Narzędzia:

Petycja z dnia 7 września 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy uchwałodawczej potępiającej prześladowania, tortury oraz grabież organów od niewyrażających na to zgody więźniów sumienia w Chinach (P10-93/20).


Petycja indywidualna wniesiona przez osobę fizyczną.

Dotyczy: podjęcia przez Senat uchwały okolicznościowej w celu potępienia prześladowań, tortur oraz grabieży organów od niewyrażających na to zgody więźniów sumienia w Chinach.

Wnosząca petycję postuluje aby państwo polskie zajęło oficjalne stanowisko w sprawie licznych przypadków łamania praw człowieka w Chińskiej Republice Ludowej, wiążących się z systematycznym pobieraniem organów od niewyrażających na to zgody więźniów sumienia, w tym od wielu osób praktykujących Falun Gong.

Autorka petycji przedstawia szereg argumentów przemawiających za podjęciem inicjatywy uchwałodawczej w tej sprawie. Jako przykład dostrzegania powyższego problemu przez inne państwa, organy i organizacje wskazuje „Rezolucję Parlamentu Europejskiego z dnia 12 grudnia 2013 r. w sprawie pobierania narządów w Chinach (2013/2981(RSP))”, uchwałę Senatu Parlamentu Republiki Czeskiej XII kadencji z 20 marca 2019 r. w sprawie petycji „Wezwanie do zakończenia prowadzonego przez reżim ludobójstwa praktykujących Falun Gong w Chinach” oraz „Uaktualniony Raport w sprawie zarzutów o pozyskiwanie narządów wewnętrznych od praktykujących Falun Gong w Chinach” z 1 stycznia 2007 r. przygotowany przez Davida Kilgour i Davida Matas.

30 września 2020 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

12 maja 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycjirozpoczęła rozpatrywanie petycji, zapoznała się z postulatem petycji i przeprowadziła nad nim dyskusję.

Senatorowie zadecydowali o zasięgnięciu opinii Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych, celem odniesienia się resortów do informacji przedstawionych w petycji.

20 lipca 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji wznowiła prace nad rozpatrywaniem petycji. Senatorowie zapoznali się z informacją, przesłaną na wniosek przewodniczącego Komisji, o stanowisku Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Spraw Zagranicznych o postulacie petycji. Oba Ministerstwa zanegowały potrzebę podjęcia uchwały realizującej postulat petycji. Po przeprowadzeniu dyskusji, zgłoszony został wniosek o niepodejmowanie prac nad petycją.

W głosowaniu senatorowie zdecydowali jednogłośnie o niekontynuowaniu prac nad petycją.