Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (nr 22) w dniu 16-12-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Kultury i Środków Przekazu (22.)

w dniu 16 grudnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Opinia komisji w sprawie wniosku senatora Tadeusza Kopcia o zorganizowanie w Senacie wystawy „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”.

2. Opinia komisji w sprawie wniosku Komisji Kultury i Środków Przekazu o zorganizowanie w Senacie wystawy „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Barbara Zdrojewska )

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dzień dobry państwu.

Serdecznie witam na posiedzeniu Komisji Kultury i Środków Przekazu. To jest nasze dwudzieste drugie posiedzenie od początku kadencji.

W porządku posiedzenia mamy opinię komisji w sprawie wniosku senatora Tadeusza Kopcia o zorganizowanie w Senacie wystawy „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy” oraz opinię komisji w sprawie wniosku Komisji Kultury i Środków Przekazu o zorganizowanie w Senacie wystawy „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”.

To są te 2 punkty. Mamy niewiele czasu, bo za chwilę zaczyna się posiedzenie plenarne. Będę bardzo apelowała o krótkie przedstawienie wniosków, a potem przegłosujemy obie propozycje.

Chciałabym państwu przypomnieć, że posiedzenie jest transmitowane w internecie.

Witam serdecznie wszystkich senatorów obecnych na sali, szczególnie pana przewodniczącego. Witam także wszystkich, którzy są z nami zdalnie.

Czy wszyscy senatorowie, którzy obradują zdalnie, są już podłączeni? Tak. Bardzo dziękuję.

Mam informację od pana senatora Kopcia, że niestety nie będzie mógł dołączyć do naszego spotkania. Pan senator przekazał mi informację o tym, że jeżeli nie będzie możliwości zorganizowania wystawy na terenie Senatu, to jest on oczywiście skłonny poprzeć propozycję wystawy wirtualnej, jeżeli będzie taka możliwość.

Punkty 1. i 2. porządku obrad: opinia komisji w sprawie wniosku senatora Tadeusza Kopcia o zorganizowanie w Senacie wystawy „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”; opinia komisji w sprawie wniosku Komisji Kultury i Środków Przekazu o zorganizowanie w Senacie wystawy „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”

Szanowni Państwo, jesteśmy gotowi do pracy.

Bardzo proszę panią dyrektor o przedstawienie obu propozycji. Głos ma pani dyrektor Agata Karwowska-Sokołowska.

Dyrektor Biura Analiz, Dokumentacji i Korespondencji w Kancelarii Senatu Agata Karwowska-Sokołowska:

Bardzo dziękuję, Pani Przewodnicząca.

Dzień dobry.

Proszę państwa, pierwsza propozycja dotyczy organizacji wystawy „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”. Ma to być wystawa wewnętrzna, organizowana w gmachu Senatu. Wnioskodawcą, jak już wspomniała pani przewodnicząca, jest pan senator Tadeusz Kopeć. Organizatorem jest Fundacja „Instytut Myśli Schumana”. Ponieważ fizycznie ta wystawa jest już gotowa, są gotowe plansze wystawiennicze, to oczekiwania wobec Kancelarii Senatu ograniczają się do tego, żebyśmy zapewnili system wystawienniczy – będą to najpewniej sztalugi – skoordynowali prace związane z montażem i demontażem, czyli przeprowadzili takie zwyczajowe działania, które są podejmowane przy okazji wystaw z organizatorami zewnętrznymi, i ewentualne przygotowali wirtualną wersję wystawy.

Początkowo termin tej wystawy był planowany… Wniosek wpłynął już jakiś czas temu i planowano, że otwarcie nastąpi przy okazji posiedzenia, które będzie dzisiaj inaugurowane. Myślę, że gdyby państwo spojrzeli na to przychylnie i gdyby oczywiście była zgoda prezydium, można by myśleć o tym, żeby fizycznie zorganizować tę wystawę w styczniu, czyli wtedy, kiedy będzie najbliższe posiedzenie. Ale jeżeli z uwagi na warunki epidemiologiczne decyzja będzie taka, że odbędzie się wyłącznie wystawa wirtualna, to wtedy będziemy w kontakcie z organizatorem i oczywiście z panem senatorem w celu przygotowania wersji wirtualnej wystawy, która będzie zamieszczona na witrynie edukacyjnej Senatu. To jest à propos pierwszej wystawy.

Czy mogę od razu powiedzieć o drugiej?

(Przewodniczący Barbara Zdrojewska: Bardzo proszę omówić też drugą. Później będą wypowiedzi i ewentualne pytania.)

Druga wystawa to jest wystawa, w przypadku której wnioskodawcą jest komisja kultury. Jej organizatorem jest pani Agnieszka Pietruszka, która jest pomysłodawczynią i autorką wystawy. Wystawa jest zatytułowana „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”. Mówiąc w dużym skrócie i w dużym uproszczeniu, powiem, że jest to seria kilkunastu, kilkudziesięciu zdjęć, które pomysłodawczyni wykonała w kilku miejscach na świecie. Jest to projekt, który żyje, dlatego że w najbliższym czasie, jak pani mówiła ostatnio na posiedzeniu komisji, nastąpi ciąg dalszy.

Otwarcie tej wystawy również było planowane w tym tygodniu, przy okazji bieżącego posiedzenia Senatu. Podobnie jak w przypadku wystawy o Robercie Schumanie po stronie kancelarii byłyby koszty związane z naszą pracą wewnętrzną – zapewnienie systemu wystawienniczego, montaż, demontaż, dogranie szczegółów dotyczących kwestii transportu.

W opiniach technicznych, które przygotowałam dla komisji, zbieżne jest miejsce prezentacji tych wystaw. Ponieważ pod znakiem zapytania stało to, jaka będzie tu sekwencja czasowa, propozycja była taka, żeby odbyły się one w hallu na pierwszym piętrze, ale oczywiście do dyspozycji jest jeszcze drugie piętro. Można jeszcze pomyśleć o tym, żeby zrobić 2 wystawy na pierwszym poziomie, żeby zagospodarować obydwa skrzydła, które są po obu stronach klatki schodowej. Myślę, że nie są to aż tak duże objętościowo wystawy, żeby to kolidowało. Można by to było pogodzić. Dziękuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo dziękuję.

Gościem naszej komisji jest dzisiaj pani Agnieszka Pietruszka.

Dzień dobry. Czy pani chciałaby coś dodać?

(Brak nagrania)

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Proszę nacisnąć tam, gdzie jest taka buźka.

Bardzo proszę szybciutko, bo mamy…

Pani Agnieszka Pietruszka:

Tak. Ja tylko chcę dodać, że 17 stycznia wylatuję do Azji, do Nepalu, by kontynuować „Dekalog Wartości”, i że przez pół roku będę nieobecna. Jeśli szanowna komisja zechciałaby rozpatrzyć… Byłoby mi miło, gdybym była na otwarciu tej wystawy. Czy mógłby to być III albo IV kwartał tego roku? Wtedy już wrócę z nową edycją.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dobrze. Bardzo dziękuję.

Ja myślę, że to nam rozwiązuje problem ewentualnej wspólnej wystawy. Wtedy byśmy te wystawy po prostu rozdzielili. Wystawę pana senatora Kopcia proponuję zorganizować w styczniu. Jeżeli jest taka możliwość, to najlepiej i w realu, i wirtualnie. Wtedy będzie też można zamieścić zdjęcia z otwarcia uroczystości itd., itd.

Jeżeli chodzi o wystawę „Dekalog Wartości”, to myślę, że ona może spokojnie poczekać. Będzie nam bardzo miło, jeżeli pani będzie wtedy z nami. Ustalimy ten późniejszy termin.

Bardzo proszę. Państwo Senatorowie, czy są pytania?

Proszę bardzo, pani senator Borys-Damięcka.

Senator Barbara Borys-Damięcka:

Ja tylko chcę się wypowiedzieć à propos drugiej wystawy, która została dosyć dokładnie przez panią zaprezentowana. Wydaje mi się, że to jest naprawdę jedna z nielicznych, unikatowych wystaw, jakie mamy szansę i okazję robić w Senacie. Jest to naprawdę wystawa z górnej półki.

Troszkę się zaniepokoiłam, jak pani powiedziała, że poza pierwszym piętrem Senatu mamy jeszcze inne miejsca na ulokowanie wystawy. Otóż ja optuję za tym, żeby ta wystawa była ulokowana w takim miejscu, gdzie przebywa jak najwięcej ludzi, gdzie jest duży ruch, czyli za pierwszym piętrem, w pobliżu wejścia do sali obrad, bo naprawdę wiele osób może się bardzo dużo z tej wystawy nauczyć, a w każdym razie poznać myśli, które warto zapamiętać. Dziękuję.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Tak, popieram panią senator. Myślę, że dobrze by było, żeby obie te wystawy znalazły się na pierwszym piętrze. Wystawa senatora Kopcia poświęcona Robertowi Schumanowi też jest ważna i będzie wskazanie, żeby też była na pierwszym piętrze.

Pan przewodniczący Fedorowicz.

Senator Jerzy Fedorowicz:

Jeżeli wolno, Pani Przewodnicząca, to ja zwrócę się do pani.

Czy pani się orientuje, że istnieje taka akcja w sieci… Strona się nazywa www.zaciszeautyzmu.pl. Prowadzący to chłopak z Krakowa, który ma autystyczne dziecko. Ta jest taka akcja, że zgłaszamy i zapraszamy kolejne osoby do tego, żeby podały swoje wartości. Potem jest hasło „Przybij piątkę” i jest oczywiście otwarte konto na zrzutkę. Czy pani wie, że taka akcja już istnieje?

Pani Agnieszka Pietruszka:

Nie wiem. Moja akcja polega na tym, że ja w tej chwili na każdym kontynencie pytam wybitne i znane osobowości… Jej zwieńczeniem w 2026 r. – tak planuję – będzie ogólnoświatowa wystawa, na której zobaczymy 60 postaci z całego świata, z różnych kultur. Polska jest tutaj inicjatorem tej tak naprawdę międzynarodowej wystawy. Z tego powstaje film i książka. Tak więc jest to troszkę coś innego, ale bardzo dziękuję, to jest bardzo cenna uwaga.

Przy okazji mam pytanie i serdeczną prośbę. W Polsce wydałam książkę z afrykańskiej edycji pt. „Zanzibar. Dekalog Wartości”, ale mam zaległość. Chodzi o polską edycję, o Polskę jako reprezentanta Europy. Mam do wydania polski „Dekalog Wartości”. Niestety w tej chwili nie mam możliwości budżetowych. Apeluję… Może znajdzie się jakieś wyjście z tej sytuacji. Chciałabym wydać w Polsce polski „Dekalog Wartości” z naszymi 13 polskimi wybitnymi osobowościami. Nie wiem, jaka jest formuła, więc zgłaszam to do dyskusji. To jest też przedłużenie projektu dotyczącego wartości i… Powiem tylko tyle, że na Zanzibarze „Dekalog Wartości” powędrował do szkół. To jest inspiracja dla nauczycieli do tego, żeby mówić o naszych wartościach.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo proszę, Halinko.

Senator Halina Bieda:

Ja tylko chciałabym zapytać, czy może zna pani koszt wydania. Wtedy łatwiej by nam było ewentualnie…

Agnieszka Pietruszka:

Już mówię. Przy nakładzie 1 tysiąca sztuk łącznie z audiobookiem, byłby to koszt między 45 a 50 tysięcy.

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Bardzo dziękuję.

Apel poszedł w eter, nasze posiedzenie jest transmitowane. Zwracam jednak uwagę na fakt, że nie zajmujemy się dzisiaj finansowaniem katalogu, tylko zajmujemy się wystawą. Bardzo bym prosiła… Być może jakoś wrócimy do tematu, być może znajdziemy rozwiązanie, pomyślimy o tym w naszym gronie. Teraz skupmy się na samej wystawie i na tym, żebyśmy to zaopiniowali.

Czy ktoś z obecnych tu senatorów lub też senatorów obradujących zdalnie ma jeszcze pytania lub chciałby zabrać głos z? Nie. Wszystko wiemy.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo proszę, pan marszałek Borusewicz. Proszę bardzo.

Senator Bogdan Borusewicz:

Senat nie może wydawać książek.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Pan marszałek nam podpowiada, że Senat nie może wydawać katalogów, tak że… Ale możemy apelować.

(Senator Bogdan Borusewicz: Katalog to co innego…)

Szukamy wydawcy i apelujemy. Być może się znajdzie.

Bardzo dziękuję, Panie Marszałku.

Szanowni Państwo, czy w takim razie… Czy my musimy to przegłosować, czy możemy po prostu przyjąć opinię?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Musimy przegłosować.

Kto jest za wydaniem pozytywnej opinii komisji w sprawie wniosku senatora Kopcia o zorganizowanie w Senacie wystawy „Robert Schuman – Ojciec Wspólnoty Narodów Europy”? (10)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Jednogłośnie, 10 głosów za.

Kto jest za wydaniem pozytywnej opinii komisji w sprawie wniosku o zorganizowanie w Senacie wystawy „Dekalog Wartości. Co naprawdę jest ważne w życiu?”? (8)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Głos z sali: Nikt nie był przeciw, 1 senator się wstrzymał.)

1 senator się wstrzymał, pozostałe głosy były za.

(Głos z sali: A ile…)

Ile było tych głosów? Żebyśmy nie...

(Senator Aleksander Pociej: A kto się wstrzymał? Można to wiedzieć?)

(Głos z sali: 8 za, nikt przeciw, 1 senator się wstrzymał.)

Pan senator Pociej pyta, kto się wstrzymał.

(Senator Aleksander Pociej: Ja się pytam: kto?)

Przepraszam, pan senator Pociej…

(Głos z sali: Pan senator Hamerski się wstrzymał.)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Dziękujemy bardzo.

Pan senator Pociej słusznie zwraca uwagę, że pomimo faktu, że niektórzy głosują zdalnie, posiedzenie komisji jest jawne.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak. I takie pytanie…

(Senator Grzegorz Czelej: Pani Przewodnicząca, czy mogę zabrać głos?)

Proszę. W jakiej sprawie?

(Senator Grzegorz Czelej: System błędnie przekazał mój głos. Jestem oczywiście za. Miałem przerwę w połączeniu.)

Panie Senatorze, pana głos został…

(Głos z sali: Został poprawnie…)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Włączcie mikrofon, bo nie słychać.)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Bardzo proszę o informację.

(Głos z sali: Reasumpcja?)

(Głos z sali: Nie.)

Nie, nie.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Senator Aleksander Pociej:

Pan senator Czelej stwierdził, że nie przekazano jego głosu. Czy to prawda, czy nie?

(Głos z sali: Zgadza się.)

Tak.

Panie Senatorze, jesteśmy tego świadomi i przyjmujemy pana wytłumaczenie, że system nie zadziałał.

(Senator Grzegorz Czelej: Bardzo dziękuję.)

Przewodnicząca Barbara Zdrojewska:

Dziękujemy bardzo.

Ponieważ opinie były pozytywne, nie ma potrzeby reasumpcji.

Bardzo państwu dziękuję.

Szanowni Państwo, chciałabym państwa poprosić, żebyście sobie zanotowali i zarezerwowali termin – 14 stycznia o godzinie 12.00 w sali nr 217 odbędzie się wspólne posiedzenie z Komisją Praw Człowieka, Praworządności i Petycji, której przewodniczącym jest nasz kolega, senator Pociej.

To jest termin ustalony przez nas wspólnie. W zeszłym tygodniu kilkakrotnie o tym rozmawialiśmy. Jest to ustalone.

(Senator Aleksander Pociej: Tak jest.)

14 stycznia o godzinie 12.00. Mam nadzieję, że ten termin się nie zmieni. Będzie to posiedzenie komisji kultury w formie seminarium z zaproszonymi gośćmi, ekspertami. Posiedzenie będzie poświęcone sprawom dekoncentracji i repolonizacji mediów. Serdecznie państwa zapraszam.

Zamykam posiedzenie komisji kultury.

Dziękuję państwu za obecność.

Oczywiście przekazuję serdeczne życzenia wesołych świąt i szczęśliwego nowego roku dla państwa i państwa bliskich. Zdrowych świąt i zdrowego nowego roku. Wszystkiego dobrego.

(Głos z sali: Wzajemnie. Dziękujemy.)

Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 48)