Narzędzia:

Posiedzenie: 74. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji, 2 dzień


6 i 7 maja 2015 r.
Stenogram z dnia poprzedniego

(Wznowienie posiedzenia o godzinie 9 minut 00)

(Posiedzeniu przewodniczy wicemarszałek Jan Wyrowiński)

Wznowienie posiedzenia

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Wznawiam obrady.

Proszę senatorów sekretarzy o zajęcie miejsc przy stole prezydialnym, a państwa senatorów – o przygotowanie się do głosowań.

Punkt 3. porządku obrad: ustawa – Prawo restrukturyzacyjne (cd.)

Wysoka Izbo, powracamy do rozpatrywania punktu trzeciego porządku obrad: ustawa – Prawo restrukturyzacyjne.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie. Znajdą je państwo senatorowie w druku nr 871 Z.

Sprawozdanie połączonych Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, Komisji Budżetu i Finansów Publicznych, Komisji Gospodarki Narodowej oraz Komisji Ustawodawczej

Bardzo proszę pana senatora Piotra Zientarskiego, sprawozdawcę wymienionych komisji, o przedstawienie sprawozdania.

Senator Sprawozdawca Piotr Zientarski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Przedstawiam stanowisko czterech komisji, Komisji Ustawodawczej, Komisji Gospodarki Narodowej, Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych: Wysoki Senat raczy przyjąć wnioski zawarte w punktach 1–7, 9–136, 138–163, 165–221 oraz 223–267.

Jednocześnie uprzejmie proszę pana marszałka, ażeby zgodnie z wolą połączonych komisji, wyrażoną na obu posiedzeniach komisji, nad poprawkami przyjętymi przez komisje przeprowadzić głosowanie łączne – głównie są to poprawki językowe, interpretacyjne, tak zwane czyszczące, które mają charakter legislacyjny – a odrębne głosowanie nad poprawkami sto sześćdziesiątą czwartą, poprawką pana senatora Matusiewicza, i sto trzydziestą siódmą.

(Senator Kazimierz Kleina: Nie interpretacyjne, tylko interpunkcyjne.)

No, powiedziałem, że językowe, w tym interpunkcyjne… Ale językowe interpretacyjne też były.

(Głos z sali: Były i takie. Pan senator bardzo ładnie to ujął.)

(Senator Kazimierz Kleina: Prawnicy to jednak skomplikowany naród.)

A więc bardzo proszę, Panie Marszałku, o przeprowadzenie głosowania łącznego.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Wnioski legislacyjne w trakcie dyskusji zgłosili senatorowie Jan Rulewski, Bogdan Pęk oraz Andrzej Matusiewicz.

Sprawozdawcą mniejszości tych czterech komisji był senator Andrzej Matusiewicz.

Czy panowie senatorowie wnioskodawcy lub pozostały senator sprawozdawca chcą jeszcze zabrać głos? Pan senator Matusiewicz?

(Senator Andrzej Matusiewicz: Dziękuję.)

Dziękuję.

Szanowni Państwo Senatorowie, bardzo proszę o uwagę.

W związku z wnioskiem, który przedstawił pan senator Piotr Zientarski w imieniu czterech komisji, chciałbym zapytać, czy jest sprzeciw wobec zaproponowanego przez połączone komisje rozwiązania.

Uważam, że to jest dojrzała decyzja. Jestem członkiem Komisji Gospodarki Narodowej, uczestniczyłem we wszystkich w zasadzie posiedzeniach dotyczących tej ustawy i jestem współautorem tego wniosku.

Czy jest sprzeciw wobec zaproponowanego trybu głosowania, czyli wobec łącznego głosowania nad poprawkami: od pierwszej do siódmej, od dziewiątej do sto trzydziestej szóstej, od sto trzydziestej ósmej do sto sześćdziesiątej trzeciej, od sto sześćdziesiątej piątej do dwieście dwudziestej pierwszej i od dwieście dwudziestej trzeciej do dwieście sześćdziesiątej siódmej?

Nie ma sprzeciwu.

Głosowanie

Zatem przystępujemy do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad przedstawionymi poprawkami, a następnie – nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Bardzo proszę, Szanowni Państwo Senatorowie, kto jest za przyjęciem poprawek: od pierwszej do siódmej, od dziewiątej do sto trzydziestej szóstej, od sto trzydziestej ósmej do sto sześćdziesiątej trzeciej, od sto sześćdziesiątej piątej do dwieście dwudziestej pierwszej i od dwieście dwudziestej trzeciej do dwieście sześćdziesiątej siódmej? Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o wyniki.

Głosowało 89 senatorów, 59 było za, 30 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 3)

Przystępujemy do głosowania nad poprawkami ósmą i sto sześćdziesiątą czwartą. Należy nad nimi głosować łącznie. Zmierzają one do tego, aby właściwym rzeczowo sądem w postępowaniach restrukturyzacyjnych i upadłościowych był sąd okręgowy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 88 senatorów, 31 było za, 55 – przeciw, 2 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 4)

Przystępujemy do głosowania nad poprawką sto trzydziestą siódmą. Poprawka sto trzydziesta siódma zmierza do tego, aby przed otwarciem postępowania układowego wobec spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej sąd był obowiązany wysłuchać co do podstaw otwarcia postępowania oraz co do osoby zarządcy: przedstawiciela Komisji Nadzoru Finansowego, przedstawiciela Krajowej Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej, prezesa oraz innych członków ostatniego zarządu albo zarządu komisarycznego, albo likwidatora spółdzielczej kasy oszczędnościowo-kredytowej, której dotyczy wniosek. Poprawka ta umożliwi również Krajowej Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej składanie propozycji układowych.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 89 senatorów, 31 było za, 58 – przeciw, nikt nie wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 5)

I wreszcie przystępujemy do głosowania nad poprawką dwieście dwudziestą drugą, która zmierza do tego, aby należności z tytułu składek na ubezpieczenie społeczne zaspakajane były z masy upadłości w pierwszej kolejności.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 3 było za, 87 – przeciw, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 6)

Przystępujemy, Wysoka Izbo, do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 62 było za, 29 – przeciw. (Głosowanie nr 7)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy – Prawo restrukturyzacyjne.

Punkt 4. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu czwartego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Komisja Ustawodawcza oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przedstawiły projekt uchwały, w którym wnoszą o wprowadzenie poprawki do ustawy.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad przedstawioną poprawką, a następnie – nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętej poprawki.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawioną przez komisję poprawką, która ma na celu wyraźne wskazanie czasu pouczenia o prawie do obrońcy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 90 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 8)

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianą wynikającą z przyjętej poprawki.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, wszyscy byli za. (Głosowanie nr 9)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia.

Punkt 5. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu piątego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad tym projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów – wszyscy za. (Głosowanie nr 10)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych.

Punkt 6. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu szóstego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Komisja Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisja Gospodarki Narodowej przedstawiły projekt uchwały, w którym wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek, natomiast mniejszość połączonych komisji wnosi o odrzucenie ustawy. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o odrzucenie ustawy, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem mniejszości połączonych komisji o odrzucenie ustawy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Dziękuję bardzo.

Proszę o podanie wyników głosowania.

Głosowało 91 senatorów, 36 – za, 55 – przeciw. (Głosowanie nr 11)

Wobec odrzucenia wniosku o odrzucenie ustawy przystępujemy do głosowania nad wnioskiem o przyjęcie bez poprawek ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Kto z państwa senatorów jest za wnioskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz Komisji Gospodarki Narodowej o przyjęcie ustawy bez poprawek?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o podanie wyników.

Głosowało 91 senatorów, 61 – za, 30 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 12)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Punkt 7. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu siódmego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, które ustosunkowały się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowały wspólne sprawozdanie w tej sprawie; znajduje się ono w druku nr 872 Z.

Sprawozdanie połączonych Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej

Proszę pana senatora Stanisława Iwana o przedstawienie tego sprawozdania.

Senator Sprawozdawca Stanisław Iwan:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Połączone komisje zebrały się w dniu wczorajszym. Rekomendują one Wysokiej Izbie przyjęcie ustawy bez poprawek. Dziękuję bardzo.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania. W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w wypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, popartym przez połączone komisje, o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 88 senatorów – wszyscy za. (Głosowanie nr 13)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o statystyce publicznej oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 8. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu ósmego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Komisja Rolnictwa i Rozwoju Wsi przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad tym projektem uchwały.

Kto z państwa senatorów jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki głosowania.

Głosowało 90 senatorów – wszyscy za. (Głosowanie nr 14)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.

Punkt 9. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziewiątego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw.

W przerwie w obradach odbyło się posiedzenie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, która ustosunkowała się do przedstawionych w toku debaty wniosków i przygotowała sprawozdanie w tej sprawie; jest ono w druku nr 884 Z.

Sprawozdanie Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Proszę sprawozdawcę komisji, pana senatora Jerzego Chróścikowskiego, o przedstawienie sprawozdania.

Senator Sprawozdawca Jerzy Chróścikowski:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Mam zaszczyt przedstawić w imieniu Komisji Rolnictwa sprawozdanie: Wysoki Senat raczy przyjąć wnioski zawarte w punkcie oznaczonym rzymską dwójką, to jest poprawki pierwszą, drugą, trzecią, czwartą i piątą.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Dziękuję bardzo.

Czy senatorowie wnioskodawcy chcą jeszcze zabrać głos?

Przypomnę, że w trakcie dyskusji wnioski zgłosili senatorowie Marek Konopka, Piotr Gruszczyński, Wiesław Kilian i Jerzy Chróścikowski.

Nikt z wnioskodawców się nie zgłasza.

Głosowanie

Przystępujemy zatem do głosowania.

W pierwszej kolejności zostanie przeprowadzone głosowanie nad wnioskiem o przyjęcie ustawy bez poprawek, a następnie, w przypadku odrzucenia tego wniosku, nad przedstawionymi poprawkami.

Przystępujemy do głosowania nad wnioskiem pana senatora Jerzego Chróścikowskiego o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 90 senatorów, 32 było za, 58 – przeciw. (Głosowanie nr 15)

Ponieważ wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek został odrzucony, przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi poprawkami.

Poprawka pierwsza rozszerza zakres podmiotów uprawnionych do dotacji.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 64 było za, 27 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 16)

Nad poprawkami drugą, trzecią, czwartą i piątą głosujemy łącznie. Zmieniają one sposób wprowadzenia nowelizowanych przepisów do ustawy.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 90 senatorów, 77 było za, 13 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 17)

Przystępujemy do głosowania nad podjęciem uchwały w sprawie przyjęcia ustawy w całości ze zmianami wynikającymi z przyjętych poprawek.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 88 było za, 3 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 18)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, Wysoka Izbo, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy o izbach rolniczych oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 10. porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dziesiątego porządku obrad: ustawa o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Komisja Zdrowia przedstawiła projekt uchwały, w którym wnosiła o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad tym projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 62 było za, 29 wstrzymało się od głosu. (Głosowanie nr 19)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne oraz niektórych innych ustaw.

Punkt 11. porządku obrad: ustawa o ratyfikacji decyzji Rady z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (2014/335/UE, Euratom) (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu jedenastego porządku obrad: ustawa o ratyfikacji decyzji Rady z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (2014/335/UE, Euratom).

Komisja Budżetu i Finansów Publicznych oraz Komisja Spraw Zagranicznych przedstawiły projekt uchwały, w którym wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy zatem do głosowania nad tym projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 91 senatorów, 90 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 20)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji decyzji Rady z dnia 26 maja 2014 r. w sprawie systemu zasobów własnych Unii Europejskiej (2014/335/UE, Euratom).

Punkt 12. porządku obrad: ustawa o ratyfikacji Protokołu nr 15 zmieniającego Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonego w Strasburgu dnia 24 czerwca 2013 r. (cd.)

Powracamy do rozpatrywania punktu dwunastego porządku obrad: ustawa o ratyfikacji Protokołu nr 15 zmieniającego Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonego w Strasburgu dnia 24 czerwca 2013 r.

Komisja Spraw Zagranicznych oraz Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji przedstawiły jednobrzmiące projekty uchwał, w których wnoszą o przyjęcie tej ustawy bez poprawek.

Głosowanie

Przystępujemy do głosowania nad przedstawionym przez komisje projektem uchwały.

Kto jest za?

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o wyniki.

Głosowało 87 senatorów, 86 było za, 1 wstrzymał się od głosu. (Głosowanie nr 21)

Podjęcie uchwały

Wobec wyników głosowania stwierdzam, że Senat podjął uchwałę w sprawie ustawy o ratyfikacji Protokołu nr 15 zmieniającego Konwencję o ochronie praw człowieka i podstawowych wolności, sporządzonego w Strasburgu dnia 24 czerwca 2013 r.

Dziękuję państwu senatorom za głosowania.

(Rozmowy na sali)

W związku z podjętymi uchwałami proszę senatorów sprawozdawców o reprezentowanie Senatu w toku rozpatrywania uchwał Senatu przez komisje sejmowe.

Informuję, że porządek obrad siedemdziesiątego czwartego posiedzenia Senatu został wyczerpany.

Oświadczenia

Przystępujemy do oświadczeń senatorów poza porządkiem obrad.

Informuję państwa senatorów, że oświadczenia złożone do protokołu zostaną zamieszczone w urzędowej wersji sprawozdania stenograficznego.

Oświadczenia nie mogą trwać dłużej niż pięć minut. Przedmiotem oświadczenia mogą być sprawy związane z wykonywaniem mandatu, przy czym nie może ono dotyczyć spraw będących przedmiotem porządku obrad bieżącego posiedzenia Senatu. Marszałek odmówi przyjęcia niewygłoszonych oświadczeń, których treści nie można ustalić lub których wygłoszenie przez senatora nie byłoby możliwe w przysługującym na to czasie, czyli w ciągu pięciu minut. Nad oświadczeniami senatorskimi nie przeprowadza się dyskusji.

(Rozmowy na sali)

Głos chce zabrać senator Jan Filip Libicki.

(Senator Jan Filip Libicki: Może chwilę poczekam, aż się uspokoi sytuacja na sali, Panie Marszałku.)

Dobrze, oczywiście.

Bardzo proszę pana senatora Rulewskiego, aby umożliwił panu senatorowi Janowi Filipowi Libickiemu wygłoszenie oświadczenia. Tę samą prośbę kieruję do pana marszałka i pana senatora Jana Marii Jackowskiego…

(Senator Jan Filip Libicki: Spokojnie, dobrze.)

…i pana senatora Mieczysława Gila.

(Rozmowy na sali)

Pana senatora Mieczysława Gila proszę do siebie, jeżeli można.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Jan Filip Libicki:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Pierwsze z moich dwóch dzisiejszych oświadczeń kieruję do pana Borysa Budki, ministra sprawiedliwości, i pani Teresy Piotrowskiej, minister spraw wewnętrznych.

Szanowni Państwo Ministrowie!

W dniu 3 września 2014 r. profesor Bogdan Chazan złożył prywatny akt oskarżenia przeciwko Piotrowi Ikonowiczowi w sprawie o znieważenie, art. 216 §2 kodeksu karnego. Akt oskarżenia trafił do Sądu Rejonowego dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, XIV Wydziału Karnego, sygnatura akt XIV K 565/14. Sprawie do dnia dzisiejszego nie nadano dalszego biegu ze względu na niemożność ustalenia przez Policję w trybie art. 488 §2 k.p.k. miejsca zamieszkania oskarżonego. Pomimo więc prawidłowego złożenia prywatnego aktu oskarżenia nic od tamtej pory się w sprawie nie dzieje.

Zaskakuje mnie fakt, że nie można ustalić miejsca pobytu Piotra Ikonowicza, który jest przecież osobą powszechnie znaną. Istotne jest, że sprawa dotyczy czynu ściganego z oskarżenia prywatnego. W sprawach tego typu bardzo krótki jest termin przedawnienia karalności czynu. Nie odnosząc się do meritum tego sporu, pragnę wskazać, że moim zdaniem możemy tutaj mieć do czynienia ze zwłoką w działaniu stosownych organów w tej sprawie. I wobec tego proszę państwa ministrów o odpowiedź na moje pytania.

Pana Borysa Budkę, ministra sprawiedliwości, proszę o odpowiedź na następujące pytania. Po pierwsze, dlaczego przez okres siedmiu miesięcy sąd rejonowy nie potrafi skutecznie doręczyć odpisu prywatnego aktu oskarżenia Piotrowi Ikonowiczowi oraz nadać biegu postępowaniu w tej sprawie? I po drugie, czy minister sprawiedliwości skorzysta w tej sprawie ze środków nadzoru zewnętrznego nad Sądem Rejonowym dla Warszawy-Mokotowa w Warszawie, niezbędnym do skutecznego rozpoczęcia postępowania, sygnatura akt XIV K 565/14, a jeśli tak, to jakie to będą środki?

I pytania do pani Teresy Piotrowskiej, minister spraw wewnętrznych. Pierwsze: dlaczego przez okres siedmiu miesięcy funkcjonariusze Policji nie potrafili ustalić miejsca pobytu Piotra Ikonowicza, który jest przecież osobą powszechnie znaną? I pytanie drugie: czy pani minister skorzysta w tej sprawie ze środków prawnych w celu przyspieszenia ustalenia miejsca pobytu Piotra Ikonowicza oraz doręczenia mu odpisu prywatnego aktu oskarżenia, a jeśli tak, to jakie to będą środki?

Oświadczenie drugie kieruję do pana Borysa Budki, ministra sprawiedliwości.

Szanowny Panie Ministrze!

Z uwagi na sprawowany przez pana nadzór nad sądami powszechnymi oraz obowiązek dbałości o sprawność postępowania w Rzeczypospolitej Polskiej, a także realizację konstytucyjnego prawa każdego do rzetelnego rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki proszę pana o interwencję w sprawie, której dotyczy niniejsze wystąpienie.

W dniu 17 października 2014 r. profesor Bogdan Chazan, pokrzywdzony przestępstwem z art. 212 §2 kodeksu karnego popełnionym przez posła Leszka Millera, złożył wniosek o wyrażenie zgody przez Sejm RP na pociągnięcie posła do odpowiedzialności karnej. Pomimo prawidłowo złożonego wniosku Komisja Regulaminowa i Spraw Poselskich nie zebrała się w celu zaopiniowania tego wniosku, choć rozpatrywała już wnioski złożone w terminie znacznie późniejszym.

W związku z tym, nie wchodząc w meritum toczonego przez panów sporu, ponieważ może zachodzić sytuacja, w której konstytucyjne prawo osoby pozywającej do rozpoznania sprawy bez zbędnej zwłoki może być łamane, proszę o odpowiedź na następujące pytania.

Po pierwsze, czy minister sprawiedliwości podejmie jakiekolwiek kroki w celu przyspieszenia rozpoznania wniosku o wyrażenie zgody na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej posła Leszka Millera?

Po drugie, czy według wiedzy pana ministra prokuratura obejmuje ściganie niniejszego postępowania prywatnoskargowego postępowaniem z urzędu z uwagi na występujący w tej sprawie interes społeczny? Bardzo dziękuję.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Tradycyjnie pan senator Klima, tak?

(Senator Maciej Klima: Tak jest.)

Tylko trzeba przysposobić trybunę…

(Senator Jan Filip Libicki: To pan senator Klima sobie ją przysposobi, a ja już się ewakuuję.)

Oczywiście. Dziękuję, Panie Senatorze.

Senator Maciej Klima:

Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Dwa oświadczenia. Pierwsze kieruję do szanownego przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego, pana Andrzeja Jakubiaka.

Szanowny Panie Przewodniczący!

KNF sprawuje nadzór nad sektorem bankowym, rynkiem kapitałowym, ubezpieczeniowym, emerytalnym, jak również nad instytucjami płatniczymi, biurami usług płatniczych, instytucjami pieniądza elektronicznego oraz nad sektorem kas spółdzielczych. Celem nadzoru nad rynkiem finansowym jest zapewnienie prawidłowego funkcjonowania tego rynku, jego stabilności, bezpieczeństwa oraz przejrzystości, zaufania do rynku finansowego, a także zapewnienia ochrony interesów uczestników tego rynku.

Dlatego zwracam się z uprzejmą prośbą o opinię i odpowiedzi na następujące pytania.

Czy instytucje administracji rządowej, ministerstwa oraz instytucje podległe korzystały w latach 2011–2014 z usług instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i innych znajdujących się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego? Jeśli tak, to jakie instytucje rządowe ewentualnie poniosły straty i na jaką sumę? Czy instytucje samorządowe korzystały w latach 2011–2014 z usług instytucji finansowych, ubezpieczeniowych i innych znajdujących się na liście ostrzeżeń publicznych Komisji Nadzoru Finansowego? Jeżeli tak, to jakie są to instytucje i czy poniosły straty, ewentualnie na jaką sumę?

Czy KNF podejmuje lub podejmował inne działania ochraniające interesy uczestników rynków finansowo-ubezpieczeniowych poza wprowadzeniem ostrzeżeń w postaci listy ostrzeżeń publicznych KNF?

Z wyrazami szacunku – senator Maciej Klima.

Drugie oświadczenie kieruję do pani premier, do prezes Rady Ministrów Ewy Kopacz.

Szanowna Pani Premier!

O stanie bezpieczeństwa państwa decydują dobrze kierowane, wyposażone i przygotowane służby i instytucje odpowiedzialne za rozpoznanie zagrożeń wewnętrznych i zewnętrznych. W obecnej chwili, w dobie zagrożeń wojennych i terrorystycznych w Europie, rola i znaczenie służb wyraźnie wzrastają.

Zwracam się do pani premier z prośbą o informacje i opinię, jakim służbom – Policji, ABW, BOR, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej, Straży Pożarnej – i na jaki okres zamrożono płace w latach 2009–2014. Czy w latach 2010–2014 dokonano redukcji etatów, zatrudnienia w wymienionych służbach?

Drugie pytanie. Kiedy i na jakich zasadach zostanie wprowadzony progresywny system płac w Policji? Jakie są plany rządu Rzeczypospolitej Polskiej w tym zakresie?

Trzecie pytanie. Na jakich zasadach zmiany dotyczące przyznawania dodatku służbowego i funkcyjnego będą powiązane z wysługą lat? Jakie zmiany przewiduje rząd Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie dodatków stażowych?

Czwarte pytanie. O ile wzrosła średnia pensja w Policji, Straży Granicznej, ABW, Agencji Wywiadu i BOR w latach 2010–2014?

Piąte pytanie. Jaki jest stan samochodów służbowych, oznakowanych, nieoznakowanych i innych – chodzi mi o średni wiek samochodów używanych w latach 2010–2014 – w wymienionych służbach?

Szóste pytanie. Czy funkcjonariusze Policji, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencji Wywiadu, Straży Granicznej i Państwowej Straży Pożarnej kierujący pojazdami służbowymi dokonują za własne pieniądze doubezpieczeń autocasco na wypadek kolizji z własnej winy?

Czy umowy ubezpieczenia autocasco pojazdów oznakowanych, nieoznakowanych i innych, będących na wyposażeniu wymienionych służb, są zawierane z urzędu, a jeśli tak, to z jakimi firmami ubezpieczeniowymi?

I ostatnie pytanie. Czy pracownicy, funkcjonariusze wymienionych służb dokonują za własne pieniądze doubezpieczeń wyposażenia, urządzeń i broni będących na wyposażeniu służb?

Z wyrazami szacunku – senator Maciej Klima.

Wicemarszałek Jan Wyrowiński:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Nie ma więcej chętnych do wygłoszenia oświadczeń.

Czy są jakieś komunikaty? Nie ma komunikatów.

Wysoka Izbo, informuję, że protokół siedemdziesiątego czwartego posiedzenia Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ósmej kadencji zostanie udostępniony senatorom w terminie trzydziestu dni po posiedzeniu Senatu w Biurze Prac Senackich w pokoju nr 255.

Zamknięcie posiedzenia

Zamykam siedemdziesiąte czwarte posiedzenie Senatu Rzeczypospolitej Polskiej ósmej kadencji.

(Wicemarszałek trzykrotnie uderza laską marszałkowską)

(Koniec posiedzenia o godzinie 9 minut 32)

Odpowiedź nie została jeszcze udzielona.