Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 67) w dniu 17-06-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (067.)

w dniu 17 czerwca 2021 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 26. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 16)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Jan Filip Libicki)

Przewodniczący Jan Filip Libicki:

Otwieram posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Najpierw chciałbym zapytać, czy wszyscy senatorowie, którzy zgłosili chęć udziału w obradach w sposób zdalny, są podłączeni. Tak?

(Głos z sali: Tak.)

Dziękuję bardzo.

Powiem tylko, że z powodów technicznych będę prowadził to posiedzenie z mojego miejsca. Myślę, że to nie wpłynie na jego przebieg w jakiś drastyczny sposób.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 26. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych ze świadczeniami na rzecz rodziny

Proszę państwa, sprawa jest dosyć krótka. Mamy 5 poprawek, z czego 3 mają charakter legislacyjny. Przegłosowaliśmy je już jednogłośnie na posiedzeniu naszej komisji.

Chciałbym przywitać pana dyrektora Olgierda Podgórskiego z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej i oczywiście panią Bożenę Langner, legislatora. Pozwolicie państwo, że damy sobie spokój z tymi wszystkimi uprzejmościami.

Wracam do głównego wątku. Jest 5 poprawek, 3 mają charakter legislacyjny. Przyjęliśmy je już na posiedzeniu komisji, ale z powodów proceduralnych musimy je przegłosować jeszcze raz. Są 2 propozycje merytoryczne, a w zasadzie 1 propozycja, ale występująca w 2 poprawkach. Jest to propozycja pani senator przewodniczącej Magdaleny Kochan, o której też rozmawialiśmy na posiedzeniu komisji, a która dotyczy tego, aby rewaloryzacja była nie co 3 lata, jak było w pierwotnym projekcie, ale co roku.

Proszę panią mecenas o sugestie dotyczące tego, w jaki sposób mamy głosować, co można przegłosować blokiem, a co trzeba osobno.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Bożena Langner:

Jeśli mam jakoś doradzić, żeby proceduralnie było szybciej, to proponuję zrobić tak, jak pan senator powiedział. Poprawki znane komisji można przegłosować łącznie. Myślę, że tu nie ma przeszkód. Nad poprawkami pani senator Kochan należy głosować łącznie. Dziękuję.

Przewodniczący Jan Filip Libicki:

Dobrze. Czyli poprawki legislacyjne, a więc poprawki nr 1, 3 i 5, przegłosujemy łącznie, a następnie będziemy głosować łącznie nad poprawkami nr 2 i 4. Dobrze.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem poprawek nr 1, 3 i 5 z zestawienia poprawek? Mają one charakter legislacyjny.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o doliczenie głosów senatorów obradujących zdalnie i podanie wyniku.

8 głosów za, jednogłośnie.

Poprawki legislacyjne zostały przyjęte.

Przechodzimy do głosowania nad 2 poprawkami merytorycznymi, które de facto są 1 propozycją. Przedstawiłem ją w swojej poprzedniej wypowiedzi. Jest to propozycja pani przewodniczącej Magdaleny Kochan.

(Senator Magdalena Kochan: Jeśli pan przewodniczący pozwoli powiedzieć słowo…)

Oczywiście. Proszę bardzo.

Senator Magdalena Kochan:

Proszę państwa, rząd zaproponował rewaloryzację w zakresie kryteriów, wedle których czy powyżej których nie przysługują ani świadczenia rodzinne, ani środki z funduszu alimentacyjnego. Zwracam uwagę na fakt, że rokrocznie podnosimy wysokość najniższej pensji krajowej. I jeśli tak się dzieje… Kryterium dochodowe, którego nie może przekroczyć rodzina starająca się o świadczenia, najczęściej jest to mama wychowująca samotnie jedno dziecko… Raz na 3 lata będziemy jej umożliwiać dostęp do tego świadczenia. Jeżeli odrobinę przekroczy kryterium dochodowe, to zabierzemy jej tę możliwość. Fajnie, że potem będzie się kumulować wzrost i raz na 3 lata – mówię jakby o wskaźniku trzykrotnym, z 3 lat – podnosić kryterium, które ją uprawnia do sięgania po środki z funduszu. Ale jak ona straci tę możliwość, bo przekroczy kwotę zawartą w kryterium dochodowym… Wtedy będzie pozbawiona tej możliwości.

Skoro rewaloryzujemy rokrocznie renty i emerytury, to naprawdę nic nie stoi na przeszkodzie, żebyśmy mogli rewaloryzować kryterium, które uprawnia do wzięcia alimentów, których nie płaci partner. Stąd moja gorąca prośba: przychylcie się do tego. To nie są jakieś porażające kwoty, ale jednak ułatwiające życie rodzinie. Raz w roku. Taka jest moja prośba.

Przy okazji chciałabym serdecznie podziękować pani mecenas za merytoryczne przygotowanie tej poprawki. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący Jan Filip Libicki:

Bardzo dziękuję.

Po prezentacji poprawki pani senator przechodzimy do głosowania.

Kto z państwa jest za przyjęciem tej poprawki? Proszę o podniesienie ręki.

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Proszę o doliczenie głosów senatorów obradujących zdalnie i podanie wyniku.

6 głosów za, 1 – przeciw, 1 senator się wstrzymał.

Poprawka uzyskała poparcie komisji.

Rozumiem, że pani przewodnicząca Magdalena Kochan zgodzi się pełnić funkcję senatora sprawozdawcy.

(Senator Magdalena Kochan: Tak.)

Dziękuję bardzo.

(Senator Magdalena Kochan: Jeszcze jedna sprawa formalna…)

Tak?

Senator Magdalena Kochan:

Zwracam się do wszystkich członków naszej komisji. Proszę państwa, siedzimy w sali obrad, w której pan przewodniczący Filip Libicki nie może prowadzić posiedzenia z miejsca, z którego zwyczajowo posiedzenie się prowadzi. Dostępność do miejsca prezydialnego w naszej sali dla osób na wózkach jest zerowa. Uważam, że nasza komisja powinna zwrócić się do pana marszałka Senatu z wnioskiem o zadbanie o to, żeby w trakcie naszego urlopu w sierpniu można było przeprowadzić remont dostosowujący prezydium do potrzeb osób jeżdżących na wózkach, tak aby pan przewodniczący, jak każdy przewodniczący komisji, mógł prowadzić posiedzenia z właściwego dla siebie miejsca, a także występować wtedy, kiedy mówi do wszystkich senatorów, bo np. prezentuje nasze zdanie czy omawia założenia ustawy, którą prowadzi.

Gorąca prośba i wniosek o to, żebyśmy my, komisja szczególnie do tego upoważniona, wystąpili z taką propozycją, prośbą, a właściwie żądaniem. To jest prawo. Jeśli nie ma tu takiej możliwości, to – ja tak uważam – jest to forma dyskryminowania osób prowadzących nasze obrady. Myślę, że to nie jest…

(Przewodniczący Jan Filip Libicki: Pani Przewodnicząca…)

…kwestia Bóg wie jakich kosztów remontu. Odpowiedni dojazd, dostęp i dostosowanie mównicy nie będzie się wiązać z jakimś wielkim, potężnym wydatkiem, a będzie sygnałem, że Senat Rzeczypospolitej Polskiej dba także o zachowanie praw osób z trudnościami w poruszaniu się.

Przewodniczący Jan Filip Libicki:

Bardzo dziękuję, Pani Przewodnicząca, za tę troskę.

Ja myślę, że byłoby rzeczą… Może państwo uznacie, że nie, ale ja bym tak uważał. Gdyby poprosili o to pana marszałka członkowie komisji, a nie ja, to byłoby to, myślę…

(Senator Magdalena Kochan: Wyłączamy z tego pana przewodniczącego.)

Tak. Myślę, że byłoby to rzeczą, że tak powiem, zręczniejszą, gdyby pani przewodnicząca i pozostali członkowie komisji po prostu podpisali się pod takim pismem. Ja pozwolę sobie się z tego wyłączyć. Sprawa dotyczy co prawda pana senatora Plury, ale dotyczy także mnie. W związku z tym pozwolę sobie tak zrobić.

Senator Magdalena Kochan:

Panie Przewodniczący, dotyczyć to będzie każdego z senatorów…

(Przewodniczący Jan Filip Libicki: To prawda.)

…jeżeli komuś…

(Przewodniczący Jan Filip Libicki: Jeżeli będzie on osobą poruszającą się na wózku.)

Dbanie o niedyskryminowanie i dostosowanie tej sali do potrzeb osób z niepełnosprawnością jest naszym obowiązkiem. Kto jak nie senatorowie?

Przewodniczący Jan Filip Libicki:

Bardzo serdecznie dziękuję za ten wniosek.

Zamykam posiedzenie komisji.

Bardzo dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 25)