Narzędzia:

Posiedzenie: 19. posiedzenie Senatu RP IX kadencji, 2 dzień


8 i 9 czerwca 2016 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Andrzeja Kamińskiego w dyskusji nad punktem 15. porządku obrad

Przemówienie senatora Andrzeja Kamińskiego w dyskusji nad punktem 15. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Pragnę wyrazić dziś swoje poparcie dla podjęcia przez Senat uchwały mającej na celu uczczenie 40. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 w Radomiu, Ursusie i Płocku.

Czerwiec 1976 r. był to czas wystąpienia przez polskich robotników przeciwko komunistycznemu reżimowi. Do największych pochodów i manifestacji doszło właśnie w Radomiu, Ursusie i Płocku, a zakończyły się one starciami z milicją. W Radomiu doszło do dramatycznych walk ulicznych, podczas których zginęły 2 osoby – Jan Łabęcki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami, którą próbowali zepchnąć w kierunku milicjantów. W Ursusie, a także w Płocku z kolei interweniowały siły ZOMO, które obrzuciły manifestantów petardami, użyły gazów łzawiących, brutalnie pacyfikując protesty.

Co istotne, wydarzenia z Radomia, Ursusa i Płocka nie pozostały bez echa w kontekście dalszej historii naszego kraju. Zaczęły się bowiem tworzyć ugrupowania opozycyjne, w tym Komitet Obrony Robotników. Akcja pomocy socjalnej i prawnej dla represjonowanych odbiła się szerokim echem w środowiskach pracowniczych. Czerwiec’76 był bez wątpienia przełomowym momentem w postrzeganiu polskiej rzeczywistości, ocenie władzy i aktywności społecznej, stanowiącym przełamanie silnego poczucia izolacji i anonimowości większości robotników. Wiedza o przypadkach stosowania przez władzę represji fizycznych i socjalnych pozwalała przełamać barierę strachu. Różnorodność działań prowadzonych przez KOR, a następnie ROPCiO wymuszała wreszcie na władzach choćby częściową realizację zgłaszanych przez opozycje postulatów.

Z uwagi na powyższe, uczczenie 40. rocznicy wydarzeń Czerwca 1976 w Radomiu, Ursusie i Płocku jest w mojej ocenie w pełni zasadne.