Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Zdrowia (nr 98) w dniu 04-08-2022
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Zdrowia (98.)

w dniu 4 sierpnia 2022 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 47. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 31)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Beata Małecka-Libera)

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dzień dobry.

Otwieram posiedzenie senackiej Komisji Zdrowia.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 47. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw

Ponieważ w czasie drugiego czytania wpłynęły poprawki do procedowanej ustawy o zawodach pielęgniarki i położnej oraz niektórych innych ustaw, zostało zwołane posiedzenie komisji w celu rozpatrzenia tychże poprawek.

Bardzo proszę, jak rozumiem, pana ministra Kraskę o wprowadzenie do tych poprawek, dosłownie w kilku zdaniach, ponieważ my rozumiemy nadzwyczajność sytuacji związanej z wojną w Ukrainie, a tego dotyczyć będą te poprawki. Od razu mówię, że one wychodzą poza materię ustawy, jednak senatorowie Komisji Zdrowia, którzy rozumieją tę sytuację, przychylają się, w rozmowach przynajmniej, do tego, aby te poprawki poprzeć.

Tak że proszę bardzo, Panie Ministrze.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Waldemar Kraska:

Dziękuję.

Pani Przewodnicząca! Szanowna Komisjo!

Może rzeczywiście te poprawki, tak jak pani przewodnicząca powiedziała, wychodzą poza materię procedowanej ustawy, no ale sytuacja jest ekstraordynaryjna. Do tej pory nie było takich możliwości po stronie ukraińskiej. Nie było takich przepisów prawnych na Ukrainie, żeby leczyć poza granicami kraju żołnierzy ukraińskich, ale to się zmieniło. W szpitalach ukraińskich jest niestety wielu rannych, którzy wymagają leczenia następczego. To nie są już ranni z linii frontu, to jest niejako leczenie odroczone, dlatego ministerstwo zdrowia Ukrainy poprosiło nas o pomoc. No, 2 takie transporty rannych już do nas trafiły. Te poprawki regulują pewną sytuację, która istnieje w tej chwili. Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy nie regulowała pomocy osobom rannym, czy to narodowości ukraińskiej, czy też innej narodowości, które walczą po stronie wojsk ukraińskich. Chodzi o to, aby tej pomocy medycznej można im było udzielać, żeby można było za to zapłacić ośrodkom, które tej pomocy będą udzielały. I tylko po to są zgłaszane te 2 poprawki. Nadchodzą wakacje parlamentarne, więc jeżelibyśmy chcieli zmodyfikować ustawę o pomocy obywatelom Ukrainy, to byłoby to możliwe dopiero w połowie września. Proszę szanowną komisję o przyjęcie tych poprawek z tego powodu, że czas niestety jest nieubłagany. Pierwsze transporty rannych żołnierzy już do nas trafiły, oni są już leczeni w naszych szpitalach, niedługo będą wychodzić. Niektórzy wrócą bezpośrednio na Ukrainę, a niektórzy wymagają jeszcze kolejnych operacji, kolejnych zabiegów, więc musimy im zapewnić odpowiednie warunki. Chcemy, aby jednak na tę następną pomoc medyczną oczekiwali oni w godnych warunkach. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dziękuję.

Czy pan mecenas coś chce dodać? Nie.

Przystępujemy…

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Dziękuję bardzo.

Dodam tylko tyle, że te pierwsze 4 poprawki mają charakter legislacyjny, więc możecie je państwo przegłosować łącznie. Te 2 ostatnie obejmują materię nieobjętą pierwotnym przedłożeniem, tak jak mówiła pani przewodnicząca.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Dziękuję bardzo.

Dziękuję jeszcze raz za podkreślenie, że te pierwsze poprawki są właśnie legislacyjne. Pamiętam, że pan minister miał jednak zdanie odrębne. No, może teraz zmieni to zdanie i przegłosujemy wspólnie te poprawki.

Poddaję te poprawki pod łączne głosowanie.

Kto z państwa jest w tej sytuacji za przyjęciem tych wszystkich poprawek, które na poprzednim posiedzeniu komisji zostały przegłosowane odrębnie, a teraz stanowią blok poprawek dotyczących zmian legislacyjnych?

Kto z państwa jest za przyjęciem poprawek? (6)

Kto jest przeciw? (0)

I kto się wstrzymał? (2)

(Rozmowy na sali)

Jakiś kłopot?

6 głosów za, nikt nie był przeciw, 2 senatorów się wstrzymało – wyraźna poprawa w głosowaniu.

I przystępujemy do przegłosowania tych 2 zgłoszonych poprawek. Nad nimi musimy głosować odrębnie. Tak, Panie Mecenasie?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Maciej Telec:

Tak, ale należy głosować łącznie, ponieważ poprawka piąta i… Poprawka szósta jest poprawką wynikową, więc trzeba głosować łącznie.

Przewodnicząca Beata Małecka-Libera:

Okej.

W takim razie nad tymi nowymi poprawkami również głosujemy łącznie.

Kto jest za przyjęciem poprawek? (8)

Kto jest przeciw? (0)

I kto się wstrzymał? (0)

8 głosów za.

Nad całością nie musimy głosować.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 37)