiednie w momencie, kiedy kandydat nie będzie miał możliwości wykorzystania podczas egzaminu pojazdu wojewódzkiego ośrodka ruchu drogowego, a będzie w posiadaniu własnego samochodu odpowiednio przystosowanego do rodzaju schorzenia.

Zmiana druga to utworzenie strony internetowej z wykazem pojazdów dostępnych na czas egzaminu dla osób niepełnosprawnych. Daje to możliwość podejścia do egzaminu osobom, które nie dysponują swoim pojazdem.

Przedstawione zmiany podyktowane są tym, iż Trybunał Konstytucyjny wyrokiem z dnia 8 czerwca 2016 r. – sygn. akt K 37/13 – stwierdził niezgodność przepisów ustawy z dnia 5 stycznia 2011 r. o kierujących pojazdami z Konstytucją RP oraz Konwencją o prawach osób niepełnosprawnych.

W obecnym ustawodawstwie osoby niepełnosprawne, które przystępują do egzaminu praktycznego i posiadają orzeczenie lekarskie z adnotacją, że mogą prowadzić pojazd silnikowy, który jest przystosowany do danego rodzaju schorzenia, dokonują opłaty za egzamin w wysokości 50%. Trybunał Konstytucyjny uznał, że ulga w wysokości 50% jest niewystarczającą pomocą dla osób niepełnosprawnych. W związku z tym ustawodawca proponuje całkowite zlikwidowanie opłaty dla osób niepełnosprawnych, które przystępują do egzaminu ze swoim pojazdem.

Moim zdaniem jest to ważna zmiana dla osób niepełnosprawnych. Proponowane zmiany są przejawem wsparcia i pomocy w obniżeniu kosztów codziennego funkcjonowania, jakiej może udzielić państwo.

Reasumując, powiem, że przedstawione argumenty potwierdzają zasadność wprowadzenia proponowanych zmian do omawianej ustawy.