Narzędzia:

Petycja z dnia 17 grudnia 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, w celu zwolnienia wszystkich obywateli z obowiązku wnoszenia opłat za abonament RTV (P10-129/20).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: zmiany art. 2 ustawy z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych (Dz. U. z 2020 r. poz. 1689).

Autor petycji wnosi o podjęcie inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany ustawy polegającej na zwolnieniu wszystkich obywateli z obowiązku uiszczania opłat za abonament RTV, w tym egzekwowania przez Pocztę Polską niniejszych opłat.

13 stycznia 2021 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

26 maja 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpatrzyła petycję. Senatorowie wysłuchali informacji o postulatach petycji. W dyskusji głos zabrał Hubert Banasiak, Dyrektor Departamentu Mediów Publicznych Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, który przedstawił uwarunkowania funkcjonowania opłat za abonament RTV oraz ich ściągalność. Senatorowie przeprowadzili dyskusję, podczas której zgłoszono dwa wnioski – o kontynuowanie prac nad petycją oraz o niepodejmowanie prac. W głosowaniu senatorowie zdecydowali o kontynuowaniu prac nad petycją. Komisja postanowiła podjąć wstępne prace nad przygotowaniem założeń do projektu realizującego postulat petycji.

15 lutego 2022 r. Senatorowie kontynuowali rozpatrywanie petycji. Komisja zapoznała się z postanowieniami projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych przygotowanym przez Biuro Legislacyjne.

W dyskusji głos zabrał senator Robert Mamątow, który złożył wniosek o odrzucenie projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych, poparty przez senatora Michała Seweryńskiego. W dyskusji wziął udział również senator Aleksander Pociej, który wnioskował o przyjęcie projektu ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych. Do tego głosu przyłączyła się senator Halina Bieda.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali o złożeniu do Marszałka Senatu wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej w sprawie zmiany ustawy o opłatach abonamentowych. Do reprezentowania Komisji w dalszym procedowaniu nad projektem upoważniona została senator Halina Bieda.

25 lutego 2022 r. projekt ustawy o zmianie ustawy o opłatach abonamentowych (druk senacki nr 637) skierowany został do Komisji Ustawodawczej oraz Komisji Kultury

W związku z zakończeniem X kadencji Senatu (12 listopada 2023 r.) postępowanie w sprawie tej inicjatywy ustawodawczej nie zostało zakończone, zgodnie z art. 90g ust. 2 Regulaminu Senatu, Komisja Petycji XI kadencji rozważy ponowne złożenie wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej.

31 stycznia 2024 r. Komisja Petycji, podczas 6. posiedzenia, kontynuowała praca nad petycją. Senatorowie zapoznali się z dotychczas podjętymi działaniami przy rozpatrywaniu petycji. W imieniu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wypowiedziała się Beata Molesztak, główny specjalista do spraw legislacji w Departamencie Prawnym, która podtrzymała negatywną opinię organu, który reprezentuje. W dyskusji udział wzięli senatorowie Ewa Matecka, Robert Mamątow oraz Michał Seweryński.

Po przeprowadzeniu dyskusji senatorów zgłoszony został wniosek o niekontynuowanie prac nad petycją i nieskładanie ponownie wniosku o podjęcie inicjatywy ustawodawczej, z uwagi na rządowe prace koncepcyjne w zakresie przebudowy systemu finansowania mediów publicznych.

Komisja w głosowaniu zdecydowała o niepodejmowaniu dalszych prac nad petycją.