Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (nr 185) w dniu 17-10-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych (185.)

w dniu 17 października 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 1319, druki sejmowe nr 3755 i 3816).

2. Sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Krzysztof Mróz)

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Szanowni Państwo, otwieram sto osiemdziesiąte posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych.

W porządku obrad są 2 punkty: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw; sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w IX kadencji.

Czy ktoś z panów senatorów ma uwagi do porządku obrad? Nie.

Przypominam, że jest transmisja naszego posiedzenia.

Czy ktoś z lobbystów jest na sali? Nie ma.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie ustawy o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw (druk senacki nr 1319, druki sejmowe nr 3755 i 3816)

Witam pana ministra Skibę z Ministerstwa Finansów. Witam wszystkich pozostałych. Mamy pewną obsuwę, więc nie będę wszystkich witał z imienia i nazwiska.

I proszę pana ministra o przedstawienie ustawy.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Szanowni Państwo!

Mam przyjemność przedstawić informację o ustawie z dnia 16 października 2019 r. o zmianie ustawy o ofercie publicznej i warunkach wprowadzania instrumentów finansowych do zorganizowanego systemu obrotu oraz o spółkach publicznych oraz niektórych innych ustaw.

Celem ustawy, która zmienia ustawę o ofercie publicznej, jest zapewnienie stosowania implementacji przepisów prawa Unii Europejskiej w zakresie rynku kapitałowego. Ustawa ta przewiduje również kilka zmian podyktowanych obserwacją zjawisk zachodzących na krajowym rynku kapitałowym.

I w związku z wdrażaniem do krajowego porządku dyrektywy zmieniającej dyrektywę 2007/36/WE w zakresie zachęcenia akcjonariuszy do długoterminowego zaangażowania ustawa przewiduje w szczególności: po pierwsze, ułatwienie spółkom, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, identyfikacji swoich akcjonariuszy oraz ułatwienie komunikacji pomiędzy tymi spółkami a ich akcjonariuszami; po drugie, nałożenie na podmioty zarządzające aktywami obowiązku opracowania i upubliczniania swojej polityki zaangażowania w spółkę publiczną; po trzecie, wprowadzenie obowiązku ustanowienia przez spółki, których akcje są dopuszczone do obrotu na rynku regulowanym, polityki wynagrodzeń dla członków zarządu i rady nadzorczej oraz sporządzenia okresowych sprawozdań z realizacji tej polityki.

Z kolei w związku z zapewnieniem stosowania unijnego rozporządzenia prospektowego ustawa przewiduje w szczególności wskazanie Komisji Nadzoru Finansowego jako właściwego organu do celów nadzorowania i przestrzegania przepisów tego rozporządzenia, w tym zapewnienia temu organowi odpowiednich uprawnień nadzorczych sankcyjnych. Jednocześnie mając na uwadze to, że przepisy rozporządzenia stosują się wprost, ustawa przewiduje liczne zmiany porządkujące.

Za najważniejsze zmiany podyktowane obserwacją zjawisk zachodzących na krajowym rynku kapitałowym należy uznać w szczególności objęcie nadzorem KNF tzw. kroczących ofert publicznych papierów wartościowych, tj. każdej kolejnej oferty nieobjętej obowiązkiem sporządzania prospektu dokonywanej przez tego samego emitenta, w przypadku której liczba osób, do których jest kierowana, wraz z liczbą osób, do której kierowane były oferty tego samego rodzaju papierów wartościowych dokonane w okresie poprzednich 12 miesięcy, przekracza 149. Emitent, dokonując takich ofert, będzie zobowiązany do sporządzania memorandum informacyjnego i przedłożenia go do zatwierdzenia KNF.

Zauważenia wymaga także to, że w trakcie posiedzenia, prac Sejmu wprowadzono co do zasady zmiany porządkujące, doprecyzowujące, ujednolicone zasady ustalenia ceny w wezwaniu dla akcji będących przedmiotem obrotu w alternatywnym systemie obrotu z zasadami obowiązującymi obecnie w odniesieniu do akcji będących przedmiotem obrotu na rynku regulowanym.

I to są podstawowe informacje o tym, co zawiera ta ustawa. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Dziękuję panu ministrowi.

Proszę Biuro Legislacyjne o przedstawienie opinii.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Iwona Kozera-Rytel:

Dziękuję bardzo.

Panie Przewodniczący! Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

Biuro Legislacyjne z racji objętości tego aktu prawnego nie przygotowało pisemnej opinii. Niemniej jednak udało nam się dosyć wstępnie przeanalizować tę ustawę. Nie dostrzegamy w niej jakichś istotnych uchybień o charakterze legislacyjnym. Dlatego też nie zgłaszamy uwag. Niemniej należy mieć na uwadze, że była to analiza wstępna, a nie wnikliwa. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Dziękuję.

Otwieram dyskusję.

Czy ktoś z panów senatorów chciałby zabrać głos? Nie.

Czy ktoś z obecnych na sali chciałby zabrać głos? Także nie.

W związku z tym stawiam wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto z państwa senatorów jest za przyjęciem ustawy bez poprawek? (3)

Jednogłośnie przyjęliśmy ustawę.

Musimy jeszcze wyznaczyć sprawozdawcę. Kto by chciał nim być? Może pan senator Tadeusz Romańczuk chciałby być sprawozdawcą? Nie. A czy pan senator Jacek Włosowicz chciałby być? Tak? No to senator Włosowicz będzie sprawozdawcą tej ustawy.

Został nam jeszcze do dyskusji punkt drugi.

Możemy zrobić minutową przerwę, aby goście, którzy chcą opuścić salę, mogli ją opuścić. Pana ministra poprosimy, żeby został. Mamy takie pożegnalne posiedzenie, więc chcielibyśmy podziękować.

(Przerwa w obradach)

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Wznawiam obrady.

Punkt 2. porządku obrad: sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu i Finansów Publicznych Senatu Rzeczypospolitej Polskiej IX kadencji

Szanowni Państwo, zostało nam w związku z tym, że jest to ostatnie posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów Publicznych…

(Głos z sali: Jeszcze jest… Nie, nie ma.)

Nie ma.

W tej kadencji tych posiedzeń było, jak państwo wiecie, sto osiemnaście. Na koniec robi się takie sprawozdanie z działalności komisji w kadencji. To sprawozdanie zostało państwu dostarczone. Nie ma bodajże formalnego obowiązku przegłosowania go, więc mam nadzieję, że przyjmiemy to sprawozdanie przez aklamację.

Ja tylko przypomnę, że nasza komisja została powołana 13 listopada 2015 r. w składzie: Grzegorz Bierecki, Leszek Czarnobaj, Jerzy Czerwiński, Arkadiusz Grabowski, Kazimierz Kleina, Krzysztof Mróz, Tadeusz Romańczuk, Janina Sagatowska, Jacek Włosowicz. W trakcie kadencji jeden z naszych kolegów przepisał się do innej komisji, mówię tutaj o panu senatorze Czerwińskim.

Komisja, poza pracą merytoryczną na posiedzeniach, organizowała także konferencje, organizowała posiedzenia tematyczne. To wszystko w tym sprawozdaniu jest.

Wiem, że dzisiaj jesteśmy w takim bardzo mocno zdekompletowanym składzie, bo trwają różne posiedzenia komisji i koledzy poszli na inne posiedzenia komisji, gdyż chcemy dzisiaj te wszystkie ustawy na tym ostatnim posiedzeniu Senatu przegłosować.

Ja w imieniu pana przewodniczącego Grzegorza Biereckiego, którego dzisiaj nie ma, bo jest chory, a także w imieniu swoim chciałbym wszystkim kolegom i koleżance, bo była w komisji jedna pani senator, senator Janina Sagatowska, podziękować, podziękować za te 4 lata pracy w tej komisji. Nieraz się różniliśmy, nieraz były jakieś nawet i spięcia, ale wszystko to było w formie bardzo kulturalnej. A przecież różnice zdań są naturalne w demokracji, bo gdzie mamy się różnić, gdzie mamy się spierać, gdzie mamy mieć różne poglądy jak nie w parlamencie? Ale wszystko to było, w moim przekonaniu, w bardzo kulturalnej formie. Zresztą w bardzo wiele uwag i wypowiedzi kolegów z opozycji, doświadczonych senatorów, pana senatora Kleiny czy pana senatora Leszka Czarnobaja, wsłuchiwaliśmy się. Tak więc jeszcze raz w imieniu i pana przewodniczącego Grzegorza Biereckiego, i moim bardzo serdecznie za te 4 lata dziękuję.

Dziękuję także Ministerstwu Finansów w osobie pana ministra Leszka Skiby, który od początku w nim pracuje. A tych ministrów finansów było wielu, jak teraz się zastanowiłem, bo to byli i pani minister Czerwińska, i pan minister Banaś, i oczywiście minister Mateusz Morawiecki, dzisiejszy premier, wtedy jeszcze minister, i obecny minister, pan Jerzy Kwieciński. Tak więc tym wszystkim ministrom i całemu ministerstwu, Panie Ministrze, proszę podziękować, bo nasza praca z resortem finansów była akurat dobra. Zawsze przedstawiciele Ministerstwa Finansów byli na posiedzeniach, służyli nam swoją radą.

Ja chciałbym także, chyba w imieniu nas wszystkich, podziękować sekretariatowi za tę 4-letnią pracę, za to, że państwo tak to wszystko przygotowywaliście, pomagaliście nam. Chcę także podziękować Biuru Legislacyjnemu. Różni byli legislatorzy do poszczególnych tematów, do poszczególnych ustaw, ale zawsze gdzieś w kuluarach słyszeliśmy, że te opinie Biura Legislacyjnego zawsze były bardzo wyczerpujące i bardzo nam pomocne, a myślę, że także i ministerstwu, bo przecież wiele tych poprawek, które my przejmowaliśmy, było przejmowanych właśnie z propozycji Biura Legislacyjnego Senatu. Tak więc także bardzo proszę o przekazanie tego podziękowania paniom i panom legislatorom, którzy współpracowali z nami.

No i cóż? To ostatnie posiedzenie.

Czy pan senator Romańczuk, który też jest przecież wiceprzewodniczącym tej komisji, i pan senator Czarnobaj jeszcze powiedzą słowo? Bardzo bym chciał, żebyście państwo choćby jedno słowo powiedzieli, jeżeli oczywiście macie taką ochotę.

Senator Tadeusz Romańczuk:

My się tylko dołączamy do tych podziękowań, dziękując za współpracę. Tak jak pan Leszek tu wspomniał, szczególnie pani Ewie chcę podziękować. Drugiej pani też bardzo serdecznie chcę podziękować, Ministerstwu Finansów. Ta współpraca była bardzo merytoryczna i – ja tak to określę – życzliwa. W związku z tym, dziękując za tę współpracę, życzę wszystkim nam wszystkiego dobrego. Obyśmy dalej tak Polsce służyli. Dziękuję bardzo.

Senator Leszek Czarnobaj:

Panie Przewodniczący! Panie Ministrze!

Ja też chciałbym bardzo serdecznie podziękować. Myślę, że to, co było przedmiotem debat podczas posiedzeń komisji, w swojej formie nie odbiegało co najmniej od przyzwoitości. To po pierwsze. Po drugie, tak jak pan przewodniczący powiedział, nawet jak różniliśmy się, to potrafiliśmy to robić w taki sposób, który przystoi ludziom reprezentującym naszych wyborców w parlamencie. To pierwsza sprawa.

Druga sprawa. Chciałbym powiedzieć, że również bardzo, bardzo gorąco pani Ewie, która już drugą kadencję… Bo obsługiwanie komisji, to, co się dzieje podczas obrad plenarnych, te godziny – to wszystko wymaga doświadczenia, wiedzy i umiejętności organizacji. Tak że na pani ręce, Pani Ewuniu, od nas wszystkich jeszcze raz składam serdeczne podziękowania.

Powiem, że jest jedno moje zastrzeżenie, ale ono wynika jakby z mojej roli. Otóż zbyt małą państwo przywiązywaliście, jako rządzący, wagę do zgłaszanych uwag i propozycji opozycji. Mam jednak nadzieję, że te uwagi były zgłaszane w 100% w sposób merytoryczny i nie było żadnych wycieczek politycznych. Nawet jak pan minister się nie zgadzał z nami i z naszymi propozycjami, to one zawsze były uwagami, które niosły element innego spojrzenia na finanse, co nie znaczy, że nie mogliśmy tutaj w sposób fajny, kulturalny i sympatyczny dyskutować. Tak że ja w imieniu senatora Kleiny i własnym również dziękuję.

Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów Leszek Skiba:

Również i w imieniu Ministerstwa Finansów bardzo serdecznie wszystkim dziękuję: całej komisji, obsłudze, sekretariatowi komisji. Jest rzeczywiście niezmiernie przyjemnie współpracować z komisją senacką z tego powodu, że tutaj jest dyskusja merytoryczna, a jest niezmiernie ważne, żeby widzieć to zrozumienie ze strony senatorów, prawodawców tych projektów, które trafiają właśnie do Senatu. Jest zawsze przyjemnie widzieć tę dyskusję merytoryczną. Wtedy jest też właśnie takie poczucie sensu. Można powiedzieć, że to prawo, które jest przyjmowane przez Senat, jest proponowane – jest wiele projektów właśnie Ministerstwa Finansów – w efekcie zmienia nasz kraj w pozytywny sposób. W związku z tym myślę, że ta dyskusja, która się toczy, jest bardzo często inspiracją innych działań Ministerstwa Finansów. Ale też dziękuję za zrozumienie i za to, co państwo senatorowie wnoszą właśnie w trakcie pracy. Mam nadzieję, że w następnej kadencji będzie podobnie. Dziękuję.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Proszę.

Senator Leszek Czarnobaj:

Panie Przewodniczący! Panie Ministrze!

Na koniec taka jedna prośba: żeby w nowej kadencji poszczycić się tym, że 99,9% ustaw było projektami rządowymi. Jeśli można o to prosić… Bo to jednak jest… Mogą się zdarzyć sytuacje awaryjne, ja to rozumiem. Ale nie może być tak, że sytuacja awaryjna staje się pewną normą i zwyczajem. Bo jak popatrzymy na liczbę składanych projektów ustaw w trybie przyśpieszonym z pominięciem szerokich rozmów i konsultacji, to widzimy, że jednak to troszeczkę – mówiąc delikatnie, a w uroczystym dniu mówię delikatnie – za dużo.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Jeszcze pani Ewa.

Starszy Sekretarz Komisji Budżetu i Finansów Publicznych w Dziale Komisji Senackich w Biurze Prac Senackich w Kancelarii Senatu Ewa Rusek:

Szanowni Panowie… a w zasadzie Szanowni Państwo, choć pani senator nie jest obecna!

Przekazuję również podziękowanie ze strony sekretariatu. Skład sekretariatu też troszeczkę się zmieniał. Andrzej odszedł do Komisji Obrony Narodowej, ale bardzo nas wspierał przez dłuższy czas.

Ja mogę powiedzieć tyle, że mam wielką satysfakcję, że pracowałam w tej komisji kolejną kadencję. Mam takie poczucie, że rzeczywiście wykonaliśmy bardzo dobrą pracę, ciężką, ale wymierną, efektywną. To jest dla mnie duża satysfakcja ze względu, po pierwsze, na efekt tej pracy, a po drugie, na to, że rzeczywiście pracowałam ze świetnie przygotowanymi senatorami, a przede wszystkim życzliwymi, cierpliwymi i sprawnymi, jeśli właśnie chodzi o pracę w komisji. Tak więc to jest też dla mnie, po pierwsze, duża nauka, a po drugie, satysfakcja, że miałam przyjemność z państwem współpracować. Również na ręce pana ministra składam podziękowania za życzliwą pracę ze strony ministerstwa, bo nasze kontakty z pracownikami, z dyrektorami były częste. To, że nam się udało tak ładnie przez 4 lata pracować, to wielka sprawa i satysfakcja. Dziękuję uprzejmie.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Szanowni Państwo, ja rozumiem, że nikt nie ma uwag do sprawozdania, więc zakładam, że jest przyjęte.

Na koniec życzę tym wszystkim, którzy nie zostali wybrani, aby odnaleźli się w nowych rolach zawodowych. Tym wszystkim, którzy zostali wybrani, życzę, aby kontynuowali pracę w Senacie. A myślę, że tak jak powiedziała pani Ewa, te 4 lata naszej wspólnej pracy… No, dołożyliśmy cegiełkę do uszczelnienia systemu podatkowego, to widać, to jest rzeczywistość. Inaczej nie byłoby tych pieniędzy na różnego rodzaju programy socjalne. Po drodze przecież praktycznie przebudowaliśmy administrację skarbową. To wszystko musieliśmy zmienić prawnie. I dołożyliśmy jako Senat swoją cegiełkę. Nie wiem, jakie plany ma pan minister, ale mam nadzieję, że jeżeli dalej będzie ministrem, to będziemy dalej współpracowali, chyba że jakieś awanse się szykują.

Bardzo, bardzo serdecznie państwu…

(Senator Leszek Czarnobaj: Jeszcze…)

Bardzo, bardzo serdecznie państwu…

(Senator Leszek Czarnobaj: Jeszcze jedno zdanie…)

…dziękuję…

(Senator Leszek Czarnobaj: Można?)

Tak?

Senator Leszek Czarnobaj:

Ja tylko chciałbym powiedzieć, że w głosowaniach nad wszystkimi ustawami uszczelniającymi opozycja głosowała za.

Zastępca Przewodniczącego Krzysztof Mróz:

Pan senator Czarnobaj był bardzo aktywnym senatorem, co sobie cenimy.

No cóż? Przyszło mi zamknąć ostatnie posiedzenie Komisji Budżetu i Finansów w IX kadencji.

Zamykam to posiedzenie.

Życzę państwu wszystkiego najlepszego. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 49)