Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (nr 2) w dniu 05-12-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu (2.)

w dniu 5 grudnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Wybór zastępców przewodniczącego komisji.

(Początek posiedzenia o godzinie 13 minut 01)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Kazimierz Wiatr)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo, otwieram drugie posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej X kadencji.

Bardzo serdecznie witam państwa, panie i panów senatorów. Witam pana legislatora i sekretarzy komisji.

Chciałbym na wstępie powiedzieć – mam nadzieję, że na kolejnych posiedzeniach komisji to nie będzie konieczne – że nasze posiedzenie jest transmitowane przez internet zarówno w postaci audio, jak i video, czyli poprzez sygnał akustyczny i wizyjny.

Zakładamy, że lobbyści, jeśli są na posiedzeniach komisji, powinni się zgłaszać.

Nasze dzisiejsze posiedzenie ma tylko jeden punkt. Dotyczy on wyboru zastępców przewodniczącego Komisji Nauki, Edukacji i Sportu.

Punkt 1. porządku obrad: wybór zastępców przewodniczącego komisji

Zgodnie z Regulaminem Senatu wybór komisji nie jest zatwierdzany przez nikogo, czyli z momentem skutecznego głosowania te osoby zostają wiceprzewodniczącymi komisji. Zgodnie z regulaminem każda komisja może posiadać 1 wiceprzewodniczącego, wyjątek jest chyba w przypadku jednej komisji. Tak że komisje mają regulaminowo 1 wiceprzewodniczącego, chyba że – tak zapis mówi – Prezydium Senatu postanowi inaczej. Chciałbym państwa poinformować, że jako przewodniczący komisji zwróciłem się do Prezydium Senatu o zgodę na to, aby nasza Komisja Nauki, Edukacji i Sportu posiadała 4 wiceprzewodniczących. Uzasadniałem to tym, że nasz zakres tematyczny jest szeroki – nauka, szkolnictwo wyższe, edukacja i sport. Przy czym jeśli chodzi o sport, to mamy świadomość, że chodzi zarówno o sport wyczynowy, jak i sport powszechny. Mamy w regulaminie zapisane także „wychowanie”, przy czym tu jest pewien styk z zakresem działania komisji rodziny. Zawsze przyjmowaliśmy, że sprawy socjalne, bytowe, dotyczące ochrony życia są omawiane w komisji rodziny, natomiast w naszej komisji podejmujemy głównie tematykę wychowania i edukacji – to jest nasze zainteresowanie.

Jednocześnie chciałbym powiedzieć, że przyjęła się taka zasada, iż poszczególne osoby, także wiceprzewodniczący, że tak powiem, przypisują się do tematycznych zakresów działania tej komisji. Oczywiście to nie jest reguła bardzo sztywna, ale są takie momenty, np. zatwierdzanie budżetu, w których otrzymujemy bardzo dużo materiałów pisanych – wówczas poszczególni członkowie komisji zajmują się poszczególnymi sprawami. Mówiąc o tym zakresie merytorycznym działania komisji, miejmy świadomość, że przede wszystkim jest to element procesu legislacyjnego, ale i inne elementy z tego obszaru. Przy czym trzeba tutaj zaznaczyć, że Senat – w odróżnieniu od Sejmu – nie ma możliwości sprawowania nadzoru nad pracami rządu. To jest wyłączna kompetencja Sejmu, Senat tego nie ma. Ale jeśli trzeba, to oczywiście spotkania organizujemy czy w inny sposób komunikujemy się z poszczególnymi ministrami.

Ja przyjrzałem się tym na razie skromnym informacjom o państwu… Mamy bardzo szeroki, że tak powiem, zakres zainteresowań, wykształcenia czy doświadczenia zawodowego członków naszej komisji.

Pani się zgłaszała. W jakiej sprawie?

Senator Danuta Jazłowiecka:

Chciałabym odnieść się, Panie Przewodniczący, do pana propozycji. O ile dobrze zrozumiałam, pan przewodniczący złożył propozycję, by nasza komisja miała 4 wiceprzewodniczących. Chciałabym zapytać, czy oznaczałoby to – gdyby prezydium wyraziło zgodę na tych 4 wiceprzewodniczących – że co druga osoba, skoro mamy 10 członków tej komisji, będzie wiceprzewodniczącym, a pan przewodniczącym.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

No, wie pani, sama pani sobie odpowiedziała na to pytanie. Ja muszę powiedzieć, że zwrócono się do mnie z takim postulatem, ażeby z taką propozycją do prezydium wystąpić. Prezydium te racje uznało. Trudno jest mi komentować decyzję prezydium. Myślę, że to uzasadnienie, które w skrócie państwu przed chwilą przedstawiłem, zostało przyjęte ze zrozumieniem. Ja mogę tylko tyle w tej sprawie powiedzieć.

Bardzo proszę.

Senator Janusz Gromek:

Czy na dzisiejszym posiedzeniu komisji będziemy wybierać tych 4 zastępców?

(Przewodniczący Kazimierz Wiatr: Tak.)

Ja nie jestem przygotowany mentalnie ani w inny sposób… Ja się dowiedziałem od pana przewodniczącego, że taka propozycja poszła do prezydium i jest zgoda. Chciałbym to przedyskutować we własnym klubie, z koleżankami i kolegami.

(Przewodniczący Kazimierz Wiatr: Proszę państwa…)

Wybierzmy po jednym z jednej i z drugiej grupy i zastanówmy się, co dalej robimy. Tak jak powiedziała koleżanka, na 10 osób…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

…będzie 4 zastępców.

(Przewodniczący Kazimierz Wiatr: Proszę państwa, w poniedziałek zostało państwu doręczone zawiadomienie o posiedzeniu komisji i została w nim zawarta tematyka posiedzenia komisji.)

Tam była mowa o wyborze wiceprzewodniczących, ale nie czterech. Taki chyba zapis był… Albo nie doczytałem, bo jestem, nie wiem, słabowidzący.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Proszę państwa, ja mam następującą propozycję. Jeżeli państwo zgłosicie 4 osoby i 4 wybierzemy, to sprawa się rozwiąże, a jeżeli 4 osoby nie zostaną wybrane, no to wtedy będą inne scenariusze realizowane.

Senator Janusz Gromek:

Ja bym proponował przerwę, 5 minut, tak żebyśmy sobie to przedyskutowali.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: To już było uzgodnione…)

(Senator Bogdan Zdrojewski: 5 minut, nie ma problemu…)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Proszę bardzo, 5 minut, do godziny 13.11.

(Przerwa w obradach)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Szanowni Państwo, z małym opóźnieniem wznawiamy nasze obrady.

Rozumiem, że możemy przystąpić do zgłaszania kandydatów.

Ja ze swojej strony chciałbym zgłosić panią senator Małgorzatę Kopiczko. Pani senator była senatorem IX kadencji, była członkiem Komisji Nauki, Edukacji i Sportu, a także członkiem komisji emigracji, do spraw Polonii i Polaków poza granicami kraju. Jest nauczycielem filologii, wieloletnim dyrektorem szkoły, także nauczycielem akademickim, realizowała wiele projektów edukacyjnych, także w Senacie, wiele działań na rzecz edukacji.

Rozumiem, że pani senator się zgadza.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo dziękuję.

Pan senator, bardzo proszę.

Senator Janusz Gromek:

Ja zgłaszam pana senatora Roberta Dowhana. Pan senator sam się przedstawi.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Robert Dowhan:

Dziękuję…

(Brak nagrania)

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Senator Robert Dowhan:

Ale przed chwilą nie działał…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Jest to moja trzecia kadencja. Jestem po Akademii Wychowania Fizycznego. Przez prawie całe moje dotychczasowe życie jestem związany ze sportem, prowadziłem z dużym powodzeniem jeden z największych klubów sportowych w Polsce, zdobyłem z nim wiele medali, ale też zrobiliśmy dużo rzeczy dla dzieciaków i lokalnej społeczności. Byłem inicjatorem, ze znanymi osobami, prowadzenia w przedszkolach takich lekcji na świeżym powietrzu, gimnastyki dla maluchów. Prowadzę od wielu lat fundację, wspomagamy dzieci, zbieramy na leczenie dzieci dotkniętych różnymi chorobami. Jestem stałym członkiem komisji marketingu w Polskim Komitecie Olimpijskim. Z nauką może mam mniej wspólnego – jestem magistrem, ukończyłem studia – ale mam nadzieję, że tutaj wspólnie będziemy przykładać się do różnych tematów.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Rozumiem, że pan senator się zgadza oczywiście…

(Senator Robert Dowhan: Tak.)

Bardzo proszę o kolejne kandydatury.

Pan senator Zdrojewski, bardzo proszę.

Senator Bogdan Zdrojewski:

Chciałbym…

(Brak nagrania)

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję panu senatorowi.

Czy pani senator się zgadza? Dziękuję bardzo.

Czy są jeszcze inne…

Pan senator Zdrojewski, bardzo proszę.

Senator Bogdan Zdrojewski:

Chciałbym także zgłosić pana Wojciecha Koniecznego, absolwenta Śląskiej Akademii Medycznej, lekarza – to od razu gwarantuje, że w tym obszarze nauki będzie on dobrze się czuł. W Senacie jest debiutantem, ale nie jest debiutantem w tym obszarze, w tej problematyce, która jest w zainteresowaniu naszej komisji. Rekomenduję go także jako wybitnego przedstawiciela sportu, w tym przypadku dyscypliny koszykówki, mi też bardzo bliskiej, a wiemy, że komisja ma dosyć szerokie kompetencje w tej materii. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Czy pan senator się zgadza?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo dziękuję.

Czy są inne zgłoszenia?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Proszę państwa, skoro nie ma innych zgłoszeń, to przystępujemy do głosowania.

Zgodnie z regulaminem głosowanie jest jawne i odbywa się w kolejności alfabetycznej. W przypadku każdej kandydatury będziemy głosowali: za, przeciw lub wstrzymamy się od głosu. Panią sekretarz proszę o liczenie głosów.

Kolejność alfabetyczna.

Pan Robert Dowhan.

Bardzo proszę, kto jest za? Proszę o podniesienie ręki? (10)

10 głosów za.

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Bardzo dziękuję.

Pani Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki? (9)

9 głosów.

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

(Senator Janusz Gromek: Nie wierzysz w siebie?)

Bardzo dziękuję.

Pan senator Wojciech Konieczny.

Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki? (9)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

Pani senator Małgorzata Kopiczko.

Kto jest za? Proszę o podniesienie ręki? (10)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Proszę państwa, bardzo dziękuję za to głosowanie. Mam nadzieję, że to jest też taki znak, że nasza współpraca będzie merytoryczna, dotyczyć będzie ważnych spraw naszego państwa. Rozumiem, że sprawy… No, sprawy sportowe są dobrze reprezentowane, ale myślę, że z pozostałymi też sobie damy radę. Bardzo dziękuję za obecność, za merytoryczne podejście do sprawy wyboru, za życzliwość dla przedstawionych przeze mnie propozycji.

Bardzo proszę, Panie Senatorze.

Senator Janusz Gromek:

Panie Przewodniczący, ja bym podtrzymał tę propozycję, żebyśmy się przedstawili, chociaż 2 minuty.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Tak, tak. Mnie to umknęło, przepraszam bardzo. Miałem zamiar o to poprosić na początku.

Pani senator Margareta Budner.

Senator Margareta Budner:

Dzień dobry wszystkim. Nazywam się Margareta Budner. Trzeci raz jestem w Senacie, pierwszy raz w tej komisji, poprzednio byłam m.in. w Komisji Zdrowia, w komisji rolnictwa, w komisji ds. Unii Europejskiej. Jestem lekarzem – specjalizacje: chirurgia dziecięca i chirurgia plastyczna – naukowcem tak średnio, a sportowcem byłam kiedyś, rzucałam dyskiem. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję, Pani Senator.

Pan senator Robert Dowhan w zasadzie już się przedstawił, ale może coś dodać, gdyby chciał.

(Senator Robert Dowhan: Nie, dziękuję.)

Bardzo dziękuję.

Pan senator Janusz Gromek.

Senator Janusz Gromek:

Z zawodu nauczyciel, 16 lat byłem dyrektorem szkoły, 12 lat prezydentem Kołobrzegu, ostatni rok byłem w zarządzie województwa zachodniopomorskiego. No, jestem młodym senatorem. Wszystkiego najlepszego…

(Przewodniczący Kazimierz Wiatr: Jakiej dziedziny pan uczył?)

Wychowania fizycznego.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Po Poznaniu, Akademia Wychowania Fizycznego w Poznaniu.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Pani senator Danuta Jazłowiecka.

Senator Danuta Jazłowiecka:

Dziękuję bardzo.

Przez wiele lat pracowałam w samorządzie, w urzędzie wojewódzkim, czyli jednostce administracji rządowej, przez 2 kadencje byłam posłem polskiego Sejmu i 2 kadencje byłam posłem do Parlamentu Europejskiego. Po raz pierwszy jestem w Senacie. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Pani senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska.

Senator Agnieszka Kołacz-Leszczyńska:

Ja zostałam już przedstawiona, Szanowni Państwo. To, co dla mnie ważne… Ja objęłam mandat po zmarłym senatorze Wiesławie Kilianie i mam nadzieję godnie go zastąpić tutaj w Senacie. Dziękuję.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Pan senator Wojciech Konieczny.

Senator Wojciech Konieczny:

Dziękuję bardzo.

Jestem…

(Głos z sali: Proszę włączyć mikrofon.)

Jestem lekarzem, specjalistą neurologiem, absolwentem Śląskiej Akademii Medycznej, jak również studiów podyplomowych z organizacji i zarządzania służbą zdrowia. Byłem koszykarzem, może nie na poziomie reprezentacyjnym, ale miałem dość duże osiągnięcia. Dopóki nie zająłem się bardziej medycyną, to udawało się osiągnąć… Byłem też radnym sejmiku śląskiego, członkiem komisji zdrowia. Jestem senatorem pierwszej kadencji, ale mam nadzieję, że to nie będzie przeszkadzać. Dziękuję bardzo.

(Senator Janusz Gromek: Najlepszy koszykarz w rodzinie.)

No, można tak powiedzieć.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Pani senator Małgorzata Kopiczko. Ja taką skromną laudację starałem się przedstawić, ale ona była bardzo krótka. Proszę dodać coś od siebie.

Senator Małgorzata Kopiczko:

Dziękuję bardzo. Te najważniejsze kwestie zostały już przedstawione. Ja chciałabym…

(Głos z sali: Mikrofon…)

…podziękować…

(Wypowiedzi w tle nagrania)

(Głos z sali: Nic nie słychać…)

(Głos z sali: Mocniej przytrzymać trzeba.)

(Senator Robert Dowhan: Mi też tak szwankował.)

(Głos z sali: Ale to trzeba wskazującym…)

O, jest… Będziemy się uczyli. Następna kadencja, ale jeszcze trzeba się uczyć… Chciałabym podziękować, tak jak powiedziałam. Wyrażam przekonanie, że w tak zacnym gronie osób, które są tak bardzo przygotowane merytorycznie, będziemy w tej komisji pracować nad dobrymi zmianami w edukacji i w sporcie na rzecz naszego kraju. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję, Pani Senator.

Pan senator, prof. Michał Seweryński w poprzedniej kadencji był wicemarszałkiem Senatu. Jest wybitnym specjalistą z zakresu prawa pracy.

Panie Profesorze, bardzo proszę.

Senator Michał Seweryński:

Pan przewodniczący właściwie już mnie wyręczył. Mogę tylko jeszcze dodać, że z problematyką nauki i edukacji miałem też do czynienia jako minister w pierwszym rządzie Prawa i Sprawiedliwości. To wszystko.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Proszę państwa, o sobie. Ja jestem od 1980 r. – to już długo – nauczycielem akademickim na AGH. Jestem specjalistą w zakresie informatyki i elektroniki, od kilkunastu lat jestem też dyrektorem największego w Polsce centrum superkomputerowego. Mamy 2 superkomputery, na liście 500 najszybszych superkomputerów są w pierwszej setce. W czasach PRL budowałem niezależne struktury harcerstwa, byłem za to prześladowany przez ustrój komunistyczny. No, to chyba takie najważniejsze rzeczy. Oczywiście byłem senatorem w poprzednich kadencjach.

I pan senator Bogdan Zdrojewski. Panie Senatorze, dwa słowa o sobie.

Senator Bogdan Zdrojewski:

Bogdan Zdrojewski, przez wiele lat pracownik naukowy katedry socjologii, katedry kulturoznawstwa Uniwersytetu Wrocławskiego, Akademii Ekonomicznej, potem prezydent Wrocławia przez 11 lat, senator kadencji IV, czyli tej od 1997 r., poseł IV, V, VI i VII kadencji, eurodeputowany, minister kultury, ponownie w Senacie.

Przewodniczący Kazimierz Wiatr:

Bardzo dziękuję.

Czy ktoś jeszcze chciałby coś powiedzieć?

(Senator Janusz Gromek: Która restauracja w tym hotelu…)

(Wesołość na sali)

Proszę państwa, chciałbym poinformować, że wyczerpaliśmy porządek naszego posiedzenia. Bardzo dziękuję paniom i panom senatorom. Bardzo dziękuję panu legislatorowi. Rozumiem, że wszystko zgodnie z prawem przebiegło. Dziękuję sekretarzom komisji.

Zamykam drugie posiedzenie Komisji Nauki, Edukacji i Sportu Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 13 minut 30)