Narzędzia:

Petycja z dnia 16 kwietnia 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 8 ustawy z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach, w celu zobowiązania podmiotu rozpatrującego petycję lub urzędu go obsługującego do umieszczania na stronie internetowej informacji zawierającej odwzorowanie cyfrowe (skan) odpowiedzi na petycję, która została wniesiona w interesie publicznym (P10-39/21).


Petycja zbiorowa wniesiona przez Stowarzyszenie „Wrażliwy obywatel”.

Dotyczy: zmiany art. 8 poprzez dodanie ust. 3 w ustawie z dnia 11 lipca 2014 r. o petycjach (Dz. U. z 2018 r. poz. 870).

Autorzy petycji wnoszą o zmianę ustawy o petycjach w taki sposób, aby podmiot rozpatrujący petycję lub urząd go obsługujący był zobligowany do zamieszczania na stronie internetowej skanu odpowiedzi na petycję, wzorem obecnie funkcjonującego obowiązku (art. 8 ust. 1) zamieszczania odwzorowania cyfrowego (skanu) petycji. Zdaniem wnoszących petycję, analiza treści zamieszczanych na portalach internetowych urzędów prowadzi do wniosku, iż w większości przypadków skany zawiadomień o sposobie rozpatrzenia petycji są publikowane, jednak zdarzają się sytuacje odmienne.

Autorzy petycji zauważają, że obecny stan prawny wymaga zmian, w szczególności w przypadku petycji wnoszonej w interesie publicznym. Zaproponowane działanie przyczyni się do zwiększenia transparentności omawianego procesu.

13 maja 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

18 listopada 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie zapoznali się z informacją o postulacie petycji i jego uzasadnieniem oraz przeprowadzili dyskusję nad postulatem.

Komisja postanowiła o przekazaniu informacji o postulacie petycji do uwzględnienia go w prowadzonych pracach legislacyjnych nad senackim projektem ustawy o zmianie ustawy o petycjach (druk senacki nr 310).

W głosowaniu senatorowie zadecydowali o zakończeniu prac nad petycją.