Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Ustawodawczej (nr 138), Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji (nr 82) w dniu 17-03-2021
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Ustawodawczej (136.)

w dniu 17 marca 2021 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o petycjach (druk senacki nr 310).

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 02)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji Aleksander Pociej)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Szanowni Państwo, bardzo proszę o zajmowanie miejsc.

W imieniu pana przewodniczącego Kwiatkowskiego i swoim własnym otwieram wspólne posiedzenie Komisji Praw Człowieka, Praworządności i Petycji oraz Komisji Ustawodawczej.

Chciałbym zapytać, czy są na sali osoby wykonujące zawodowo działalność lobbingową. Nie.

Chciałbym prosić teraz o sprawdzenie, czy wszyscy senatorowie, którzy chcą wziąć udział w posiedzeniu komisji w sposób zdalny, zostali włączeni do posiedzenia.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. Dziękuję bardzo. Z obydwu komisji?

(Głos z sali: Tak.)

Dziękuję bardzo.

Czy mamy kworum?

(Głos z sali: Tak.)

Mamy kworum. W związku z tym możemy procedować.

Przypominam tylko, że zapisywanie się do głosu przez senatorów oraz gości biorących udział w posiedzeniu w sposób zdalny może nastąpić bądź przez czat w aplikacji, bądź werbalnie. I przypominam, że w takim razie musicie państwo samodzielnie włączać mikrofony, jeżeli chcecie zabrać głos.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o petycjach (druk senacki nr 310)

I przechodzimy do naszego porządku posiedzenia. W tymże porządku mamy jeden punkt: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o petycjach.

Szanowne Koleżanki i Szanowni Koledzy, chciałbym na wstępie stwierdzić, że otrzymaliśmy liczne opinie dotyczące naszego projektu i te opinie w paru miejscach są krytyczne w stosunku do tego projektu. I również – i to jest najważniejsza kwestia – stwierdzają, że ten projekt może być niezgodny z konstytucją, zwłaszcza z art. 63 konstytucji.

W związku z tym mam następującą propozycję. Będę prosił o zabranie głosu gości, którzy reprezentują m.in. instytucje, które miały uwagi co do naszego projektu. Będę prosił o krótkie, naprawdę krótkie wypowiedzi. Bo mamy te uwagi na piśmie. I później zaproponuję, abyśmy przerwali pracę, po to, aby zasięgnąć opinii ekspertów konstytucjonalistów. I dopiero po utrzymaniu uwag dotyczących tego naszego projektu od konstytucjonalistów będziemy procedować i dyskusję, i ewentualne zmiany.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

W tej chwili bardzo bym prosił tych naszych gości, którzy… Są 3 osoby, które biorą udział w naszym posiedzeniu zdalnie. Pani Aneta Mijal, zastępca dyrektora Departamentu Prawnego w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, pani Alicja Duda, dyrektor Departamentu Kontroli i Audytu w Ministerstwie Rozwoju, Pracy i Technologii, i Mirosław Wróblewski, dyrektor Zespołu Prawa Konstytucyjnego, Międzynarodowego i Europejskiego w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

I jeszcze pani…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Teraz się dowiedziałem, że jeszcze pani Danuta Grabowiecka bierze udział w tej posiedzeniu, radca ministra w Biurze Kontroli i Audytu Wewnętrznego w Ministerstwie Finansów. I jeszcze… Przepraszam bardzo, bo nie mam tu…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

I pan Grzegorz Ziomek, dyrektor Departamentu Administracji Publicznej w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bardzo bym prosił w tej chwili o krótkie, zwięzłe wypowiedzi tych z gości, którzy zechcą zabrać głos. Bardzo proszę się zgłaszać, jeżeli ktoś z państwa chciałby się wypowiedzieć.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Nie ma zgłoszeń.

W związku z tym czy państwo senatorowie zgadzają się na…

Jest głos. Bardzo proszę, pan senator Mamątow.

Senator Robert Mamątow:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Szanowni Państwo, wszyscy się na pewno zapoznaliście z tymi opiniami. Pan przewodniczący powiedział delikatnie, że one tam są… One są wszystkie przeciwko tej ustawie, temu naszemu projektowi. Ja po rozmowie z przedstawicielami 2 instytucji na ten temat też przychylam się do tego. Chociaż pan przewodniczący wie, że też byłem zwolennikiem tego, żeby trochę zmodyfikować tę ustawę o petycjach. Ale gdyby to miało być kosztem właśnie ograniczenia dostępu obywateli do tej formy zgłaszania swoich uwag do ustaw i podobnych rzeczy… Dlatego uważam, że nie powinniśmy podejmować jednak chyba pracy nad tym projektem. Tak mi się wydaje. Takie jest moje zdanie. I chciałbym, żebyście to państwo senatorowie rozważyli. Żebyśmy po prostu nie ograniczyli jednak – nawet nie łamiąc konstytucji – dostępu obywateli do petycji. Dziękuję.

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Dziękuję bardzo, Panie Senatorze.

Pan marszałek Seweryński.

Senator Michał Seweryński:

Ja bym w tej chwili jeszcze nie rozstrzygał tego, czy mamy poniechać prac nad ustawą, czy nie. I bardziej mi przemawia do przekonania propozycja pana przewodniczącego, żeby zasięgnąć opinii jakiegoś konstytucjonalisty i wtedy dopiero podjąć jakąś decyzję. Bo mnie się wydaje – mam w głowie też taki plan, ale dzisiaj nie będziemy nad nim dyskutować – że możliwe jest poprawienie tej ustawy w taki sposób, żeby tego dostępu do składania petycji, o który chodzi panu senatorowi Mamątowi, obywatelowi nie ograniczać, ale jednak trochę tę ustawę ulepszyć. Może potem, jakbyśmy dostali tę jakąś opinię z zewnątrz, tobyśmy się zastanowili, jak to dokładnie zrobić. Nie wnioskuję… Myślę, że pan senator nie złożył wniosku…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodniczący Aleksander Pociej:

Pytanie do pana senatora Mamątowa. Bo tutaj my nie rozpoczynamy w żaden sposób pracy nad tym projektem…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jeżeli pan senator Mamątow pozwoli, to… Ja jestem tego samego zdania co pan senator Seweryński, żebyśmy jeszcze zasięgnęli tej jednej opinii. I będziemy, wtedy, jak myślę, mieli jasność. Możemy ten czas poświęcić jeszcze na dyskusję, na pewne pomysły i rozmowy z naszym Biurem Legislacyjnym. Zobaczymy, co nam wyjdzie.

Jeżeli nie ma sprzeciwu… Nie widzę sprzeciwu.

W związku z tym w tym momencie zamknę posiedzenie połączonych komisji. I zwrócimy się o opinię do konstytucjonalistów bądź konstytucjonalistek.

Czy jest na to zgoda? Nie widzę sprzeciwu.

Dziękuję bardzo.

W związku z tym zamykam posiedzenie połączonych komisji w dniu dzisiejszym. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 11)