Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 41), Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (nr 45), Komisji Ustawodawczej (nr 98) w dniu 03-12-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (41.),

Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej (45.)

oraz Komisji Ustawodawczej (98.)

w dniu 3 grudnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 18. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 31)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Krzysztof Kwiatkowski)

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dzień dobry państwu.

Otwieram posiedzenie 3 połączonych komisji. W imieniu pana przewodniczącego Jana Filipa Libickiego, czyli przewodniczącego Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej, pana przewodniczącego Zygmunta Frankiewicza, czyli przewodniczącego Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej, oraz w swoim, czyli przewodniczącego Komisji Ustawodawczej, otwieram posiedzenie połączonych komisji.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 18. posiedzeniu Senatu do projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw

Przedmiotem posiedzenia jest rozpatrzenie poprawki zgłoszonej do projektu ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym oraz niektórych innych ustaw, zawartej w druku nr 216, czyli mówiąc kolokwialnie, chodzi o rady seniorów.

Oddaję głos senatorowi wnioskodawcy. Pan senator Czerwiński.

Senator Jerzy Czerwiński:

Panowie Przewodniczący! Wysokie Komisje!

Poprawka ma na celu symetryzację zapisów w projekcie. Mianowicie w art. 1 dodajemy do zadań własnych gminy politykę senioralną. To wygląda w ten sposób, że po pkcie 16 w art. 7 w ust. 1, w którym są słowa „w szczególności zadania własne obejmują sprawy”, dodajemy pkt 16a w brzmieniu: „polityki senioralnej”. Uważam, że taki sam punkt powinien znaleźć się w ustawie o samorządzie powiatowym i powinien brzmieć analogicznie. Jednak chciałbym w trybie autopoprawki zmienić miejsce wstawiania tego dodatkowego zadania. Otóż w art. 4 w ust. 1 nie po pkcie 23, bo to jest ostatni punkt, niemający związku tematycznego… Poprawka powinna brzmieć tak: „W art. 4 w ust. 1 po pkcie 4 dodaje się pkt 4a w brzmieniu: «4a) polityki senioralnej»”. Tak więc analogicznie jak w przypadku ustawy o samorządzie gminnym po punkcie mówiącym o polityce prorodzinnej dodajemy punkt mówiący o polityce senioralnej. Jeśli chodzi o symetrię, to jest to jasne, ale jest jeszcze jeden argument, powiedziałbym, merytoryczny. Są takie jednostki – miasta na prawach powiatu – które tak naprawdę wykonują zadania zarówno powiatowe, jak i gminne. Taka poprawka by po prostu uzdrowiła sytuację pod względem prawnym, pod względem kompletności.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Czy pan mecenas chce uzupełnić?

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Sławomir Szczepański:

Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.

Panie Przewodniczący! Wysokie Komisje! Szanowni Państwo!

Jeżeli chodzi o propozycję pana senatora, żeby to było dodane po pkcie 4, to żadnych uwag nie mam, nie mam uwag, jeżeli chodzi o umiejscowienie. A jeżeli chodzi o dodanie tego zadania publicznego ponadgminnego, bo to jest zadanie o charakterze ponadgminnym, do zadań powiatu, to jest to kwestia merytoryczna. Chciałbym tylko dodać, że dodanie tych zadań ma charakter po prostu… To zadanie będzie samoistne, ale żeby wykonać to zadanie, będzie potrzebny przepis szczególny w ustawie szczególnej, materialnej, który będzie konkretyzował. Tak więc dodanie tego zadania – podobnie jest obecnie w przypadku kilku zadań, jeżeli chodzi o samorząd gminny i samorząd powiatu – nie będzie skutkowało realizacją konkretnego zadania. Do tego będzie potrzebny konkretny przepis materialny ustawy szczególnej. Dziękuję.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Pan przewodniczący Frankiewicz.

Senator Zygmunt Frankiewicz:

Tylko wyjaśnię, że w przypadku miast na prawach powiatu tego problemu nie ma, bo tam dominującym prawem jest ustawa o samorządzie gminnym, tak że te miasta bez tego by sobie i tak poradziły. Ale myślę, że zapis jest uzasadniony, dlatego że taką politykę senioralną powiaty powinny prowadzić. Dziękuję.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję bardzo.

Nie ma więcej zgłoszeń.

W takim razie przystępujemy do procedury głosowania nad poprawką zgłoszoną przez pana senatora Czerwińskiego.

Kto z państwa senatorów jest za? Proszę o podniesienie ręki.

(Głos z sali: 17 głosów za.)

Kto jest przeciwny?

(Głos z sali: Nikt.)

Kto się wstrzymał?

(Głos z sali: Nikt.)

Proszę o dodanie wyników głosowań zdalnych.

(Głos z sali: 37 głosów za…)

37 głosów za…

(Głos z sali: …nikt nie głosował przeciw, wstrzymało się dwóch…)

Nikt się nie wstrzymał i nikt nie głosował przeciw…

(Senator Marek Borowski: Nie, 2 senatorów się wstrzymało.)

Przepraszam, 2 senatorów się wstrzymało, przepraszam, nie usłyszałem.

Poprawka została przyjęta.

Pan senator Szejnfeld jeszcze poprosił o możliwość zabrania głosu.

Senator Adam Szejnfeld:

Ja tylko tak przy okazji, bo to jest dobra okazja, chciałbym się zwrócić do pana senatora Czerwińskiego, ale także do wszystkich koleżanek i kolegów z Prawa i Sprawiedliwości: widzicie, jak się pracuje i współpracuje konstruktywnie. Jak uznajemy, że jakaś poprawka czy wasza propozycja – 100 przykładów mógłbym dać, ale ten jest sprzed sekundy – jest dobra, to głosujemy z wami. Ale gdy my proponujemy rozwiązania, to jak nawet na korytarzu nam mówicie, że są fajne, gdy potem przychodzi głosowanie, głosujecie przeciwko tylko dlatego, że są one proponowane z naszej strony. Przemyślcie to swoje złe stanowisko. Dziękuję.

Przewodniczący Krzysztof Kwiatkowski:

Dziękuję panu senatorowi.

Zamykam posiedzenie 3 połączonych komisji.

Przypominam, że za 7 minut będzie kolejne posiedzenie w tym… przepraszam, nie w tym samym składzie, bo będzie to posiedzenie komisji rodziny, Komisji Ustawodawczej i komisji gospodarki narodowej.

Zamykam…

(Głos z sali: Sprawozdawca.)

Czy pani senator Kołacz-Leszczyńska, która jest zdalnie…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Rozumiem, że chce dalej pełnić obowiązki sprawozdawcy. Senator sprawozdawca niezmieniony.

Przepraszam za zamieszanie.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 38)