Narzędzia:

Posiedzenie: 54. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 3 dzień


17, 18 i 19 stycznia 2018 r.
Stenogram z dnia poprzedniego

(Wznowienie posiedzenia o godzinie 10 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczą marszałek Stanisław Karczewski oraz wicemarszałek Maria Koc)

Wznowienie posiedzenia

Marszałek Stanisław Karczewski:

Wznawiam posiedzenie.

Bardzo proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym…

(Rozmowy na sali)

…a panie i panów senatorów – o zajęcie swoich miejsc.

(Rozmowy na sali)

Bardzo proszę o wyciszenie rozmów. Wznawiamy obrady.

Panie i Panowie Senatorowie, informuję, że pan senator Maciej Grubski złożył oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za czyny określone we wniosku naczelnika Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi, złożonym marszałkowi Senatu za pośrednictwem zastępcy prokuratora generalnego w dniu 22 grudnia 2017 r.

Punkt 10. porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta

Przystępujemy do rozpatrzenia punktu dziesiątego porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta.

Przypominam, że w dniu 19 grudnia 2017 r. prokurator regionalny w Katowicach za pośrednictwem prokuratora generalnego skierował do mnie wniosek o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej oraz na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta. Przypominam też, że senator Stanisław Kogut złożył oświadczenie o wyrażeniu zgody na pociągnięcie go do odpowiedzialności karnej za czyny określone we wniosku. Informuję, że wniosek prokuratora skierowałem do Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

Pragnę także przypomnieć państwu senatorom, że część uzasadnienia wniosku prokuratora zawiera informacje objęte klauzulą „poufne”. Ta część uzasadnienia była dostępna w Kancelarii Tajnej w Kancelarii Senatu, gdzie mogli się państwo z nią zapoznać.

Szanowni Państwo Senatorowie! Z uwagi na fakt, że przedmiotem obrad w tym punkcie mogą być informacje objęte klauzulą „poufne”, pragnę poinformować, że za chwilę zgłoszę wniosek o uchwalenie tajności obrad Senatu. W rozumieniu ustawy o ochronie informacji niejawnych będzie to niejawna część obrad objęta klauzulą „poufne”.

Przed zgłoszeniem wniosku chciałbym państwu przedstawić kilka istotnych kwestii proceduralnych oraz zaproponować sposób procedowania nad wnioskiem o utajnienie obrad. Przypominam, że zgodnie z art. 36 ust. 3 Regulaminu Senatu Senat rozstrzyga o tajności obrad na posiedzeniu niejawnym. Chciałbym podkreślić, że to niejawne posiedzenie zostanie zarządzone tylko wtedy, gdy będziecie państwo oczekiwać szerszego uzasadnienia wniosku o utajnienie obrad. W takim wypadku posiedzenie niejawne zostanie zarządzone po przerwie w obradach w sali nr 217. Jeśli jednak nie będą państwo oczekiwać szczegółowego uzasadnienia wniosku oraz nikt nie będzie chciał zabierać głosu, to od razu przystąpimy do głosowania.

Pragnę jeszcze poinformować, że samo głosowanie nad wnioskiem o uchwalenie tajności obrad zostanie przeprowadzone zgodnie z art. 53 ust. 2 Regulaminu Senatu na jawnej części posiedzenia przy pomocy aparatury do głosowania. Przypominam, że Senat podejmuje uchwałę w sprawie tajności obrad bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów.

Szanowni Państwo Senatorowie, zgodnie z zapowiedzią…

(Rozmowy na sali)

Zgodnie z zapowiedzią zgłaszam wniosek o uchwalenie tajności części obrad Senatu w sprawie wyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta.

Czy ktoś z państwa senatorów chce zabrać głos w sprawie mojego wniosku?

Głosowanie

Jeśli nikt nie zabiera głosu, to przystępujemy do głosowania.

Proszę państwa, przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przeze mnie wnioskiem.

Przypominam, że Senat podejmuje uchwałę o tajności obrad bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby senatorów. Oznacza to, że Senat utajni obrady, jeśli za przyjęciem wniosku zostanie oddanych więcej głosów, niż łącznie będzie głosów przeciwnych i senatorów wstrzymujących się.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Głosowało 87 senatorów, 63 – za , 9 – przeciw, 15 się wstrzymało. (Głosowanie nr 1)

Wymagana bezwzględna większość głosów wynosi 44.

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie tajności obrad w punkcie dziesiątym porządku obrad.

Wobec przyjęcia wniosku o utajnienie obrad pragnę przedstawić, w jaki sposób będą wyglądały dalsze obrady Senatu.

Informuję, że za chwilę zostanie zarządzona przerwa w obradach umożliwiająca państwu przejście do sali nr 217. Tajna część obrad nie będzie transmitowana, a stenogram z tej części nie będzie publikowany. Przebieg posiedzenia zostanie utrwalony zgodnie z zasadami obowiązującymi dla posiedzeń niejawnych. W tej części będą mogli uczestniczyć wyłącznie senatorowie oraz pracownicy obsługi posiedzenia posiadający dostęp do informacji niejawnych o klauzuli co najmniej „poufne”.

Ponadto informuję, że w trakcie tej części obrad nie można wykonywać żadnych notatek, dokonywać rejestracji obrazu, dźwięku oraz nawiązywać łączności poprzez urządzenia multimedialne. W związku z tym bardzo proszę państwa o pozostawienie w sali posiedzeń wszystkich dokumentów, teczek, torebek oraz urządzeń umożliwiających rejestrację lub transmisję obrazu i dźwięku, nawiązywanie łączności oraz innych urządzeń umożliwiających ujawnienie informacji, takich jak komórki, tablety, zegarki itp. Urządzenia te będą mogli państwo również przekazać do depozytu przed salą nr 217. Przed wejściem do sali nr 217 na część tajną obrad będą państwo musieli każdorazowo poddać się kontroli w bramce detekcyjnej, a w razie potrzeby kontroli przeprowadzonej także za pomocą innych przyrządów stosowanych do wykrywania wymienionych urządzeń.

Bardzo proszę także o potwierdzenie swojej obecności na tej części posiedzenia na odrębnej liście obecności. Ta lista jest już wyłożona przed salą nr 217.

Podczas tajnej części obrad zostanie przedstawione sprawozdanie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich oraz będzie możliwe wysłuchanie wyjaśnień senatora Stanisława Koguta. Po zakończeniu tajnej części obrad powrócimy na salę posiedzeń na dalszą część jawnego posiedzenia i głosowanie w sprawie wyrażenia przez Senat zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta. Głosowanie w tej sprawie odbędzie się na jawnej części posiedzenia wraz z innymi głosowaniami.

Uprzejmie proszę państwa senatorów, aby już wchodzić do sali nr 217 na tajną część obrad, ponieważ przejście przez bramki wszystkich senatorów zajmuje sporo czasu. Miejsca w sali…

(Rozmowy na sali)

Proszę państwa, ale ja jeszcze nie ogłosiłem przerwy, a później będą pytania. Przepraszam bardzo, proszę państwa.

Miejsca w sali nr 217 zostały oznaczone według przynależności klubowej.

Ogłaszam przerwę w obradach do godziny 10.40.

(Przerwa w obradach od godziny 10 minut 09 do godziny 10 minut 41)

(Fragment stenogramu utajniony na podstawie art. 36 ust. 3 Regulaminu Senatu)

(Przerwa w obradach od godziny 13 minut 25 do godziny 14 minut 31)

Wznowienie obrad

Marszałek Stanisław Karczewski:

Wznawiam obrady.

Bardzo proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym, a państwa – o zajęcie swoich miejsc.

Państwo Senatorowie, informuję, że Konwent Seniorów zdecydował o zmianie terminarza posiedzeń w lutym bieżącego roku. Następne posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 31 stycznia i 1 lutego 2018 r., a nie w dniach 7, 8, 9 lutego. Porządek tego posiedzenia zostanie państwu przekazany drogą elektroniczną.

Ponadto informuję, że drugie lutowe posiedzenie – to też…

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Cicho!)

O, bardzo dziękuję za pomoc.

Ponadto informuję, że drugie lutowe posiedzenie Senatu odbędzie się w dniach 14, 15 i 16 lutego, a nie, jak wcześniej planowano, w dniach 21, 22, 23 lutego. Zmieniony terminarz posiedzeń Senatu również zostanie państwu przekazany drogą elektroniczną.

Punkt 1. porządku obrad: ustawa budżetowa na rok 2018 (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu pierwszego porządku obrad: ustawa budżetowa na rok 2018.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się to sprawozdanie w druku nr 700 Z.

Sprawozdanie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych

Bardzo proszę sprawozdawcę, pana senatora Tadeusza Romańczuka, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Tadeusz Romańczuk:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych odbyła swoje posiedzenie i rekomenduje Wysokiemu Senatowi przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję bardzo.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos? Ja wymienię imiona i nazwiska senatorów, którzy w trakcie dyskusji złożyli wnioski. Są to: pan senator Jarosław Duda, senator Andrzej Kobiak, senator Kazimierz Kleina, senator Jan Rulewski, senator Ryszard Bonisławski, senator Barbara Zdrojewska, senator Wiesław Kilian, senator Jan Filip Libicki, senator Leszek Czarnobaj, Tomasz Grodzki, pani senator Grażyna Sztark, pan senator Piotr Zientarski, Marek Borowski, Piotr Florek, Bogdan Borusewicz, Jerzy Wcisła, pani senator Jadwiga Rotnicka, pan senator Mieczysław Augustyn, Marian Poślednik, Władysław Komarnicki, Waldemar Sługocki. Nie widzę zgłoszeń.

Poza tym… No, już nie będę wyczytywał, ale… Ponadto sprawozdawcą Komisji Budżetu i Finansów Publicznych był pan senator Grzegorz Bierecki.

Nikt nie chce zabrać głosu.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Budżetu i Finansów Publicznych o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 86 senatorów, 60 – za, 25 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 2)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy budżetowej na rok 2018. (Oklaski)

Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego… Tak?

(Głos z sali: Tak.)

A dlaczego drugiego nie? Drugiego teraz… Dobrze.

Punkt 2. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu drugiego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek; druk senacki nr 702 A.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisję projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 88 senatorów, 76 było za, nikt nie był przeciw, 12 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 3)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 3. porządku obrad: ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: ustawa o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 706 Z.

Sprawozdanie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności

Bardzo proszę sprawozdawcę, senatora Grzegorza Peczkisa, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Grzegorz Peczkis:

Szanowny Panie Marszałku! Panie i Panowie Senatorowie!

Komisja po merytorycznej dyskusji rekomenduje przyjęcie ustawy bez poprawek.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

W trakcie dyskusji wnioski o charakterze legislacyjnym zgłosili: pan senator Przemysław Termiński, pani senator Barbara Borys-Damięcka, pan senator Kazimierz Kleina i pan senator Mieczysław Augustyn.

Dziękuję bardzo.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 61 było za, 27 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 4)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o elektromobilności i paliwach alternatywnych.

Punkt 4. porządku obrad: ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu czwartego porządku obrad: ustawa o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Komisja Środowiska oraz Komisja Spraw Zagranicznych i Unii Europejskiej przedstawiły projekt uchwały, w którym wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek; druk senacki nr 701 A.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 86 było za, 3 wstrzymało się od głosu, nikt nie był przeciw. (Głosowanie nr 5)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z organizacją w Rzeczypospolitej Polskiej sesji Konferencji Stron Ramowej konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu.

Punkt 5. porządku obrad: ustawa o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu piątego porządku obrad: ustawa o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 705 Z.

Sprawozdanie połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Bardzo proszę sprawozdawcę, pana senatora Rafała Ambrozika, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Rafał Ambrozik:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Połączone komisje wnoszą o przyjęcie wniosków zawartych w pktach 4, 8 oraz 9. Dziękuję.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Sprawozdawcą mniejszości Komisji Ustawodawczej była pani senator Grażyna Sztark.

Dziękuję.

Przystępujemy do głosowania…

(Głos z sali: Chyba tak…)

Tak czy nie? No przepraszam…

(Senator Grażyna Sztark: „Dziękuję” chciałam powiedzieć, Panie Marszałku, tylko „dziękuję”.)

To dziękuję bardzo, Pani Senator.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostaną przeprowadzone głosowania nad przedstawionymi poprawkami, a następnie nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Poprawka nr 1 usuwa stosowanie przymiotnika „polski” w odniesieniu do organu centralnego, sądów oraz innych organów w sprawach rodzinnych, które są prowadzone w Polsce na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 30 – za, 60 – przeciw. (Głosowanie nr 6)

Poprawka… Poprawki zostały odrzucone.

Poprawka nr 4 wydłuża termin do wniesienia skargi kasacyjnej z 2 do 4 miesięcy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 7)

Poprawka nr 6 jednoznacznie wskazuje, że przed wydaniem zgody na pełnienie funkcji rodziny zastępczej albo prowadzenie rodzinnego domu dziecka sąd zasięga opinii starosty właściwego ze względu na miejsce przyszłego sprawowania pieczy zastępczej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 30 – za, 59 – przeciw. (Głosowanie nr 8)

Poprawka została odrzucona.

Poprawka nr 8 ma na celu zapewnienie spójności przepisów. Powoduje, że postępowanie będzie mogło być podjęte na nowo także na podstawie postanowienia o odebraniu osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką w sprawie prowadzonej na podstawie konwencji haskiej z 1980 r.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 9)

Poprawka nr 9, uwzględniając przyznanie sądom okręgowym prawa do rozpatrywania toczących się na podstawie konwencji haskiej z 1980 r. spraw o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką, uściśla właściwości sądu, do którego uprawniony składa wniosek w sprawie o odebranie osoby podlegającej władzy rodzicielskiej lub pozostającej pod opieką.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 10)

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 11)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o wykonywaniu niektórych czynności organu centralnego w sprawach rodzinnych z zakresu obrotu prawnego na podstawie prawa Unii Europejskiej i umów międzynarodowych.

Punkt 6. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa oraz niektórych innych ustaw (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu szóstego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa oraz niektórych innych ustaw.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie komisji, Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajduje się ono w druku nr 704 Z.

Sprawozdanie połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Bardzo proszę sprawozdawcę, pana senatora Marka Pęka, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Marek Pęk:

Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Połączone komisje, Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, rekomendują Wysokiemu Senatowi przyjęcie wniosków zawartych w pkt II, ppkt 3, 25, 27, 29 oraz 30. Dziękuję.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Dziękuję bardzo.

Sprawozdanie mniejszości połączonych Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji

Bardzo proszę sprawozdawcę mniejszości połączonych komisji, panią senator Grażynę Sztark, o przedstawienie wniosków popartych przez mniejszość połączonych komisji.

Senator Sprawozdawca Grażyna Sztark:

Dziękuję.

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Bardzo proszę o przyjęcie wniosków zawartych w pkt I, 17, 18 i 23. W pkt I jest wniosek o odrzucenie ustawy. Wczoraj na ten temat rozmawialiśmy. Z kolei w ppkt 17 jest skreślenie pkt 29, ppkt 18 – w art. 1 pkt 30, w art. 32 skreśla się wyrazy „art. 31a”, ppkt 23 – w art. 1 skreśla się pkt 39. Dziękuję bardzo.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Bardzo dziękuję, Pani Senator.

Czy senatorowie wnioskodawcy lub pozostali senatorowie sprawozdawcy chcą jeszcze zabrać głos? Pan senator marszałek Bogdan Borusewicz, Marek Martynowski, Grażyna Sztark. Nie? Dziękuję bardzo.

Ponadto sprawozdawcami komisji byli pan senator Zbigniew Cichoń – Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, pan senator Jan Rulewski –mniejszości Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji. Nie ma panów.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem mniejszości Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji o odrzucenie ustawy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 62 – przeciw. (Głosowanie nr 12)

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka nr 1 usuwa część przepisów rozszerzających definicję decyzji reprywatyzacyjnej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało… No, jeszcze chwilę. Ciach-ciach!

Bardzo proszę o wyniki.

Głosowało 87 senatorów, 13 było za, 70 – przeciw, 4 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 13)

Poprawka nr 2 eliminuje z ustawy regulacje wskazujące, że w toku swych prac komisja do spraw reprywatyzacji nieruchomości warszawskich jest zobowiązana do wyjaśnienia nieprawidłowości i uchybień w działalności organów i osób prowadzących postępowania w przedmiocie decyzji reprywatyzacyjnych oraz przyznające jej kompetencje prokuratora w postępowaniu administracyjnym i cywilnym.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 88 senatorów, 27 było za, 59 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 14)

Nad poprawkami nr 3 i 29 należy głosować łącznie. Przesądzają one, że członkowie komisji traktowani są jak pracownicy i podlegają ubezpieczeniu społecznemu i ubezpieczeniu zdrowotnemu.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało…

(Głos z sali: Za, za.)

Za, no ale… Nie no, jedni głosują za, a drudzy przeciw.

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 79 senatorów, 61 było za, 27 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 15)

Nad poprawkami nr 4, 5, 9 i 20 będziemy głosować łącznie. Usuwają one wprowadzaną nowelizacją instytucję postępowania ogólnego.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 27 było za, 60 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)

Poprawka nr 6. Poprawka ta dookreśla, iż akta postępowań sądowych i administracyjnych oraz inne dokumenty przekazywane są komisji w terminie nie krótszym niż 7 dni od dnia otrzymania przez sąd lub organ wniosku przewodniczącego komisji.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 61 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 17)

Poprawka nr 7. Celem poprawki nr 7 jest wyeliminowanie błędu językowego.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 30 było za, 59 – przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 18)

Odrzucono tę poprawkę.

Poprawka nr 9…

(Głos z sali: Osiem!)

Tak, osiem. Celem poprawki nr 8 jest wyeliminowanie z ustawy przepisów sankcjonujących korzystanie przez komisję z danych osobowych zgromadzonych w dokumentach i aktach, do których komisja uzyska dostęp w toku toczących się przed nią postępowań, oraz ich przetwarzanie bez wiedzy i zgody osoby, której te dane dotyczą.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 28 było za, 60 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu, 1 nie głosował. (Głosowanie nr 19)

Poprawki nr 10, 11, 12 i 13 likwidują wprowadzone nowelizacją podwyższenie maksymalnej grzywny za nieusprawiedliwione niestawiennictwo na rozprawie przed komisją albo opuszczenie rozprawy. Usuwają regulację wyłączającą dopuszczalność złożenia zażalenia na odmowę zwolnienia od grzywny oraz umożliwiającą komisji wystąpienie do prokuratora z wnioskiem o zarządzenie zatrzymania i przymusowego doprowadzenia osoby wezwanej, która uporczywie uchylała się od takiego wezwania.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 26 było za, 63 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 20)

Nad poprawkami nr 14, 19, 22 i 24 należy głosować łącznie. Przyjęcie tych poprawek wyklucza głosowanie nad poprawką nr 25.

Poprawki nr 14, 19, 22 i 24 usuwają m.in. regulację pozwalającą komisji uchylić wadliwą decyzję reprywatyzacyjną i zawiesić postępowanie rozpoznawcze w przypadku przeszkody uniemożliwiającej wydanie decyzji co do istoty sprawy oraz przepis przyznający komisji kompetencję do stwierdzenia nieważności decyzji reprywatyzacyjnej w sytuacjach określonych w art. 156 §1 kodeksu postępowania administracyjnego.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 62 – przeciw. (Głosowanie nr 21)

Poprawki zostały odrzucone.

Poprawka nr 15 usuwa wprowadzaną nowelizacją regulację zakładającą rozszerzenie podstaw wzruszenia decyzji reprywatyzacyjnej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 62 – przeciw. (Głosowanie nr 22)

Poprawka nr 16 usuwa przepisy rozszerzające prawną możliwość nałożenia przez komisję obowiązku zwrotu równowartości nienależnego świadczenia.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, 27 było za, 62 – przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 23)

Poprawki nr 17 i 18 należy przegłosować łącznie. Poprawki nr 17 i 18 mają na celu usunięcie możliwości nałożenia przez komisję administracyjnej kary pieniężnej w wysokości od 1 tysiąca zł do 1 miliona zł na osobę fizyczną lub prawną, która dopuściła się naruszeń polegających na istotnym lub uporczywym utrudnianiu korzystania z lokalu w nieruchomości warszawskiej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 27 było za, 60 – przeciw, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 24)

Poprawka nr 19 już była przegłosowana, tak samo poprawka nr 20.

Poprawka nr 21 usuwa regulację przewidującą, że w sprawach rozpatrywanych przed komisją wyłączone ze stosowania zostaną przepisy kodeksu postępowania administracyjnego dotyczące: utrwalonej praktyki rozstrzygania spraw, zasady polubownego załatwiania spraw, wyłączenia organu, mediacji, ugody oraz odwołania i zażalenia.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 62 – przeciw. (Głosowanie nr 25)

Poprawka nr 23 usuwa przepis przesądzający, że od decyzji komisji stronie nie przysługują przewidziane w odrębnych przepisach środki prawne w zakresie wznowienia postępowania, uchylenia, zmiany lub stwierdzenia nieważności decyzji.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 28 było za, 61 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 26)

Poprawka nr 25. Celem tej poprawki jest wyeliminowanie wątpliwości interpretacyjnych wynikających z różnych przesłanek dokonania wpisu do księgi wieczystej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 89 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 27)

Poprawki nr 26 i 28 usuwają przepisy regulujące kwestie niezwłocznego przywrócenia, w oparciu o decyzję komisji, posiadania nieruchomości warszawskiej najemcy zajmującemu nieruchomości na podstawie umowy zawartej z gminą lub Skarbem Państwa przed wydaniem decyzji reprywatyzacyjnej.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 26 było za, 62 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 28)

Poprawka nr 27 koryguje odesłanie.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 46 było za, 44 – przeciw. (Głosowanie nr 29)

Poprawka została przyjęta.

Teraz poprawka nr 30. Wprowadza ona właściwą terminologię.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 88 senatorów, 63 – za, 25 – przeciw. (Głosowanie nr 30)

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 62 – za, 27 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 31)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych zasadach usuwania skutków prawnych decyzji reprywatyzacyjnych dotyczących nieruchomości warszawskich, wydanych z naruszeniem prawa oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 7. porządku obrad: ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: ustawa o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, która ustosunkowała się do przedstawionego w toku debaty wniosku i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie; znajduje się ono w druku nr 703 Z.

Sprawozdanie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej

Bardzo proszę sprawozdawcę, pana senatora Krzysztofa Słonia, o przedstawienie sprawozdania komisji.

Senator Sprawozdawca Krzysztof Słoń:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Komisja na posiedzeniu w dniu 18 stycznia bieżącego roku rozpatrzyła wnioski zgłoszone w toku debaty w dniu 18 stycznia bieżącego roku nad ustawą o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją i przedstawia Wysokiemu Senatowi następujące stanowisko: wysoki Senat raczy przyjąć wniosek zawarty w pkcie I, tj. wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Czy senator wnioskodawca Zbigniew Cichoń chce jeszcze zabrać głos?

(Senator Zbigniew Cichoń: Dziękuję.)

Dziękuję bardzo.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawioną poprawką.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników.

Głosowało 90 senatorów, 69 – za, 6 – przeciw, 15 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 32)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze skróceniem okresu przechowywania akt pracowniczych oraz ich elektronizacją.

Punkt 8. porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Jana Rulewskiego (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Jana Rulewskiego.

Tajne głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia pana senatora Jana Rulewskiego.

Senat wyraża zgodę na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności za wykroczenia w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności za wykroczenia. Głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam sekretarzy: senatora Marka Pęka, senatora Rafała Ambrozika i pana senatora Jerzego Wcisłę.

Za chwilę wyznaczeni senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego.

Na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” albo nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny. Po wypełnieniu kart do głosowania tajnego państwo senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać karty do urny. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania tajnego.

Bardzo proszę teraz senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

(Rozmowy na sali)

Proszę państwa, czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania? Wszyscy otrzymali, tak? Rozumiem.

Bardzo proszę pana senatora sekretarza Marka Pęka o odczytywanie kolejno, w porządku alfabetycznym, nazwisk senatorów, a państwa senatorów proszę, żeby po wyczytaniu ich nazwisk wrzucili do urny wypełnione karty do głosowania tajnego.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Sekretarz Marek Pęk:

Jan Filip Libicki,

Rafał Ambrozik,

Anna Anders,

Mieczysław Augustyn,

Adam Bielan,

Grzegorz Bierecki,

Przemysław Błaszczyk,

Aleksander Bobko,

Ryszard Bonisławski,

Waldemar Bonkowski,

Marek Borowski,

Bogdan Borusewicz,

Barbara Borys-Damięcka,

Margareta Budner,

Jerzy Chróścikowski,

Zbigniew Cichoń,

Leszek Czarnobaj,

Grzegorz Czelej,

Jerzy Czerwiński,

Dorota Czudowska,

Wiesław Dobkowski,

Jan Dobrzyński,

Robert Dowhan,

Jarosław Duda,

Jerzy Fedorowicz,

Piotr Florek,

Robert Gaweł,

Adam Gawęda,

Stanisław Gogacz,

Mieczysław Golba,

Arkadiusz Grabowski,

Tomasz Grodzki,

Maciej Grubski,

Jan Hamerski,

Jan Maria Jackowski,

Andrzej Kamiński,

Stanisław Karczewski,

Wiesław Kilian,

Kazimierz Kleina,

Bogdan Klich,

Andrzej Kobiak,

Maria Zofia Koc,

Stanisław Kogut,

Władysław Komarnicki,

Tadeusz Kopeć,

Małgorzata Kopiczko,

Waldemar Kraska,

Maciej Łuczak,

Józef Łyczak,

Ryszard Majer,

Robert Mamątow,

Marek Martynowski,

Łukasz Mikołajczyk,

Andrzej Mioduszewski,

Andrzej Misiołek,

Krzysztof Mróz,

Grzegorz Napieralski,

Jarosław Obremski,

Bogusława Orzechowska,

Andrzej Pająk,

Maria Pańczyk-Pozdziej,

Grzegorz Peczkis,

Marek Pęk,

Wojciech Piecha,

Leszek Piechota,

Aleksander Pociej,

Marian Poślednik,

Michał Potoczny,

Krystian Probierz,

Zdzisław Pupa,

Konstanty Radziwiłł,

Marek Rocki,

Tadeusz Romańczuk,

Jadwiga Rotnicka,

Jan Rulewski,

Jarosław Rusiecki,

Sławomir Rybicki,

Czesław Ryszka,

Janina Sagatowska,

Michał Seweryński,

Krzysztof Słoń,

Waldemar Sługocki,

Andrzej Stanisławek,

Lidia Staroń,

Grażyna Sztark,

Aleksander Szwed,

Antoni Szymański,

Rafał Ślusarz,

Przemysław Termiński,

Piotr Wach,

Artur Warzocha,

Jerzy Wcisła,

Kazimierz Wiatr,

Jacek Włosowicz,

Andrzej Wojtyła,

Alicja Zając,

Józef Zając,

Barbara Zdrojewska,

Piotr Zientarski,

Jan Żaryn.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Bardzo serdecznie dziękuję.

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głos? Wszyscy, tak? Bardzo serdecznie dziękuję.

Teraz bardzo proszę senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Zarządzam przerwę do godziny 15.15. 10 minut.

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 05 do godziny 15 minut 15)

Wznowienie obrad

Marszałek Stanisław Karczewski:

Punkt 8. porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Jana Rulewskiego (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Jana Rulewskiego.

Informuję, że senatorowie sekretarze zakończyli obliczanie głosów i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Ogłoszenie wyników tajnego głosowania

Ogłaszam wyniki.

Protokół głosowania tajnego z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenia senatora Jana Rulewskiego.

Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze – senator Marek Pęk, senator Rafał Ambrozik i senator Jerzy Wcisła – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie senatora Jana Rulewskiego oddano głosów 90, w tym głosów ważnych – 90. Za wyrażeniem zgody głosowało 36 senatorów, przeciw – 49 senatorów. 5 senatorów wstrzymało się od głosu.

Wymagana bezwzględna większość głosów ustawowej liczby senatorów wynosi 51.

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności za wykroczenie senatora Jana Rulewskiego.

Punkt 9. porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziewiątego porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń.

Tajne głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń.

Senat wyraża zgodę na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności karnej w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na pociągnięcie senatora do odpowiedzialności karnej.

Głosowanie w sprawach personalnych jest tajne. Odbywa się z użyciem opieczętowanych kart do głosowania.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam sekretarzy Marka Pęka, Rafała Ambrozika i Jerzego Wcisłę.

Za chwilę wyznaczeni senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego. Na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” albo nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Po wypełnieniu kart do głosowania tajnego państwo senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać karty do przezroczystej urny. Następnie zostanie zarządzona przerwa w obradach, w trakcie której senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania tajnego.

Proszę teraz sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

(Głos z sali: Pan marszałek ma?)

Tak, mam, mam.

Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania?

(Głos z sali: Marek, masz jakieś karty?

(Senator Sekretarz Marek Pęk: Mam karty.)

Czy wszyscy otrzymali karty?

(Głos z sali: Nie.)

No, to bardzo proszę, aby senatorowie, którzy nie otrzymali, otrzymali.

Proszę państwa, jeszcze raz pytam: czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania? Rozumiem, że tak.

Bardzo proszę senatora sekretarza, pana Marka Pęka, o odczytywanie kolejno w porządku alfabetycznym nazwisk senatorów, państwa senatorów zaś proszę, aby po wyczytaniu ich nazwisk wrzucili do urny wypełnione karty do głosowania.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Sekretarz Marek Pęk:

Jan Filip Libicki,

Rafał Ambrozik,

Anna Anders,

Mieczysław Augustyn,

Adam Bielan,

Grzegorz Bierecki,

Przemysław Błaszczyk,

Aleksander Bobko,

Ryszard Bonisławski,

Waldemar Bonkowski,

Marek Borowski,

Bogdan Borusewicz,

Barbara Borys-Damięcka,

Margareta Budner,

Jerzy Chróścikowski,

Zbigniew Cichoń,

Leszek Czarnobaj,

Grzegorz Czelej,

Jerzy Czerwiński,

Dorota Czudowska,

Wiesław Dobkowski,

Jan Dobrzyński,

Robert Dowhan,

Jarosław Duda,

Jerzy Fedorowicz,

Piotr Florek,

Robert Gaweł,

Adam Gawęda,

Stanisław Gogacz,

Mieczysław Golba,

Arkadiusz Grabowski,

Tomasz Grodzki,

Maciej Grubski,

Jan Hamerski,

Jan Maria Jackowski,

Andrzej Kamiński,

Stanisław Karczewski,

Wiesław Kilian,

Kazimierz Kleina,

Bogdan Klich,

Andrzej Kobiak,

Maria Zofia Koc,

Stanisław Kogut,

Władysław Komarnicki,

Tadeusz Kopeć,

Małgorzata Kopiczko,

Waldemar Kraska,

Maciej Łuczak,

Józef Łyczak,

Ryszard Majer,

Robert Mamątow,

Marek Martynowski,

Łukasz Mikołajczyk,

Andrzej Mioduszewski,

Andrzej Misiołek,

Krzysztof Mróz,

Grzegorz Napieralski,

Jarosław Obremski,

Bogusława Orzechowska,

Andrzej Pająk,

Maria Pańczyk-Pozdziej,

Grzegorz Peczkis,

Marek Pęk,

Wojciech Piecha,

Leszek Piechota,

Aleksander Pociej,

Marian Poślednik,

Michał Potoczny,

Krystian Probierz,

Zdzisław Pupa,

Konstanty Radziwiłł,

Marek Rocki,

Tadeusz Romańczuk,

Jadwiga Rotnicka,

Jan Rulewski,

Jarosław Rusiecki,

Sławomir Rybicki,

Czesław Ryszka,

Janina Sagatowska,

Michał Seweryński,

Krzysztof Słoń,

Waldemar Sługocki,

Andrzej Stanisławek,

Lidia Staroń,

Grażyna Sztark,

Aleksander Szwed,

Antoni Szymański,

Rafał Ślusarz,

Przemysław Termiński,

Piotr Wach,

Artur Warzocha,

Jerzy Wcisła,

Kazimierz Wiatr,

Jacek Włosowicz,

Andrzej Wojtyła,

Alicja Zając,

Józef Zając,

Barbara Zdrojewska,

Piotr Zientarski,

Jan Żaryn.

Marszałek Stanisław Karczewski:

Bardzo dziękuję. Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy?

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy? Rozumiem, że tak. Bardzo dziękuję.

Zarządzam przerwę w obradach…

Bardzo proszę teraz senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu.

Zarządzam przerwę do godziny 15.33. No, 10 minut wystarczy.

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 23 do godziny 15 minut 33)

Wznowienie obrad

Marszałek Stanisław Karczewski:

Punkt 9. porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziewiątego porządku obrad: wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń.

(Rozmowy na sali)

Bardzo proszę o ciszę.

Informuję, że senatorowie sekretarze skończyli obliczanie głosów, sporządzili protokół głosowania tajnego, a ja ogłaszam wyniki.

Ogłoszenie wyników tajnego głosowania

Protokół głosowania tajnego z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia zgody przez Senat na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pani senator Lidii Staroń.

Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze Senatu – pan senator Marek Pęk, pan senator Rafał Ambrozik i pan senator Jerzy Wcisła – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej senator Lidii Staroń oddano głosów 89, w tym głosów ważnych 89. Za wyrażeniem zgody głosowało 3 senatorów, przeciw – 86 senatorów, wstrzymało się od głosu…

(Senator Alicja Zając: Jeszcze raz.)

(Senator Bogdan Borusewicz: Ilu było za?)

(Rozmowy na sali)

W stenogramie państwo sobie przeczytacie.

(Wesołość na sali) (Oklaski)

Proszę państwa, za wyrażeniem zgody głosowało 3 senatorów, 86 – przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. Wymagana bezwzględna większość głosów ustawowej liczby senatorów wynosiła 51.

Podjęcie uchwały

Proszę państwa, wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie niewyrażenia zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej pani senator Lidii Staroń.

Punkt 10. porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziesiątego porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Tajne głosowanie

Przystępujemy do głosowania w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie pana senatora Stanisława Koguta.

Senat wyraża zgodę na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie w drodze uchwały podjętej bezwzględną większością głosów ustawowej liczby senatorów. Nieuzyskanie wymaganej większości głosów oznacza podjęcie uchwały o niewyrażeniu zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora.

Głosowanie w sprawach personalnych jest tajne i odbywa się przy użyciu opieczętowanych kart do głosowania.

Do przeprowadzenia głosowania tajnego wyznaczam senatorów sekretarzy Marka Pęka, Rafała Ambrozika i Jerzego Wcisłę.

Za chwilę wyznaczeni senatorowie sekretarze rozdadzą państwu senatorom karty do głosowania tajnego.

Na karcie do głosowania tajnego należy postawić tylko jeden znak „x”. Karta do głosowania, na której postawiono więcej niż jeden znak „x” albo nie postawiono żadnego, zostanie uznana za głos nieważny.

Po wypełnieniu kart do głosowania tajnego państwo senatorowie w kolejności alfabetycznej będą wrzucać karty do urny. Następnie zarządzona zostanie przerwa w obradach, w trakcie której senatorowie sekretarze dokonają obliczenia głosów oraz sporządzą protokół głosowania tajnego.

Proszę teraz senatorów sekretarzy o rozdanie kart do głosowania, a państwa senatorów proszę o wypełnienie tych kart.

(Rozmowy na sali)

Czy wszyscy państwo senatorowie otrzymali karty do głosowania?

(Rozmowy na sali)

Proszę pana senatora sekretarza Marka Pęka o odczytywanie kolejno, w porządku alfabetycznym, nazwisk senatorów. Państwa senatorów zaś proszę, żeby po wyczytaniu ich nazwisk wrzucili do urny wypełnione karty do głosowania tajnego.

Senator Sekretarz Marek Pęk:

Jan Filip Libicki,

Rafał Ambrozik,

Anna Maria Anders,

Mieczysław Augustyn,

Adam Bielan,

Grzegorz Bierecki,

Przemysław Błaszczyk,

Aleksander Bobko,

Ryszard Bonisławski,

Waldemar Bonkowski,

Marek Borowski,

Bogdan Borusewicz,

Barbara Borys-Damięcka,

Margareta Budner,

Jerzy Chróścikowski,

Zbigniew Cichoń,

Leszek Czarnobaj,

Grzegorz Czelej,

Jerzy Czerwiński,

Dorota Czudowska,

Wiesław Dobkowski,

Jan Dobrzyński,

Robert Dowhan,

Jarosław Duda,

Jerzy Fedorowicz,

Piotr Florek,

Robert Gaweł,

Adam Gawęda,

Stanisław Gogacz,

Mieczysław Golba,

Arkadiusz Grabowski,

Tomasz Grodzki,

Maciej Grubski,

Jan Hamerski,

Jan Maria Jackowski,

Andrzej Kamiński,

Stanisław Karczewski,

Wiesław Kilian,

Kazimierz Kleina,

Bogdan Klich,

Andrzej Kobiak,

Maria Zofia Koc,

Stanisław Kogut,

Władysław Komarnicki,

Tadeusz Kopeć,

Małgorzata Kopiczko,

Waldemar Kraska,

Maciej Łuczak,

Józef Łyczak,

Ryszard Majer,

Robert Mamątow,

Marek Martynowski,

Łukasz Mikołajczyk,

Andrzej Mioduszewski,

Andrzej Misiołek,

Krzysztof Mróz,

Grzegorz Napieralski,

Jarosław Obremski,

Bogusława Orzechowska,

Andrzej Pająk,

Maria Pańczyk-Pozdziej,

Grzegorz Peczkis,

Marek Pęk,

Wojciech Piecha,

Leszek Piechota,

Aleksander Pociej,

Marian Poślednik,

Michał Potoczny,

Krystian Probierz,

Zdzisław Pupa,

Konstanty Radziwiłł,

Marek Rocki,

Tadeusz Romańczuk,

Jadwiga Rotnicka,

Jan Rulewski,

Jarosław Rusiecki,

Sławomir Rybicki,

Czesław Ryszka,

Janina Sagatowska,

Michał Seweryński,

Krzysztof Słoń,

Waldemar Sługocki,

Andrzej Stanisławek,

Lidia Staroń,

Grażyna Sztark,

Aleksander Szwed,

Antoni Szymański,

Rafał Ślusarz,

Przemysław Termiński,

Piotr Wach,

Artur Warzocha,

Jerzy Wcisła,

Kazimierz Wiatr,

Jacek Włosowicz,

Andrzej Wojtyła,

Alicja Zając,

Józef Zając,

Barbara Zdrojewska,

Piotr Zientarski,

Jan Żaryn.

(Rozmowy na sali)

Marszałek Stanisław Karczewski:

Czy wszyscy państwo senatorowie oddali głosy? Czy wszyscy oddali głosy?

(Senator Jan Dobrzyński: Zbyszek, wrzuciłeś kartę?)

(Senator Zbigniew Cichoń: Tak.)

(Rozmowy na sali)

Dziękuję.

Bardzo proszę teraz senatorów sekretarzy o obliczenie głosów i sporządzenie protokołu głosowania tajnego.

Ogłaszam przerwę do godziny 15.50.

(Rozmowy na sali)

Czy są jakieś wątpliwości?

(Senator Alicja Zając: Jeszcze jeden senator….)

Słucham?

(Senator Marek Pęk: Dopiero przybył senator…)

(Senator Alicja Zając: I karty nie ma.)

(Senator Adam Gawęda: Karty nie dostałem.)

Ale to już trudno, przepraszam…

(Senator Jan Dobrzyński: Panie Marszałku, jak to?)

No ale co? Już było…

(Senator Jan Dobrzyński: Panie Marszałku, głosowanie jeszcze się nie zakończyło.)

(Senator Alicja Zając: W toalecie był.)

(Senator Mieczysław Augustyn: No, ale głosowanie… W czasie głosowania pojawił się senator.)

(Rozmowy na sali)

(Przerwa w obradach od godziny 15 minut 40 do godziny 15 minut 50)

Wznowienie obrad

Marszałek Stanisław Karczewski:

Punkt 10. porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziesiątego porządku obrad: wyrażenie zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Informuję, że senatorowie sekretarze skończyli obliczanie głosów i sporządzili protokół głosowania tajnego.

Ogłoszenie wyników tajnego głosowania

Ogłaszam wynik głosowania tajnego.

Protokół głosowania tajnego z dnia 19 stycznia 2018 r. w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta. Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze Senatu – senator Marek Pęk, senator Waldemar Sługocki i senator Jerzy Wcisła – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej zgody…

(Senator Rafał Ambrozik: Tu jest błąd, Panie Marszałku.)

Słucham?

(Senator Rafał Ambrozik: Jest tu błąd.)

(Senator Waldemar Sługocki: Ja nie byłem sekretarzem.)

No, ja czytam to, co jest napisane. A kto był?

(Senator Rafał Ambrozik: Ambrozik.)

Kto?

(Głosy z sali: Ambrozik.)

Ambrozik. A imię?

(Senator Rafał Ambrozik: Rafał.)

Rafał.

(Senator Jerzy Wcisła: Ambrozik i Wcisła.)

Jerzy Wcisła… Tak?

(Senator Jerzy Wcisła: Tak, tak, ten Wcisła.)

Jeszcze raz przeczytam. Wyznaczeni przez marszałka Senatu do przeprowadzenia głosowania tajnego sekretarze Senatu – senator Marek Pęk, senator Rafał Ambrozik i senator Jerzy Wcisła – stwierdzają, że w głosowaniu tajnym w sprawie wyrażenia przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta oddano 89 głosów, w tym 88 głosów ważnych. Za wyrażeniem zgody głosowało 32 senatorów, przeciw – 37, wstrzymało się od głosu 19 senatorów. Wymagana bezwzględna większość głosów ustawowej liczby senatorów wynosiła 51.

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej podjął uchwałę w sprawie niewyrażenia zgody na zatrzymanie i tymczasowe aresztowanie senatora Stanisława Koguta.

Informuję, że porządek obrad pięćdziesiątego czwartego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Oświadczenia

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Informuję państwa senatorów, że oświadczenia złożone do protokołu zostaną zamieszczone w urzędowej wersji sprawozdania stenograficznego. Oświadczenia nie mogą trwać dłużej niż 5 minut. Przedmiotem oświadczenia mogą być sprawy związane z wykonywaniem mandatu, przy czym nie może ono dotyczyć spraw będących przedmiotem porządku obrad bieżącego posiedzenia Senatu. Marszałek odmówi przyjęcia niewygłoszonych oświadczeń, których treści nie można ustalić lub których wygłoszenie przez senatora nie byłoby możliwe w przysługującym na to czasie, czyli w ciągu 5 minut. Nad oświadczeniem senatorskim nie przeprowadza się dyskusji.

Czy ktoś z państwa senatorów pragnie zabrać głos i wygłosić oświadczenie?

Pan senator Tomasz Grodzki. Bardzo proszę.

(Rozmowy na sali)

(Głos z sali: Ciii…)

Senator Tomasz Grodzki:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

W dniu 15 stycznia 2018 r. odbyło się posiedzenie Senackiego Zespołu Monitorowania Praworządności poświęcone wysłuchaniu członków krakowskiego zespołu leczącego w 2006 r. śp. Jerzego Ziobrę, a także ich rodzin. które zwróciły się publicznie o pomoc do parlamentu w kwestii podejrzenia nadużywania aparatu władzy państwowej w prywatnej sprawie. Posiedzenie zostało poprzedzone wstępnym wysłuchaniem innych członków zespołu leczącego, przeprowadzonym w 2017 r. w Krakowie. Mimo zaproszenia na posiedzenie nie przybyli ani minister Zbigniew Ziobro, ani inni przedstawiciele wymiaru sprawiedliwości.

Z wysłuchania oraz dopytania tych osób, jak również z opinii przedstawionej przez dwóch mecenasów niezwiązanych ze sprawą, wyłonił się dramatyczny obraz postępowania o domniemany lub rzeczywisty błąd w sztuce lekarskiej, które przebiega diametralnie inaczej niż inne tego typu sprawy toczące się w Polsce. Członkowie zespołu powzięli silne przekonanie, że z uwagi na osobę śp. ojca ministra sprawiedliwości to postępowanie nosi liczne znamiona nadużywania aparatu wymiaru sprawiedliwości w prywatnej sprawie.

Wobec tego kierujemy do ministra sprawiedliwości następujące pytania.

Dlaczego sprawa ciągnie się już 12 lat, podczas gdy praktyka sądowa w tego typu postępowaniach, mimo generalnej przewlekłości w sądach, pokazuje, że sprawy o błąd lekarski trwają znacznie krócej? Dlaczego liczni biegli związani przysięgą stania na straży obiektywizmu i prawdy, którzy ośmielili się wydać opinie inne niż oczekiwane przez rodzinę zmarłego, doświadczyli przesłuchań i przeszukań, co samo w sobie jest ewenementem i niemożliwym do zaakceptowania postępowaniem?

Dlaczego w trakcie postępowania doszło do zmiany statusu oskarżenia z prywatnego na publiczne? Czy było to spowodowane obawą o przedawnienie, czy też obawą rodziny o poniesienie znacznych kosztów sądowych? Dlaczego w trakcie postępowania doszło do zmiany kwalifikacji zarzucanego czynu z nieumyślnego spowodowania śmierci na umyślne spowodowanie śmierci, inaczej mówiąc, morderstwo? W świetle uzyskanych wyjaśnień oraz dostępnej publicznie wiedzy taki zarzut wydaje się absurdalny.

Dlaczego po uniewinnieniu w lutym ubiegłego roku całego zespołu leczącego pojawiły się symptomy nękania sędzi orzekającej i stawianie jej administracyjnych zarzutów? Dlaczego w ramach postępowania pojawiają się coraz to nowe obszary śledztwa, noszące znamiona nękania zespołu kliniki i znacznie utrudniające bieżące jej funkcjonowanie i leczenie chorych, którzy w liczbie ponad 3,5 tysiąca rocznie korzystają z usług oskarżanej kliniki? Dlaczego dokonano w bulwersujący sposób zmiany prezesa sądu okręgowego w Krakowie na 2 dni przed wpłynięciem wzmiankowanej sprawy celem jej rozpatrzenia? Dlaczego członkowie zespołu leczącego są wielokrotnie przesłuchiwani w tych samych sprawach, co po 12 latach od śmierci chorego nie wnosi nic nowego?

Jakie są koszty tego konkretnego postępowania przy tak znacznym zaangażowaniu aparatu wymiaru sprawiedliwości, prokuratury, Policji i innych służb, szczególnie w porównaniu z innymi sprawami o błąd lekarski, które są prowadzone w Polsce?

Podpisali senatorowie w liczbie dziewięciu. Dziękuję bardzo.

(Przewodnictwo obrad obejmuje wicemarszałek Maria Koc)

Wicemarszałek Maria Koc:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Pan senator Jerzy Wcisła. Proszę bardzo.

Senator Jerzy Wcisła:

Szanowna Pani Marszałek! Wysoki Senacie!

Oświadczenie kieruję do ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej, pana Marka Gróbarczyka.

Szanowny Panie Ministrze!

28 grudnia interweniowałem w sprawie wykazu dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, w którym zabrakło części Wisły – od Płocka do Dęblina, czyli przewidywanego miejsca budowy połączenia z rzeką Muchawiec i dalej z Dnieprem, oraz połączenia Wisła – Odra, czyli międzynarodowej drogi wodnej E70.

Z odpowiedzi, jaką otrzymałem, wynika, że Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podziela mój pogląd, że te fragmenty międzynarodowych dróg wodnych w Polsce, objętych podpisaną przez Polskę konwencją AGN, powinny mieć status dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym, a ich brak w wykazie wynika z innego stanowiska Ministerstwa Środowiska.

W związku z faktem, że z dniem 9 stycznia sektor wodny został przypisany do Ministerstwa Gospodarski Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, co jest dobrym rozwiązaniem, proszę o odpowiedź na 2 pytania.

Pierwsze. Czy ministerstwo zamierza uzupełnić wykaz dróg wodnych o szczególnym znaczeniu transportowym o wspomniane odcinki?

I drugie. Czy w związku z ujęciem w strategii rozwoju dróg wodnych budowy Kanału Śląskiego nie powinien ten wykaz objąć całej Wisły od przewidywanego miejsca połączenia z Kanałem Śląskim aż do ujścia Wisły do Morza Bałtyckiego, a więc także odcinka Niepołomice – Dęblin?

I jeszcze jedno oświadczenie. Kieruję je do ministra zdrowia, pana Łukasza Szumowskiego.

Szanowny Panie Ministrze!

1 stycznia 2018 r. elbląski oddział Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa zaprzestał dyżurować całodobowo. Taką decyzję podjęła dyrektor oddziału olsztyńskiego centrum. To już kolejny etap ograniczania rangi elbląskiego oddziału krwiolecznictwa.

Oznacza to, że w 100-tysięcznym mieście, w którym funkcjonują 2 duże szpitale obsługujące subregion zamieszkały przez 200 tysięcy osób, w sytuacjach zagrożenia życia po krew trzeba będzie jeździć do Olsztyna.

Taka sytuacja, mimo funkcjonowania banków krwi w szpitalach, radykalnie obniża poziom bezpieczeństwa mieszkańców miasta i regionu, krew bowiem zwykle jest potrzebna nagle, w różnych porach doby i w nieprzewidywalnych ilościach. Poza tym ta decyzja zaowocuje dodatkowymi kosztami związanymi z transportem krwi w obie strony. Najpierw krew pobrana od dawców będzie wywożona do Olsztyna, później – w trybie alarmowym – będzie przywożona ponownie do Elbląga. Dodam, że w Elblągu dziennie oddaje krew średnio 20 dawców. Rocznie od 600 osób pozyskuje się około 5 tysięcy jednostek krwi.

Proszę pana ministra o zweryfikowanie decyzji dyrektora Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Olsztynie. Liczę, że uwzględniwszy racje elbląskich służb medycznych oraz niepokój społeczny, jaki ta decyzja wywołała, spowoduje pan przywrócenie całodobowych dyżurów i właściwej rangi elbląskiemu centrum krwiolecznictwa i krwiodawstwa. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Maria Koc:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Czy ktoś jeszcze z państwa pragnie zabrać głos?

(Senator Grażyna Sztark: Nie.)

Dziękuję bardzo.

Informuję, że protokół pięćdziesiątego czwartego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji zostanie udostępniony senatorom w terminie 30 dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich, pokój nr 255.

Zamknięcie posiedzenia

Zamykam pięćdziesiąte czwarte posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

(Koniec posiedzenia o godzinie 16 minut 01)

Odpowiedź nie została jeszcze udzielona.