Narzędzia:

Petycja z dnia 25 listopada 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe”, w celu doliczenia do emerytury deputatu węglowego w sytuacji, gdy pracownik otrzymywał deputat węglowy w okresie zatrudnienia w Polskich Kolejach Państwowych (P10-82/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (Dz. U. z 2021 r. poz. 291) oraz ustawy z dnia 8 września 2000 r. o komercjalizacji, restrukturyzacji i prywatyzacji przedsiębiorstwa „Polskie Koleje Państwowe” (Dz. U. z 2021 r. poz. 146).

Autor petycji wnosi o:

- doliczenie deputatu węglowego do emerytury w sytuacji, gdy pracownik w okresie zatrudnienia w Polskich Kolejach Państwowych otrzymywał deputat węglowy w formie pieniężnej;

- wprowadzenie rozwiązania stanowiącego, że do uzyskania deputatu węglowego nie jest konieczne posiadanie uprawnień wynikających z „emerytury kolejowej” lecz wystarczające jest uzyskanie świadczenia emerytalnego przyznanego na zasadach ogólnych po 30 latach pracy;

- wprowadzenie zmiany określającej, że otrzymanie deputatu węglowego powinno być uzależnione od przepracowania co najmniej 10 lat w Polskich Kolejach Państwowych.

15 grudnia 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

3 marca 2022 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Komisja wysłuchała uzasadnienia postulatu petycji oraz zapoznała się z opinią dyrektora Departamentu Ubezpieczeń Społecznych z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej Konrada Miłoszewskiego, w której resort nie rekomendował podjęcia prac nad petycją. W dyskusji został zgłoszony wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.