Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 177) w dniu 17-10-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (177.)

w dniu 17 października 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (druk senacki nr 1332, druk sejmowy nr 3664).

2. Sprawozdanie z działalności Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 33)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Tadeusz Kopeć)

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Dzień dobry.

Szanowni Państwo, witam wszystkich bardzo serdecznie.

Otwieram sto siedemdziesiąte siódme i ostatnie posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Witam bardzo serdecznie panów senatorów, witam pana ministra i wszystkich przedstawicieli rządu obecnych na dzisiejszym posiedzeniu.

Porządek dzisiejszego posiedzenia jest następujący. Punkt pierwszy: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej; druk senacki nr 1332. Punkt drugi: sprawozdanie z działalności Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

Czy są uwagi, Panowie Senatorowie, do przedstawionego porządku?

(Senator Kazimierz Kleina: Nie ma.)

Nie ma. Dziękuję bardzo.

Czy w posiedzeniu uczestniczą lobbyści? Nie widzę zgłoszeń.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej (druk senacki nr 1332, druk sejmowy nr 3664)

Przechodzimy do pracy nad punktem pierwszym: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy – Prawo własności przemysłowej.

Bardzo proszę pana ministra Marcina Ociepę o przedstawienie projektu ustawy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo!

Niniejsza ustawa, tak jak wszystkie, które staramy się przedkładać pod rozwagę Wysokiej Komisji i Wysokiej Izby, wychodzi naprzeciw postulatom samych przedsiębiorców. Chcielibyśmy, aby także w obszarze prawa własności przemysłowej stwarzać takie warunki do prowadzenia działalności gospodarczej, szczególnie tej innowacyjnej, by ta działalność mogła się rozwijać i byśmy mogli jednak poprawiać naszą sytuację, jeśli chodzi o wskaźniki innowacyjności. W Białej Księdze Innowacji zgłoszono wiele postulatów dotyczących prawa własności przemysłowej i dlatego te rozwiązania znalazły się w przedstawionym Wysokiej Izbie projekcie ustawy.

Główne rozwiązania, o których przyjęcie chcielibyśmy poprosić, sprowadzają się do zbliżenia polskiego prawa do regulacji Konwencji z dnia 5 października 1973 r. o udzielaniu patentów europejskich oraz Układu o współpracy patentowej z 1970 r. w zakresie m.in. uszczegółowienia określenia wynalazku i wymogu jednolitości zgłoszenia wynalazku, wprowadzenia instytucji ograniczenia patentu poprzez zmianę zastrzeżeń patentowych. Kolejne zagadnienia to wprowadzenie tzw. poszukiwania typu międzynarodowego, wprowadzenie tzw. przywileju hodowcy. Zwiększamy także dostępność pomocy prawnej w sferze ochrony własności przemysłowej poprzez umożliwienie adwokatom i radcom prawnym reprezentowania stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym w sprawach rejestracji i utrzymywania ochrony na wzory przemysłowe i oznaczenia geograficzne, jeszcze raz powtórzę, wyłącznie na wzory przemysłowe i oznaczenia geograficzne. Kolejna rzecz to rozszerzenie możliwości zwolnienia z opłat okresowych za ochronę wzorów przemysłowych i znaków towarowych, co ma na celu wsparcie nie tylko osób fizycznych, ale także przedsiębiorców, w szczególności na początkowym etapie prowadzenia działalności gospodarczej.

Wprowadzamy także nowe instrumenty nadzoru nad Urzędem Patentowym przysługujące ministrowi właściwemu do spraw gospodarki, a także zasadę kadencyjności prezesa, ograniczenie do 5 lat. Wprowadzamy możliwość skrócenia aplikacji eksperckiej dla pracowników Urzędu Patentowego z 18 do 6 miesięcy. To jest bardzo istotne wsparcie Urzędu Patentowego, jeśli chodzi o sytuację kadrową tej instytucji, a pośrednio oczekiwanym skutkiem będzie skrócenie czasu rozpatrywania zgłoszeń o udzielenie ochrony patentowej.

Chcielibyśmy również uregulować roszczenie cywilnoprawne związane z naruszeniem prawa wyłącznego, tj. zabezpieczenie dowodów naruszenia prawa oraz tzw. roszczenia informacyjnego, w sposób zapewniający należytą ochronę uprawnionych przy jednoczesnym uwzględnieniu praw osób trzecich, które nie są naruszycielami praw własności przemysłowej, co jest szczególnie istotne, ponieważ mamy w tej kwestii wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 6 grudnia ub.r.

Takie są intencje projektodawcy i te najważniejsze punkty, które przedkładamy pod rozwagę Wysokiej Komisji. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękuję, Panie Ministrze.

Myślę, że senatorowie będą jeszcze mieli możliwość zadawać pytania w trakcie naszej dyskusji.

A teraz bardzo proszę Biuro Legislacyjne o przedstawienie swoich uwag do ustawy.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Panie Ministrze! Pani Prezes! Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

Biuro Legislacyjne nie miało zbyt dużo czasu na to, żeby przygotować dogłębną analizę tej ustawy, niemniej zdążyłem tę ustawę przeczytać i pomyśleć o jej rozwiązaniach.

Wydaje mi się, że w tej ustawie nie ma błędów, które uniemożliwiałyby stosowanie tego aktu w przyszłości. Wpisuje się ona generalnie w poetykę prawa własności przemysłowej, że tak sobie pozwolę powiedzieć. Ale może taka ogólna refleksja. Kończy się kadencja, kolejną kadencję kończymy kolejną nowelizacją prawa własności przemysłowej. Drodzy Państwo, ustawa ta od 2000 r. była nowelizowana kilkadziesiąt razy. Czas już najwyższy, żeby zastanowić się nad przygotowaniem nowej merytorycznej ustawy dotyczącej własności przemysłowej. Z każdą kolejną nowelizacją ta ustawa staje się po prostu trudniejsza do stosowania. Dodajemy dobre rozwiązania, ale przez to, że struktura aktu, przez to, że technika, która jest stosowana w tym akcie… Już kończą się nasze możliwości, jeżeli chodzi o nowelizowanie. Trzeba się zastanowić nad przygotowaniem nowej ustawy. I mam nadzieję, że w kolejnej kadencji to się uda. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękuję panu.

Otwieram dyskusję.

Pan senator Kleina. Bardzo proszę.

Senator Kazimierz Kleina:

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Tak sobie pomyślałem, że może ten wniosek pana mecenasa mógłby być taką inspiracją dla komisji czy dla Senatu w ogóle na kolejną kadencję, żeby po prostu poświęcić trochę czasu i żeby wspólnie z przedstawicielami ministerstwa i z panią prezes, z przedstawicielami wszystkich urzędów została zrobiona taka porządna pokazówka, jak należy taką ustawę przygotować. Można byłoby to zrobić. Wtedy nie byłoby już wątpliwości, nie byłoby kłopotów z ewentualną w przyszłości nowelizacją, bo i tak pewnie jakaś by była. To tylko taka otwarta propozycja, to już dla naszych następców. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.

Pan senator Komarnicki. Bardzo proszę.

Senator Władysław Komarnicki:

Ja tu chciałbym powtórzyć słowa pana ministra, z którym się zgadzam, że to jest bardzo ważna ustawa. Ja rozumiem dostosowanie procedur, jeżeli chodzi o Unię. To jest dla mnie jasne i oczywiste. Zaś słowa legislatora są tu dla nas niejako taką wytyczną, wskazaniem drogi, żebyśmy podeszli do tego w większym gronie, w szerszej dyskusji i z nowym Senatem, jeżeli chodzi o tę ustawę. Namawiam na to i bardzo o to proszę.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Dziękuję bardzo.

Czy jeszcze ktoś z panów senatorów pragnie zabrać głos? Nie widzę chętnych.

Ja chciałbym złożyć wniosek…

A, pan minister. Bardzo proszę.

(Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa: Dziękuję bardzo, Panie Przewodniczący.)

Panie Ministrze, bardzo proszę o ustosunkowanie się do tych uwag biura i panów senatorów.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Przedsiębiorczości i Technologii Marcin Ociepa:

Tak, bardzo chętnie. I to po dobroci się zgłaszałem.

(Wesołość na sali)

Absolutnie tak. Myślałem, że na tej sali nie ma większego ode mnie zwolennika tego, żeby ten tekst był jednolity, żebyśmy wypracowali to w przyszłej kadencji. Bardzo się cieszę i dziękuję za te głosy, za to wsparcie i panów senatorów, i pana mecenasa. Jako resort mamy dokładnie taką intencję, absolutnie. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękujemy.

Przyjmujemy ten postulat jako komisja. Mam nadzieję, że część z nas nadal będzie pracowała w tej komisji. Tak że tę deklarację pana ministra przyjmujemy.

A w tej chwili chciałbym ze względu na jednak pewne ograniczenia czasowe złożyć wniosek o przyjęcie tej ustawy bez poprawek. Taki wniosek chciałbym złożyć.

Bardzo proszę o poparcie tego wniosku.

Kto jest za przyjęciem mojego wniosku? (5)

Kto jest przeciw? (0)

Dziękuję bardzo.

Bardzo dziękuję panom senatorom, panu, Panie Ministrze, przedstawicielom rządu.

Przechodzimy do…

(Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Jakub Zabielski: Sprawozdawca.)

Aha, przepraszam, jeszcze sprawozdawca.

Czy pan senator Komarnicki jako przewodniczący i osoba, która, myślę, jest z nas najbardziej kompetentna, byłby uprzejmy?

(Senator Władysław Komarnicki: Dobra, dobra. Bardzo dziękuję. Tak.)

Tak?

(Senator Władysław Komarnicki: Tak.)

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Zamykam prace nad punktem pierwszym.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Minuta przerwy technicznej i przechodzimy do punktu drugiego, naszego wewnętrznego, ostatniego punktu tej czteroletniej kadencji.

(Rozmowy na sali)

Punkt 2. porządku obrad: sprawozdanie z działalności Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji

Panowie Senatorowie, przechodzimy do punktu drugiego.

Zgodnie z Regulaminem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej zobowiązani jesteśmy do przyjęcia sprawozdania z działalności Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Senatu Rzeczypospolitej IX kadencji.

Panowie senatorowie, członkowie komisji otrzymali drogą elektroniczną to sprawozdanie przygotowane przez nasz sekretariat. Po zapoznaniu się z nim ja nie mam żadnych uwag. Uważam, że jest to bardzo dobrze przygotowane.

Przy tej okazji chciałbym tylko podziękować członkom Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności za bardzo merytoryczną pracę w tej komisji. Myślę, że to naprawdę w porównaniu do innych komisji… Nie tylko 177 posiedzeń, ale tyle ustaw przyjętych przez państwa świadczy o naprawdę wytężonej pracy. Przy tej okazji chciałbym podziękować panu przewodniczącemu, panu prof. Stanisławkowi za prowadzenie tej komisji przez ponad 3 lata (Oklaski), panu ministrowi Adamowi Gawędzie za prowadzenie tej komisji i wszystkim państwu, panom wiceprzewodniczącym. Mam nadzieję, że większość z państwa będzie nadal pracować w tej komisji w następnej kadencji.

(Senator Władysław Komarnicki: A my we czwórkę chcielibyśmy panu przewodniczącemu podziękować.)

Dziękuję bardzo.

(Senator Grzegorz Napieralski: Czy ja mogę prosić o głos?)

Bardzo proszę, właśnie otwieram dyskusję.

(Senator Grzegorz Napieralski: Dobrze, bo mój kolega, senator Kleina…)

Pan senator Napieralski.

Senator Grzegorz Napieralski:

Bardzo dziękuję, Panie Przewodniczący.

Oczywiście panu również dziękujemy, tak jak powiedzieli moi koledzy. Ale chciałbym także, jako wieloletni parlamentarzysta, który wiele rzeczy w parlamencie widział, serdeczne podziękowania, takie podziękowania płynące z serca i z doświadczenia złożyć na ręce przewodniczącego Stanisławka, pana prof. Andrzeja Stanisławka. Ja w mojej karierze politycznej widziałem różne komisje i różne prowadzenie komisji, a to było coś, co było dla mnie ważnym doświadczeniem życiowym i politycznym. Pan przewodniczący spowodował, że komisja nie była tylko w tych ramach ustawowych czy regulaminowych prowadzona, ale też wybiegała szeroko poza te regulaminowe zapisy. Przypomnę choćby spotkania dotyczące energii, energii odnawialnej, węgla, współpracy, ale również organizowaną współpracę, posiedzenia komisji czy wydarzenia międzynarodowe, co rzadko się w polskim parlamencie zdarza, jeżeli chodzi o komisje, już nie mówiąc o atmosferze i o merytorycznej pracy nawet tam, gdzie bardzo mocno zderzaliśmy się ze sobą politycznie. W całej tej walce politycznej, która w mijającej kadencji, niestety, była widoczna, nasza komisja wyróżniała się, była całkowicie inna. Za to chciałbym panu przewodniczącemu, panu profesorowi serdecznie podziękować.

Mam nadzieję, że nowy przewodniczący i nowa komisja przyjmą podobny styl pracy. Patrzę tu na moich kolegów, którzy w Senacie pozostali, bo na pewno któryś z nich zostanie przewodniczącym.

(Senator Andrzej Stanisławek: Dziękuję bardzo.)

(Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć: Bardzo dziękuję. Bardzo dziękuję, Panie Senatorze.)

(Senator Władysław Komarnicki: Dołączamy się z senatorem Kleiną do tych słów.)

I jeszcze oczywiście dziękujemy pracownikom naszej komisji, pracownicom, bo bez nich to nic by się nie udało.

(Senator Kazimierz Kleina: Tak jest. Dziękujemy.)

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękuję.

Właśnie chciałem podziękować pani Monice za pracę.

Czy możemy przegłosować…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A, jeszcze pan profesor. Tak, bardzo proszę, Panie Profesorze. Ostatni głos należy do pana.

Senator Andrzej Stanisławek:

Dziękuję bardzo.

Bardzo miło mi jest słyszeć, że ta ciężka praca została właściwie odebrana i oceniona, tym bardziej że pan marszałek Karczewski nigdy mi nie podziękował za prowadzenie tej trudnej komisji przez 3,5 roku.

(Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć: Tak, ponad.)

Tak że dziękuję bardzo za to, że senatorowie opozycyjni docenili nasz wspólny wkład w stanowienie prawa. No, raz było lepiej, raz gorzej, sami państwo wiecie, że ustawy bywały trudne, czasami zbyt krótko trwały prace, zbyt krótki był czas, żeby je właściwie ocenić.

Jednocześnie chciałbym podziękować, tak jak tu już senator Kleina powiedział, sekretarzom komisji. Tak że bardzo dziękujemy, Pani Moniko. (Oklaski)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

(Wesołość na sali)

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Przystępujemy do głosowania.

Kto z panów senatorów jest za przyjęciem sprawozdania z prac naszej komisji? (6)

6 głosów za, jednogłośnie.

Bardzo dziękujemy.

Zamykam sto siedemdziesiąte siódme i jednocześnie ostatnie w tej kadencji posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Dziękuję bardzo.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 50)