Narzędzia:

Petycja z dnia 9 listopada 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, celem wprowadzenia obowiązku służby wojskowej dla kobiet i mężczyzn przez okres 1,5 roku (P10-81/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej (Dz. U. z 2021 r. poz. 372).

Autor petycji postuluje objęcie kobiet i mężczyzn powszechnym obowiązkiem służby wojskowej przez okres 1,5 roku (w tym półrocznym szkoleniem specjalistycznym).

Wnoszący petycję, w uzasadnieniu powołuje się na konieczność obrony wschodniej granicy Polski, także jako wschodniej granicy NATO.

W opinii autora petycji, przyjęcie zaproponowanego rozwiązania wpłynie na poprawę bezpieczeństwa Polski.

14 grudnia 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

3 marca 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję, zapoznała się z postulatem petycji oraz jego uzasadnieniem.

Senatorowie wysłuchali informacji o stanowisku Ministerstwa Obrony Narodowej w sprawie propozycji wprowadzenia obowiązku służby wojskowej dla kobiet i  mężczyzn. Wojciech Skurkiewicz, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej, w pisemnym stanowisku wskazał, że obowiązująca ustawa o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej przewiduje już możliwość odbywania obowiązkowej zasadniczej służby wojskowej, w przypadku gdy występuje zagrożenie bezpieczeństwa państwa, jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia możliwości wykonywania zadań związanych z przeznaczeniem Sił Zbrojnych. Ponadto poinformował, że rządowy projekt ustawy o obronie Ojczyzny, który wpłynął do Sejmu i będzie w najbliższym czasie przedmiotem prac legislacyjnych, również zawiera unormowania pozwalające wprowadzać obowiązkowe formy służby wojskowej, w przypadku zagrożenia bezpieczeństwa państwa. Wobec powyższego resort uznał, że petycja nie znajduje uzasadnienia.

W dyskusji senatorowie nie podzielili argumentów petycji.

Senatorowie w głosowaniu jednogłośnie zadecydowali o niepodejmowaniu prac nad petycją.