Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 172) w dniu 02-08-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (172.)

w dniu 2 sierpnia 2019 r.

Porządek obrad:

1. Rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 83. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 32)

(Posiedzeniu przewodniczy zastępca przewodniczącego Tadeusz Kopeć)

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Dzień dobry, Szanowni Państwo. Otwieram posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

Witam serdecznie panów senatorów i pana ministra energii, przedstawiciela rządu.

Punkt 1. porządku obrad: rozpatrzenie wniosków zgłoszonych na 83. posiedzeniu Senatu do ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ograniczenia obciążeń regulacyjnych

Wczoraj w trakcie debaty pan senator Zientarski zgłosił wniosek o wprowadzenie poprawki do ustawy.

Proszę pana ministra o opinię w sprawie poprawki do ustawy.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Adam Gawęda:

Dziękuję, Panie Przewodniczący.

Panowie Senatorowie!

Ta poprawka, która wczoraj została zgłoszona, do listy odbiorców uprawnionych do utrzymania cen w bieżącym roku dodaje odbiorców „pobierających energię elektryczną na potrzeby realizacji zadań wynikających z art. 18 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 10 kwietnia 1997 r. – Prawo energetyczne”. Przepis ten mówi, że do zadań własnych gminy należy finansowanie oświetlenia znajdujących się na jej terenie ulic i placów. Jednak tu, w zamyśle autorów… Ma to objąć nie tyle gminy, które już utrzymują ceny, tylko spółki zapewniające im to oświetlenie. W szczególności dotyczy to spółek Energa Oświetlenie i Enea Oświetlenie. Spółki te jako podmioty duże nie są uprawnione do zamrażania cen w drugim półroczu 2019 r., tylko do otrzymania dofinansowania – to jest ta zasadnicza różnica – do zakupionej w tym okresie energii. Wydaje się, że niezależnie od zastosowanego rozwiązania nie ma pewności, czy wymienione spółki przeniosą pełne uzyskane korzyści na swoich odbiorców, czyli, tak jak wnioskodawcy sugerują, na gminy. Takie rozszerzenie katalogu wymagałoby również ponownych negocjacji z Komisją Europejską, a to jest rzecz, która dość mocno skomplikowałaby tę sprawę.

Poprawka ta, co jest najistotniejsze w kontekście procesu legislacyjnego, zawiera pewne braki – nie dokonuje np. modyfikacji we wzorze oświadczenia, które składają uprawnieni odbiorcy, co powodowałoby niemożność złożenia poprawnego oświadczenia, a tym samym narażenie się na odpowiedzialność karną. W tej sytuacji ja w imieniu rządu wnoszę o odrzucenie tej poprawki.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Dziękuję, Panie Ministrze.

Czy Biuro Legislacyjne… Nie ma uwag.

Pan senator Kleina. Bardzo proszę.

(Senator Kazimierz Kleina: Jeżeli byłaby potrzeba modyfikacji, to…)

(Głos z sali: Mikrofon.)

Proszę.

Senator Kazimierz Kleina:

Przepraszam.

Jeżeli byłaby potrzeba modyfikacji tej poprawki, to ja mam upoważnienie pana senatora Zientarskiego, żeby taką modyfikację zrobić, ewentualnie coś wpisać. Jak mówię, gdyby była taka potrzeba.

A pytanie moje jest takie. Panie Ministrze, czy ten problem, o którym ta poprawka, że tak powiem, mówi, rzeczywiście istnieje? Czy może się okazać, że część gmin, która wykonuje swoje zadania związane z oświetleniem miejscowości za pośrednictwem spółek energetycznych i ich spółek córek… Czy może dojść do sytuacji takiej, że te spółki będą zobowiązane tę cenę w tym drugim półroczu podnosić lub zrobią to z własnej woli, dla większego zysku? Intencja była jednak taka, żeby niejako zatrzymać tę cenę, także w przypadku samorządów. Prawda? I dlatego myśmy się spotkali, uchwalali tę ustawę o podatku akcyzowym itd., a wcześniej różne inne rzeczy. Na ten problem zwracają uwagę samorządy i stąd pytanie, czy takie coś może mieć miejsce. No, gdyby tak było, no to raczej powinniśmy się zastanowić, jak to rozwiązać, jak zmodyfikować tę poprawkę, żeby sprawę załatwić. Chodzi o to, żeby jakimiś kruczkami prawnymi nie doprowadzono do tego, że część mieszkańców będzie ponosiła wyższe koszty związane z oświetleniem publicznym w ich gminach. Dziękuję bardzo.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Dziękuję, Panie Senatorze.

Panie Ministrze… Czy pan dyrektor? Proszę o odpowiedź.

Sekretarz Stanu w Ministerstwie Energii Adam Gawęda:

Ja rozumiem intencję, tylko że tutaj wchodzimy w przestrzeń, która… To stworzyłoby bardzo szeroki katalog. Dam taki przykład. Ta regulacja nie dotyczy tych, w których komponentem kosztowym jest cena energii… Mówiąc krótko, teraz musielibyśmy dokonać analizy całego katalogu wszystkich firm, które świadczą usługi na rzecz gmin – szpitali czy mikro- i małych przedsiębiorstw, bo przecież ta ustawa również ich obejmuje – i dokonać weryfikacji, która z tych firm może w ramach jakiejś działalności czy części działalności wykonywać tego typu usługi. Ja rozumiem intencję, ona idzie naprzeciw temu, co zakładaliśmy – że jednostki samorządu terytorialnego, które są w tym katalogu, są instytucjami uprawnionymi do utrzymania cen z końca czerwca 2018 r. – ale w tym przypadku nie możemy jednak tego artykułu zastosować z uwagi na to, że musielibyśmy to zgłosić do Komisji Europejskiej, co wydłużyłoby bardzo mocno czas, a, jak wiemy, rozporządzenie wchodzi w życie 14 sierpnia. To pierwsza rzecz. Druga rzecz, w moim przekonaniu istotniejsza, jest taka, że te 2 firmy, które obsługują jednostki samorządu terytorialnego, będą jakby korzystały z innego uprawnienia – pozwalającego na zrekompensowanie różnicy cen.

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Trudno mi wchodzić w niuanse… Po prostu nasze stanowisko jest takie. Chcemy, żeby ten proces przebiegał w tej chwili bez zakłóceń i żeby ci, którzy są rzeczywiście uprawnieni do złożenia tego oświadczenia, mogli to zrobić teraz, w ciągu praktycznie 2 tygodni, bo do 13 sierpnia. Nie chcemy po prostu tego procesu spowalniać, dlatego nasze stanowisko wobec tej poprawki, tak jak powiedziałem na wstępie, jest negatywne.

Zastępca Przewodniczącego Tadeusz Kopeć:

Bardzo dziękuję, Panie Ministrze.

Czy są jeszcze jakieś pytania?

Nie widzę zgłoszeń.

Przystępujemy do głosowania.

Mamy 2 wnioski: wniosek przyjęcie ustawy bez poprawek – to jest wniosek Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

…oraz wniosek o wprowadzenie poprawki.

Jako pierwszy przegłosujemy wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Kto jest za przyjęciem ustawy bez poprawek? Proszę o podniesienie ręki. (6)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (3)

Dziękuję bardzo.

Jeżeli państwo pozwolicie, to ja będę sprawozdawcą, tak jak dotychczas.

Zamykam posiedzenie Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności. Dziękuję.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 39)