Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 27), Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (nr 40) w dniu 02-12-2020
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (27.)

oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej (40.)

w dniu 2 grudnia 2020 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

(Początek posiedzenia o godzinie 12 minut 29)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodnicząca Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Maria Koc)

Przewodnicząca Maria Koc:

Szanowni Państwo, otwieram posiedzenie połączonych Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej.

Szanowni Państwo, informuję, że posiedzenie komisji jest transmitowane w internecie.

Proszę o informację, czy na sali znajdują się osoby wykonujące zawodową działalność lobbingową w rozumieniu ustawy o działalności lobbingowej w procesie stanowienia prawa. Nie słyszę.

Państwa senatorów, którzy są obecni na sali, proszę o nieuruchamianie aplikacji do połączenia zdalnego, gdyż doprowadzi to do sprzężeń akustycznych.

Chciałabym sprawdzić, czy wszyscy senatorowie, którzy chcieli wziąć udział w posiedzeniu komisji, zostali już włączeni do posiedzenia.

(Głos z sali: Tak.)

Wszystkich państwa senatorów obradujących zdalnie proszę o upewnienie się, czy państwa iPady są podłączone do zasilania, a kamery włączone. Proszę także o zapewnienie takiego położenia obiektywu kamery iPada, abyście państwo byli widoczni.

Proszę o sprawdzenie, czy jest kworum.

(Głos z sali: Tak.)

Jest, dobrze. Dziękuję bardzo.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 18. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw

W przerwie w posiedzeniu połączone komisje zebrały się, aby zapoznać się z wnioskami, jakie wpłynęły do ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych oraz niektórych innych ustaw.

Przypominam, że w czasie drugiego czytania wnioski legislacyjne złożyli pan senator Jackowski oraz pani marszałek Gabriela Morawska-Stanecka. Bardzo proszę panią legislator, panią mecenas o przedstawienie tych poprawek i opinię biura prawnego.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Iwona Kozera-Rytel:

Dziękuję bardzo, Pani Przewodnicząca.

Wysokie Komisje! Szanowni Państwo!

Macie państwo przed sobą wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek, to jest wniosek najdalej idący, wniosek obu komisji, oraz dwie poprawki. Te poprawki są poprawkami wykluczającymi się i są to poprawki merytoryczne. Pierwsza z nich, poprawka pana senatora Jackowskiego, zmierza, krótko mówiąc, do utrzymania aktualnie obowiązującego stanu prawnego, innymi słowy do tego, ażeby niedziela 6 grudnia pozostała dniem wolnym od handlu. Poprawka pani marszałek Gabrieli Morawskiej-Staneckiej zmierza do modyfikacji przepisu, który przewiduje, że w niedzielę 6 grudnia handel będzie dozwolony, i przyznaje pracownikom, którzy będą w tym dniu wykonywać swoje obowiązki pracownicze, prawo do dodatku w wysokości 150% wynagrodzenia za każdą godzinę pracy i jednocześnie jeden dzień wolny od pracy. Dziękuję bardzo.

Przewodnicząca Maria Koc:

Bardzo dziękuję, Pani Legislator.

Szanowni Państwo, czy są jakieś pytania? Nie słyszę. Dziękuję.

Wobec tego przystępujemy do głosowania.

(Rozmowy na sali)

Panie Przewodniczący, zapraszamy.

(Głos z sali: Nie, ja sobie…)

Pan przewodniczący Jan Filip Libicki.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Szanowni Państwo! Pragnę poinformować, że senatorowie obradujący w sali posiedzeń głosują na dotychczasowych zasadach, czyli przez podniesienie ręki, a senatorowie obradujący zdalnie biorą udział w głosowaniach poprzez specjalny formularz, który każdorazowo przed głosowaniem będzie pojawiał się w aplikacji. Głosowanie odbywa się przez kliknięcie przycisku „OK”, a następnie wybranie jednej z trzech opcji: za, przeciw, wstrzymuję się. Po podjęciu decyzji należy przekazać wynik głosowania.

Szanowni Państwo, przystępujemy do głosowania nad wnioskiem najdalej idącym. Jest to wniosek połączonych komisji gospodarki i komisji rodziny o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa jest za przyjęciem tego wniosku?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Panie Senatorze?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Kto jest przeciw?

Kto się wstrzymał?

Bardzo proszę o podanie wyników głosowania.

(Głos z sali: 13 osób za, 1 przeciw, 4 wstrzymały się od głosu.)

Dobrze. Wobec wyników głosowania – 13 głosów za, 1 przeciw i 4 wstrzymujących się – stwierdzam, że wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek został przyjęty przez połączone komisje.

Niezasadne jest dalsze głosowanie, tak więc, Szanowni Państwo, będziemy kończyć posiedzenie naszych komisji.

Jeśli pozwolicie państwo, ja będę konsekwentnie, do pierwszego wystąpienia sprawozdawała z tego posiedzenia.

Bardzo państwu dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 12 minut 34)