Narzędzia:

Petycja z dnia 19 kwietnia 2021 r.w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, w celu wprowadzenia szczególnych warunków uczestniczenia w ruchu drogowym pojazdów nie będących pojazdami uprzywilejowanymi, gdy kierujący pojazdem - strażak Ochotniczej Straży Pożarnej - udaje się na wezwanie do uczestniczenia w akcji związanej z ratowaniem życia, zdrowia ludzkiego lub mienia (P10-40/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2021 r. poz. 450 ze zm.).

Autor petycji zwraca się z prośbą o wprowadzenie zmian w funkcjonowaniu Ochotniczych Straży Pożarnych. W uzasadnieniu podnosi, że obecne przepisy prawa o ruchu drogowym są uciążliwe dla strażaków ochotników dojeżdżających do remizy na wezwanie do zdarzenia (wypadku, pożaru). Wnioskodawca informuje, że podczas dojazdu do jednostki strażacy ochotnicy zamiast nieść pomoc są zatrzymywani przez funkcjonariuszy policji za przekroczenie prędkości. Nie jednokrotnie grozi im wysoki mandat, a nawet utrata prawa jazdy. Dodatkowo jak podkreśla się w uzasadnieniu petycji, narażone jest życie i zdrowie osób, które ucierpiały w zdarzeniu, do którego strażak ochotnik się udawał. Wnoszący petycję prosi o zmianę przepisów, aby ograniczenia, które obecnie występują, zostały złagodzone lub zniesione.

13 maja 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 listopada 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozparzyła petycję. Senatorowie dysponowali treścią petycji oraz przepisami ustaw, do których odnosi się petycja. Senatorowie wysłuchali informacji o postulatach petycji i ich uzasadnieniu.

Głos zabrała obecna na posiedzeniu przedstawicielka Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Renata Leoniak Zastępca Dyrektora Departamentu Porządku Publicznego, która stwierdziła, że wprowadzenie proponowanych rozwiązań stanowiłoby zagrożenie dla bezpieczeństwa w ruchu drogowym. W jednostkowych przypadkach naruszeń przepisów ruchu drogowego wystarczające są przepis art. 135 ust. 3 Prawa o ruchu drogowym oraz art. 16 § 1 Kodeksu wykroczeń. Głos zabrał, również obecny na posiedzeniu, przedstawiciel Komendy Głównej Policji, młodszy inspektor Robert Koźlak, Zastępca Dyrektora Ruchu Drogowego, który w pełni poparł stanowisku resortu. Ponadto, jak podniósł, przyjęcie rozwiązań zaproponowanych w petycji całkowicie zaburzałoby ruch drogowy.

W dyskusji zabrał głos senator Aleksander Pociej, który zgłosił wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją. Senator podniósł, że rozwiązania przyjęte w petycji mogą przyczynić się do większego zagrożenia dla bezpieczeństwa na drogach publicznych, niż jego poprawy. Senator Robert Mamątow pytał zaproszonych gości o statystyki przypadków złamania przepisów ruchu drogowego, w sytuacji zatrzymania strażaka ochotnika, podczas jego dojazdu do remizy celem ratowania życia zdrowia ludzkiego lub mienia.

W głosowaniu Komisja jednogłośnie zdecydowała o niepodejmowaniu prac nad petycją.