Na podstawie art. 14 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2017 r. poz. 1123) prezentowana jest zbiorcza informacja o petycjach skierowanych do Senatu i rozpatrzonych przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w 2016 roku.
W 2016 r. Marszałek Senatu skierował do Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji 69 petycji, w tym 45 indywidualnych, 18 zbiorowych i 6 wielokrotnych. Ponadto komisja kontynuowała prace nad 5 petycjami skierowanymi do niej w 2015 r.
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w 2016 r. rozpatrywała petycje na 23 posiedzeniach, na każdym analizowano od 2 do 9 petycji.
Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w pracach nad petycjami przyjęła tryb indywidualnego rozpatrywania każdej petycji. Jedynie petycje wielokrotne rozpatrywane były łącznie. Po zaprezentowaniu petycji na forum komisji przeprowadzana była dyskusja nad jej postulatami, zbierane były także informacje, opinie i stanowiska od resortów związanych merytorycznie z problematyką petycji oraz od ekspertów. W posiedzeniach komisji uczestniczyli przedstawiciele ministerstw, urzędów oraz innych instytucji i organizacji pozarządowych realizujących zadania w dziedzinach, których dotyczyły postulaty petycji.
W 2016 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, na podstawie postulatów 10 petycji przygotowała 9 projektów ustaw. Ponadto podjęto decyzję o kontynuowaniu prac nad 5 petycjami, zaś w stosunku do pozostałych petycji zdecydowano o zakończeniu prac lub o niepodejmowaniu działań.
Decydując o zakończeniu prac nad 3 petycjami Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji postanowiła zwrócić się do Ministra Zdrowia, Ministra Infrastruktury i Budownictwa, Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z prośbą o rozważenie możliwości uwzględnienia w projektowanych w resortach regulacjach postulatów zgłoszonych w petycjach. Ponadto kończąc prace nad 5 petycjami komisja przekazała informacje o tych petycjach do komisji sejmowych, w których prowadzone były prace nad projektami obejmującymi problematykę petycji.
W 2016 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji na podstawie postulatów petycji przygotowała 9 projektów ustaw:
W petycjach rozpatrzonych przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji w 2016 r. wnoszący petycje postulowali zmiany:
- sytuacji osób niepełnosprawnych, w 15 petycjach wnoszono o podjęcie prac w regulacjach dotyczących sytuacji osób z dysfunkcją słuchu,
- świadczeń i składek emerytalnych i rentowych, zmian renty socjalnej i inwalidzkiej – 8 petycji,
- uprawnień kombatantów i osób represjonowanych – 5 petycji,
- prawa rodzinnego i opiekuńczego, sytuacji dziecka, świadczenia wychowawczego – 5 petycji,
- zmian w procedurze cywilnej i administracyjnej, postępowania sądowe – 5 petycji,
- sytuacji nauczycieli, Karty Nauczyciela – 3 petycje,
- poprawę bezpieczeństwa pieszych w Prawie o ruchu drogowym, drogi publiczne – 3 petycje,
- Ordynacja podatkowa, podatki i opłaty – 3 petycje,
- koszty sądowe w sprawach cywilnych – 2 petycje,
- symbole narodowe – 2 petycje,
- własność, nieruchomości – 2 petycje,
- budownictwo, grunty rolne – 2 petycje,
Pozostałe postulaty petycji dotyczyły między innymi:
- zmiany uregulowania tymczasowego pomieszczenia, w kontekście nowelizacji przepisów ustawy o ochronie praw lokatorów,
- wprowadzenia uprawnień do bezpłatnych leków dla osób najuboższych i przewlekle chorych dorosłych i dzieci,
- zabezpieczenia odpowiedzialności inwestora za zobowiązania wobec podwykonawców w umowach o roboty budowlane,
- zmiany w prawie oświatowym, Prawie o szkolnictwie wyższym w zakresie stypendiów,
- zmian w prawie pracy, ustanowienia niedzieli jako dnia wolnego od pracy i bez handlu,
- zmian w Kodeksie wyborczym, aktach stanu cywilnego, Prawie o zgromadzeniach, Prawie o stowarzyszeniach, Prawie łowieckim, porządku w gminach
- zmiany w prawie telekomunikacyjnym, energetyce, użytkowaniu wieczystym.
Na stronie internetowej Senatu pod adresem http://www.senat.gov.pl/petycje/ prezentowany jest wykaz i opis petycji oraz udokumentowane są prace komisji nad petycjami w Zapisach Stenograficznych z posiedzeń i w retransmisjach posiedzeń.