Narzędzia:

Petycja z dnia 13 lipca 2020 r. w sprawie podjęcia inicjatywy ustawodawczej dotyczącej zmiany art. 626 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego, w celu przyspieszenia uzyskiwania przez prawników wynagrodzeń za świadczenie pomocy prawnej z urzędu w postępowaniach karnych (P10-76/20).


Petycja indywidualna wniesiona przez Stanisława Zdanowskiego.

Dotyczy: zmiany ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. – Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2020 r. poz. 30 ze zm.), w art. 626 poprzez uwzględnienie w treści tego przepisu unormowania: „o kosztach nieopłaconej pomocy prawnej udzielonej w sprawie z urzędu sąd rozstrzyga odrębnym, od orzeczenia kończącego postępowanie, postanowieniem”.

Autor petycji podnosi, że obecne rozwiązanie ujęte w art. 626 § 1 k.p.k. w przedmiocie rozstrzygnięcia o kosztach postępowania, w tym wydatkach Skarbu Państwa, do których zalicza się wypłaty z tytułu nieopłaconej przez strony pomocy prawnej, udzielonej z urzędu przez adwokatów i radców prawnych (art. 616 § 2 pkt 2 k.p.k. w zw. z art. 618 § 1 pkt 11 k.p.k.), co do zasady powoduje, że o kosztach postępowania sądy rozstrzygają w orzeczeniach kończących postępowanie. Przywołane rozwiązania dotyczą orzeczeń kończących postępowanie w każdej instancji, w tym w postępowaniu przed sądami I instancji, co powoduje, że pomimo zakończenia udzielania pomocy prawnej w danej instancji udzielający jej nie może otrzymać wynagrodzenia za wykonaną pracę, do czasu uprawomocnienia się orzeczenia i jego przekazania do wykonania. Autor petycji podnosi, że opisana sytuacja ma zasadniczy wpływ na płynność finansową prowadzonej przez adwokata lub radcę prawnego działalności, co także przemawia za koniecznością wprowadzenia zmian legislacyjnych umożliwiających adwokatom i radcom prawnym otrzymywanie wynagrodzenia w rozsądnym czasie.

13 sierpnia 2020 r. petycja została skierowana do rozpatrzenia przez Komisję Praw Człowieka, Praworządności i Petycji.

12 maja 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji rozpoczęła rozpatrywanie petycji, zapoznała się z postulatem petycji oraz przeprowadziła dyskusję.

Senatorowie zadecydowali o zasięgnięciu opinii Ministerstwa Sprawiedliwości w zakresie możliwości realizacji postulatów petycji i wprowadzenia zmian w art. 626 k.p.k.

5 października 2021 r. Komisja Praw Człowieka, Praworządności i Petycji kontynuowała pracę nad rozpatrywaniem petycji. Na posiedzeniu senatorowie zapoznali się z opiniami nadesłanymi z Ministerstwa Sprawiedliwości, Naczelnej Rady Adwokackiej oraz Ośrodka Badań, Studiów i Legislacji Krajowej Rady Radców Prawnych. Głos zabrała również przedstawicielka Biura Legislacyjnego Kancelarii Senatu, która podniosła, że w porządku posiedzenia znajduje się petycja złożona przez Naczelną Radę Adwokacką P10-15/21, która ma znacznie szerszy zakres niż przedmiotowa petycja i wyczerpuje w całości jej postulat. Zasadne zatem jest aby prowadzić pracę nad jedną petycją o szerszym zakresie postulatów.

Po dyskusji zgłoszony został wniosek o zakończenie prac nad petycją, gdyż jej postulat zostanie uwzględniony przy rozpatrywaniu petycji P10-15/21.

W głosowaniu Komisja zdecydowała o zakończeniu prac nad petycją.