Narzędzia:

Petycja z dnia 9 lutego 2021 r. w sprawie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej dotyczącej zmiany art. 4 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. – Regulamin Senatu, poprzez dodanie „Senat in pleno” do organów Senatu RP (P10-18/21).


Petycja indywidualna wniesiona przez Romana Arseniuka.

Dotyczy: zmiany art. 4 uchwały Senatu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 23 listopada 1990 r. – Regulamin Senatu (M. P. z 2018 r. poz. 846 ze zm.).

Autor petycji proponuje nadać nowe brzmienie art. 4 Regulaminu Senatu o następującej treści: „Organami Senatu są:

1)        Senat in pleno;

2)        Marszałek Senatu;

3)        Prezydium Senatu;

4)        Konwent Seniorów;

5)        komisje Senatu.”

Postulat petycji odnosi się do wprowadzenia nowego organu Senatu, tj. „Senat in pleno”, rozumianej jako organ jednostki organizacyjnej, którą jest „Senat”. Autor petycji wskazuje, że nazwa „Senat in pleno” była wielokrotnie używana przez senatorów na posiedzeniach komisji Senatu. W petycji wskazano, że Trybunał Konstytucyjny posłużył się tą nazwą w wyroku K 38/03 uznając, że „kwestia dotyczy […] zagadnienia organizacyjnego, a więc sprawy sensu stricto wewnętrznej obu izb parlamentu, to jest wskazania właściwego organu do zaopiniowania złożonego wniosku, który – co należy podkreślić – ostatecznie rozpatrywany jest przez Sejm albo Senat in pleno”.
19 marca 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

19 października 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulacie petycji i jego uzasadnieniu. Głos zabrał również przedstawiciel Biura Legislacyjnego, który wyjaśnił konstytucyjne i językowe zakresy postulatu petycji. Senatorowie przeprowadzili dyskusję, w której zgłoszony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie jednogłośnie postanowili o niepodejmowaniu prac nad petycją.