Narzędzia:

Posiedzenie: 68. posiedzenie Senatu RP VIII kadencji, 2 dzień


8 i 9 stycznia 2015 r.
Przemówienia z dnia poprzedniego

Przemówienie senatora Rafała Muchackiego w dyskusji nad punktem 10. porządku obrad

Przemówienie senatora Rafała Muchackiego w dyskusji nad punktem 10. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Popieram w całości pierwszą z przedstawionych dzisiaj nowelizacji ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy. Zgodnie z wprowadzaną przez ustawę zasadą na kuratora dla dziecka, które nie może być reprezentowane przez rodzica, będzie wyznaczany radca prawny lub adwokat, ewentualnie osoba z organizacji pozarządowej posiadająca wyższe wykształcenie prawnicze. Taka regulacja stanowić będzie gwarancję zabezpieczenia interesów dzieci w tych sprawach, w których faktycznie jest konieczne zapewnienie reprezentacji dziecka przez osobę trzecią, niezależną i niezainteresowaną osobiście zakończeniem sprawy w określony sposób, co mogłoby odbyć się ze szkodą dla interesu dziecka.

Cieszę się, że konsultacje projektu ustawy pokazują wysokie poparcie dla niniejszej regulacji. Pozostaje mieć nadzieję, że uda się choć częściowo powstrzymać rosnącą antagonizację stron w postępowaniach w sprawach rodzinnych i nieletnich również dzięki tej nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Dziękuję.

Przemówienie senatora Rafała Muchackiego w dyskusji nad punktem 11. porządku obrad

Przemówienie senatora Rafała Muchackiego w dyskusji nad punktem 11. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Przedstawiona propozycja nowelizacji kodeksu rodzinnego i opiekuńczego ma moje poparcie. Ustawa stanowi odpowiedź na smutną rzeczywistość, jaką jest rosnący antagonizm rodziców, którzy z różnych przyczyn zdecydowali się na rozstanie. Rodzice, podejmując taką decyzję, niestety często wkraczają na drogę wojny totalnej. Można odnieść wrażenie, że jedynym celem i dążeniem jest w tym momencie całkowite zniszczenie „przeciwnika”. W takiej sytuacji dzieci bywają wykorzystywane przedmiotowo, jako „amunicja” w tej wojnie totalnej. Niniejsza regulacja ma stanowić odpowiedź na powyższe sytuacje, które są chore same w sobie i najboleśniej dotykają właśnie dzieci. Również do mojego biura zgłaszają się rodzice pozostający w takich konfliktach i sporach sądowych i proszą o pomoc oraz interwencję. Sądzę, że gdyby projektowana regulacja obowiązywała wcześniej, możliwe byłoby rozstrzygnięcie niektórych spraw szybciej, co byłoby z korzyścią dla dzieci cierpiących na skutek konfliktu rodziców. Dziękuję.

Przemówienie senatora Mariana Poślednika w dyskusji nad punktem 11. porządku obrad

Przemówienie senatora Mariana Poślednika w dyskusji nad punktem 11. porządku obrad

Szanowny Panie Marszałku! Wysoka Izbo!

Nowelizacja ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy zmierza do zwiększenia ochrony naturalnego prawa dziecka do wychowania przez oboje rodziców w trakcie konfliktów rodzicielskich, występujących zarówno w sytuacji rozwodu rodziców, jak i wtedy, gdy rodzice nie rozwodzą się, ale z różnych względów żyją w rozłączeniu. Proponowana zmiana wyeliminuje także konieczność ograniczenia władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców w sytuacji, gdy nie zdołali oni osiągnąć porozumienia co do sposobu jej wykonywania. Sąd będzie mógł ograniczyć władzę rodzicielską, o ile dobro dziecka będzie za tym przemawiać.

Szanowni Państwo, to dobra inicjatywa, którą warto wprowadzić w życie, by procedura ochrony praw dziecka była kompleksowa. Prawo stanowione ma służyć ludziom, ma być przejrzyste i precyzyjne, a ta nowela z pewnością w tym kierunku zmierza.