Narzędzia:

Posiedzenie: 38. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji, 1 dzień


7, 8 i 9 sierpnia 2013 r.
Przemówienia z dnia następnego

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy – Kodeks pracy ma na celu dostosowanie ustawodawstwa krajowego do przepisów unijnych w zakresie przyznawania prawa do urlopu wychowawczego. Istota zmian związana jest z:

1. wejściem w życie dyrektywy Rady 2010/18/UE z dnia 8 marca 2010 r. w sprawie wdrożenia zmienionego porozumienia ramowego dotyczącego urlopu rodzicielskiego zawartego przez BusinessEurope, UEAPME, CEEP i ETUC oraz uchylającej dyrektywę 96/34/WE (Dz. Urz. UE L 68 z 18 marca 2010 r.);

2. orzeczeniem Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej z dnia 22 kwietnia 2010 r. w sprawie C-486/08 Zentralbetriebsrat der Landeskrankenhäuser Tirols, w którym Trybunał orzekł między innymi, że klauzulę 2 pkt 6 porozumienia ramowego w sprawie urlopu rodzicielskiego, wdrożonego dyrektywą 96/34/WE, należy interpretować w ten sposób, że sprzeciwia się ona przepisowi krajowemu, zgodnie z którym pracownicy korzystający z prawa do urlopu rodzicielskiego w wymiarze dwóch lat tracą po jego zakończeniu prawo do corocznego płatnego urlopu za rok poprzedzający narodziny dziecka.

Projektowane poprawki zmierzają do dostosowania prawa krajowego do prawa Unii Europejskiej, co sprowadza się do przyznania prawa do urlopu wychowawczego każdemu z rodziców lub opiekunów dziecka uprawnionych do urlopu wychowawczego, przyznania wyłącznego prawa do wykorzystania jednego miesiąca takiego urlopu z wymiaru urlopu wychowawczego wynoszącego maksymalnie trzydzieści sześć miesięcy (będzie to część nieprzenoszalna urlopu wychowawczego), a także podwyższenia z trzech do czterech miesięcy wymiaru urlopu wychowawczego, który może być jednocześnie wykorzystywany przez oboje rodziców. Nowelizacja umożliwi ponadto wykorzystanie urlopu wychowawczego w pięciu częściach oraz przyjęcie zasady, zgodnie z którą bieg przedawnienia roszczenia o urlop wypoczynkowy nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu na czas korzystania z urlopu wychowawczego.

Pozytywnie oceniam fakt, iż ustawa ma na celu stworzenie większej zachęty do dzielenia się urlopem i do korzystania z niego przez oboje rodziców oraz że sprzyja lepszemu godzeniu pracy zawodowej oraz życia prywatnego i rodzinnego przez pracujących rodziców. Dziękuję.

Przemówienie senatora Andrzeja Szewińskiego w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Przemówienie senatora Andrzeja Szewińskiego w dyskusji nad punktem 7. porządku obrad

Panie Marszałku! Panie Ministrze! Wysoka Izbo!

Po analizie projektu ustawy dotyczącego urlopów rodzicielskich, jestem za tym, aby zarówno matka, jak i ojciec mogli korzystać z urlopu na takich samych zasadach. Równocześnie z korzystaniem z urlopu rodzicielskiego będą mogli skorzystać z urlopu wychowawczego.

Jeśli chodzi o kwestię wydłużenia płatnej opieki nad dzieckiem do 52 tygodni – obecnie są to 24 tygodnie – to uważam, że będzie to bardzo korzystne z uwagi na to, że obecnie po 14 tygodniach do opieki może włączyć się ojciec, wykorzystując urlop tacierzyński, jak również urlop wychowawczy.

Popieram także wydłużenie urlopu macierzyńskiego z 4 tygodni – tyle obowiązuje obecnie – do 6 tygodni, które ma wejść w życie od 1 września.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie 26-tygodniowego urlopu płatnego. Rodzic będzie miał do wyboru dwa warianty: w pierwszym wariancie rodzic wykorzystuje całe 52 tygodnie, łącznie z przysługującymi mu uprawnieniami do urlopów, i wtedy pobiera zasiłek w wysokości 80% podstawy wynagrodzenia; z kolei drugi wariant pozwala na rozłożenie urlopu na dwa okresy, przy czym w pierwszym okresie rodzic otrzymuje 100% wynagrodzenia, a w drugim – tj. w tym nowym urlopie rodzicielskim – 60%, co po wyliczeniu daje taką samą średnią jak w wariancie pierwszym, czyli 80% wynagrodzenia. Wyrażam satysfakcję, iż zgodnie z założeniami rodzic będzie miał do wyboru dwa rozwiązania korzystania z urlopu, ponieważ on sam oceni, który wariant będzie dla niego optymalny, a nie będzie tak, że któryś zostanie mu narzucony odgórnie.

Wobec powyższego wyrażam swoje pełne poparcie dla rządowego projektu ustawy zmieniającej zapisy kodeksu pracy.

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 8. porządku obrad

Przemówienie senatora Zbigniewa Meresa w dyskusji nad punktem 8. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Zmiany, jakie zostały zaproponowane w ustawie o zmianie ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw, zawierają rozwiązania, które kompleksowo regulują postępowanie w sprawach nieletnich oraz precyzują zasady funkcjonowania sądów powszechnych. Ponadto przystosowują obowiązujące prawa nieletnich do orzecznictwa Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, co ma służyć podwyższeniu gwarancji procesowych i wzmocnieniu pozycji nieletniego we wszczętym wobec niego postępowaniu.

W celu poprawy dotychczasowych uregulowań funkcjonujących w ustawie o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw wprowadzono zmiany polegające na: modyfikacji regulacji w zakresie obserwacji psychiatrycznej nieletniego; ujednoliceniu postępowania w sprawach nieletnich; uzupełnieniu ustawowej regulacji w zakresie stosowania środków przymusu bezpośredniego wobec nieletnich; zmianie treści upoważnienia ustawowego znajdującego się w art. 70e ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; uchyleniu art. 83 §3 ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich; uregulowaniu w ustawie zasad udzielania nagród i stosowaniu środków dyscyplinarnych wobec nieletnich umieszczonych w schroniskach dla nieletnich i zakładach poprawczych; dokonano też zmiany ustawy – Prawo o ustroju sądów powszechnych.

Pozytywnie oceniam wymienione propozycje zawarte w opinii do projektu ustawy o postępowaniu w sprawach nieletnich oraz niektórych innych ustaw. Proponowane zmiany są celowe, konieczne i są odpowiedzią na występujące w tym zakresie potrzeby. Dziękuję.