Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Środowiska (nr 2) w dniu 17-12-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Środowiska (2.)

w dniu 17 grudnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępców przewodniczącego komisji.

2. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 04)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Zdzisław Pupa)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Szanowni Państwo, pozwolicie, że otworzę drugie posiedzenie Komisji Środowiska.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego komisji

W dzisiejszym porządku obrad jako pierwszy mamy punkt: wybór zastępców przewodniczącego komisji.

Czy ktoś zgłasza uwagi do porządku obrad? Nie widzę zgłoszeń.

Wobec powyższego będziemy starać się trzymać porządku i przejdziemy do wyboru zastępcy przewodniczącego komisji.

Marszałek Senatu wyraził zgodę na to, aby rozszerzyć skład prezydium komisji i wybrać 3 zastępców przewodniczącego. Wobec tego dzisiaj wybierzemy 3 zastępców przewodniczącego, o ile będą takie zgłoszenia.

Szanowni Państwo, aby nie przedłużać, bo wiem, że jesteśmy przed rozpoczęciem posiedzenia Senatu, będą też spotkania klubów, proponowałbym, żebyśmy przeszli do rozpatrywania punktu, który został państwu przedstawiony.

Proszę o zgłaszanie kandydatów na zastępców przewodniczącego komisji.

Ja ze swojej…

Proszę bardzo, tak, Pani Senator, proszę bardzo.

Senator Alicja Chybicka:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Na wiceprzewodniczącą chciałabym zgłosić panią senator prof. Jadwigę Rotnicką, senator kadencji VII, VIII, IX i X, chyba świetnie państwu znaną, bo pełniącą funkcję wiceprzewodniczącej w poprzedniej…

(Głos z sali: I przewodniczącej.)

…i przewodniczącej w poprzedniej kadencji. Pewnie państwo też wszyscy wiedzą, że jest to hydrolog, nauczyciel akademicki, samorządowiec, polityk, profesor nadzwyczajny. To tyle. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję bardzo.

Ja ze swej strony zgłaszam kandydaturę Józefa Łyczaka, senatora, dla którego to jest już trzecia kadencja, senatora, który pracował w komisjach rolnictwa i zdrowia, w komisjach, które mają bardzo bliskie związki ze środowiskiem, bo środowisko jak najbardziej wpływa na zdrowie człowieka, ludzi… I dobro środowiska… też komisja rolnictwa tutaj jak najbardziej, bo w jakiś sposób, można powiedzieć, również rolnictwo ma wpływ na środowisko. Człowiek, który był kiedyś mocno zaangażowany w sprawy wsi i rolnictwa, a także środowiska. Jest czy był swego czasu prezesem koła myśliwskiego, na ten temat dużo się dzisiaj mówi, tak że jego doświadczenie na pewno zostanie wykorzystane w pracach komisji.

(Głos z sali: Jeszcze ustawę łowiecką…)

(Senator Janusz Pęcherz: Panie Przewodniczący…)

Proszę bardzo.

Senator Janusz Pęcherz:

Panie Przewodniczący, chciałbym zgłosić na wiceprzewodniczącą tej komisji panią prof. Alicję Chybicką, znanego onkologa dziecięcego. Druga kadencja w Senacie, wcześniej w Sejmie, myślę, że jest to wystarczające doświadczenie, żeby być przewodniczącą komisji.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję serdecznie.

Mamy już 3 kandydatury. Nie widzę więcej zgłoszeń. W takim razie zamykam zgłaszanie kandydatów.

Przystępujemy do głosowania.

Panie Mirosławie, Panie Mecenasie, jak głosujemy? Alfabetycznie, tak?

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Tak, alfabetycznie.)

To proszę pokierować głosowaniem. Pierwszy pan Łyczak Józef.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński:

Pierwsza pani prof. Chybicka, potem pan senator Łyczak, następnie pani senator Rotnicka.

(Przewodniczący Zdzisław Pupa: Pani według alfabetu to…)

Pani senator Rotnicka jako trzecia.

(Rozmowy na sali)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dobrze, w porządku.

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Mirosław Reszczyński: Ja rozumiem, że wszyscy państwo kandydaci wyrażają zgodę na kandydowanie.)

(Głos z sali: Tak, to jest konieczne.)

W takim razie głosujemy. Głosowanie jest jawne.

Kto jest za tym, aby wiceprzewodniczącą komisji została pani prof. Chybicka? Proszę o podniesienie ręki. (10)

Dziękuję. Rozumiem, że jednogłośnie za. Tak?

(Głos z sali: Tak.)

Kto jest za tym, aby wiceprzewodniczącym został pan senator Józef Łyczak? Proszę o podniesienie ręki. (10)

Dziękuję. Jednogłośnie za.

Kto jest za tym, aby wiceprzewodniczącą została pani prof. Jadwiga Rotnicka? (10)

Dziękuję.

Gratuluję wybranym zastępcom przewodniczącego Komisji Środowiska.

Czy ktoś z państwa zechciałby zabrać głos?

Proszę bardzo, pan senator Łyczak.

Senator Józef Łyczak:

Panie Przewodniczący! Panie i Panowie Senatorowie!

Chciałbym bardzo serdecznie podziękować za obdarzenie mnie zaufaniem i poparcie. Jestem rad, że przyjdzie mi z państwem pracować akurat w tej komisji, w Komisji Środowiska, bo na moich Kujawach wszędzie głoszę, że to właśnie ta komisja będzie miała jedno z najtrudniejszych zadań, gdyż w przyszłości, w niedalekiej przyszłości to właśnie środowisko i klimat zdecydują o tym, jak nam, ludziom, będzie się żyło na tej pięknej kuli ziemskiej. Wiele będzie zależało od prac w tej komisji, a w sprawach klimatu i środowiska jest naprawdę dużo do zrobienia. Tak że trudne wyzwania przed nami, ale myślę, że w tym zespole będziemy sobie dobrze radzić. Dziękuję bardzo.

(Senator Jadwiga Rotnicka: Jeśli mogłabym…)

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Proszę bardzo.

Senator Jadwiga Rotnicka:

Dwa zdania.

Również dziękuję za wybór. Chciałabym też powiedzieć, że jestem bardzo zadowolona, że w gronie naszej komisji znaleźli się lekarze, bo w tej chwili – po moim głosie też to można stwierdzić – powietrze, klimat to jest bardzo duże wyzwanie.

Panie Przewodniczący, miałabym taką propozycję, żebyśmy na najbliższym posiedzeniu z własnej strony zgłosili pewne tematy, którymi chcielibyśmy się zająć, tak żeby można było plan pracy komisji w jakiś sposób przygotować, ustalić. Dziękuję.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Tak będzie, Pani Profesor.

Proszę bardzo, Pani Senator.

Senator Alicja Zając:

Dziękuję bardzo.

Ja chciałabym zgłosić taką propozycję, uzupełniającą propozycję pani przewodniczącej, żebyśmy złożyli to na piśmie do sekretariatu komisji bez posiedzenia komisji. Wtedy już na kolejnym posiedzeniu będziemy dyskutować nad gotowymi projektami.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Tak, tak. Dziękuję.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Proszę bardzo.

Senator Alicja Chybicka:

Szanowni Państwo, bardzo gorąco chciałabym podziękować za ten w sumie dla mnie niespodziewany wybór, aczkolwiek ja byłam członkiem Komisji Środowiska w Sejmie i pewne doświadczenie w tym zakresie mam. Obiecuję, że nie zawiodę. Bardzo dziękuję.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Dziękuję serdecznie.

Punkt 2. porządku obrad: sprawy różne

Muszę powiedzieć, że w poprzedniej kadencji taką tradycją się stało, że organizowaliśmy też wyjazdowe posiedzenia komisji. Z Komisją Zdrowia byliśmy na wyjazdowym posiedzeniu i hasło tego posiedzenia, temat to był wpływ środowiska na zdrowie człowieka. Myślę, że taki temat moglibyśmy powtórzyć. Ja już rozmawiałem z przewodniczącym Komisji Infrastruktury, który pochodzi z pięknego zakątka naszego kraju, i wstępnie wyraził zgodę… Jest też kwestia przygotowań, aby nasze sekretariaty się porozumiały i przygotowały wspólne wyjazdowe posiedzenie komisji, bo chętnie byśmy wzięli infrastrukturę… Pojechalibyśmy do Małopolski, moglibyśmy zwiedzić Tatrzański Park Narodowy, również park beskidzki, moglibyśmy zwiedzić, zapoznać się z problemami, tam jest zbiornik w Czorsztynie. Tak że byłaby to, można powiedzieć, wizyta na czasie i wydaje mi się, że właściwa, aby zapoznać się z problemami, które są w terenie.

Te spotkania, które organizowaliśmy z komisją rolnictwa, w terenie są naprawdę fajnie przyjmowane, a i senatorowie zbierają pewne doświadczenia, bo jesteśmy z różnych części naszego kraju i inny mamy obraz, inna sytuacja jest na Pomorzu, a inna w Małopolsce czy na Podkarpaciu. Dobrze by było, żebyśmy te tematy zgłębiali praktycznie, jak najbardziej właściwa byłaby sytuacja, w której zapoznalibyśmy się z tymi problemami.

Pan senator swego czasu, na pierwszym posiedzeniu komisji zwrócił uwagę bodajże na temat gospodarki odpadami, na to, abyśmy o tym rozmawiali. Rozmawiałem już w ministerstwie z nowym ministrem, tzn. byliśmy z panem senatorem Łyczakiem u pana ministra Kurtyki, który wyraził zgodę, żeby nas zaprosić na początek stycznia. Poprosimy panią Elżbietę, sekretariat, żebyśmy mogli być taką… nie komisyjnie, ale żeby zaprosić nas jako senatorów, bo tam nie możemy… Ażeby wjechać komisyjnie, to musimy mieć specjalne zaproszenie, wyrażenie zgody marszałka na odbycie posiedzenia komisji w Ministerstwie Środowiska. Chodzi o to, abyśmy mogli podjechać do ministra środowiska, żeby opowiedział o swoich planach, a być może też zaprosimy ministra środowiska na jedno z pierwszych posiedzeń, tak aby nam w jakiś sposób wyartykułował oczekiwania i przedstawił tematy, w ramach których chciałby podjąć z nami współpracę. Tak że jeżeli chodzi o sprawy gospodarki odpadami, planujemy konferencję, o ile nam się uda ją zorganizować, na przełomie bodajże stycznia i lutego, a być może lutego i marca, to jest kwestia prac i aktywności Senatu. Będziemy to widzieć, bo teraz jesteśmy dopiero na etapie rozruchu.

Pan senator, proszę bardzo.

Senator Sławomir Rybicki:

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Wydaje mi się, że prawidłowe byłoby zaproszenie pana ministra na posiedzenie komisji. Jednak nie powinniśmy mieszać porządków. Ten rozdział między władzą ustawodawczą a wykonawczą jest pewnym standardem i wydaje mi się, że ta funkcja kontrolna Senatu powinna się realizować w Senacie, a nie w ministerstwie. Tak że prosiłbym, aby zwrócić na to uwagę i zaprosić pana ministra na posiedzenie komisji.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Tak też zrobimy, ale jeżeli minister będzie chciał zaprosić senatorów, członków komisji na spotkanie do siebie, to też nic nie stoi na przeszkodzie, żeby senatorowie odpowiedzieli pozytywnie i spotkali się w Ministerstwie Środowiska. Tak że też nie ma… jedno drugiemu nie przeczy. Przynajmniej tak było za pana prof. Szyszki, który zaprosił nas, kiedy był ministrem, i byliśmy u niego, praktycznie wszyscy członkowie komisji byli u niego, było to sympatyczne spotkanie. Może będzie to połączone z jakimś spotkaniem noworocznym? To będzie w gestii ministra jako gospodarza, my nie będziemy tu wchodzić ministrowi… Jednocześnie my oczekujemy wizyty pana ministra, jak najbardziej, na posiedzeniu komisji w najbliższym czasie.

Pani senator Rotnicka chciała coś jeszcze dopowiedzieć.

Proszę.

Senator Jadwiga Rotnicka:

Wprawdzie nie mówimy jeszcze o planie, ale chciałabym rzucić takie hasło, które już od dłuższego czasu mnie nurtuje, ale także samorządowców, coś, co jest niejako na pograniczu 2 komisji, Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej oraz naszej komisji. Mianowicie chodzi o pewien ekwiwalent dla gmin, które w obrębie swojego jak gdyby decernatu i zarządzania mają tereny podlegające wyjątkowej ochronie, takie jak parki narodowe, obszary ujęcia wód i stref ochronnych. Chodzi o to, żeby można było tym gminom dać pewien ekwiwalent finansowy za utratę możliwości gospodarowania określonym terem. Nie wiem, czy państwo pamiętacie, ale mówiliśmy o parkach narodowych, mówiliśmy o takich dość znaczących dla gminy terenach. To jest temat dosyć szeroki i nie od razu… ale zwracam na niego uwagę.

Przewodniczący Zdzisław Pupa:

Pani Przewodnicząca, ten temat był już poruszany przez panią przewodniczącą w poprzedniej kadencji, pamiętam o tym temacie. Myślę, że można to ująć w najbliższych planach pracy komisji, ale też trzeba zwrócić uwagę na to, że bodajże w lutym będzie debata, dyskusja na temat budżetu. Ja bym prosił, żeby pani profesor, pani przewodnicząca też wtedy zwróciła na to uwagę ministrom, którzy będą na tym posiedzeniu.

Nie widzę więcej chętnych do zabrania głosu.

Dziękuję za obecność i gratuluję wszystkim wybranym.

Zamykam posiedzenie senackiej Komisji Środowiska.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 17)