Narzędzia:

Posiedzenie: 49. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 1 dzień


9 i 10 listopada 2017 r.
Przemówienia z dnia następnego

Przemówienie senatora Łukasza Mikołajczyka w dyskusji nad punktem 6. porządku obrad

Przemówienie senatora Łukasza Mikołajczyka w dyskusji nad punktem 6. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoki Senacie!

Rozpatrywana dziś przez Senat ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania cywilnego, ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, będąca projektem rządowym, wnosi kilka istotnych regulacji. Celem ustawy jest wypełnienie pewnej luki prawnej uniemożliwiającej dzisiaj sądom rodzinnym zlecanie kuratorom sądowym niektórych czynności. Chodzi tutaj głównie o wywiad środowiskowy. Nowelizacja, zarówno jeżeli chodzi o kodeks postępowania cywilnego, jak i 2 pozostałe ustawy, czyli ustawę o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi oraz ustawę o ochronie zdrowia psychicznego, tę możliwość ustanawia.

Ustawa wprowadza do obowiązującego systemu prawnego przepisy stanowiące podstawę prawną dla sądów rodzinnych do zlecania kuratorowi sądowemu przeprowadzania wywiadów środowiskowych w postępowaniu wykonawczym prowadzonym w sprawach rodzinnych i opiekuńczych oraz po powzięciu przez sąd opiekuńczy wiadomości o zdarzeniu mogącym stanowić podstawę faktyczną do wszczęcia postępowania z urzędu, jak też na etapie postępowania rozpoznawczego.

Szanowni Państwo, ustawa ta, tak jak już wspomniałem, reguluje również kwestie przeprowadzania wywiadów środowiskowych w przypadku spraw innych kategorii, wynikających z przepisów ustaw szczególnych, spraw, dla których rozpoznania właściwy jest sąd rodzinny. Mowa tu o sprawach związanych z zastosowaniem obowiązku poddania się leczeniu w zakładzie lecznictwa odwykowego w stosunku do osób uzależnionych od alkoholu, prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2016 r. poz. 487), oraz sprawach dotyczących osób chorych psychicznie lub upośledzonych umysłowo, prowadzonych na podstawie ustawy z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego (Dz. U. z 2017 r. poz. 882).

Dziękuję za uwagę.