Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Środowiska (nr 140), Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (nr 163) w dniu 26-06-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Środowiska (140.)

oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności (163.)

w dniu 26 czerwca 2019 r.

Porządek obrad:

1. Stanowisko komisji w sprawie wpływu ustawy o odpadach na warunki funkcjonowania zakładów przemysłowych w Polsce.

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 35)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności Adam Gawęda)

Przewodniczący Adam Gawęda:

Szanowni Państwo Senatorowie!

Otwieram wspólne posiedzenie Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

W imieniu własnym, jak i pani przewodniczącej, serdecznie was witam.

W porządku dzisiejszego posiedzenia komisji jest przedstawienie wspólnego stanowiska Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności w sprawie wpływu ustawy o odpadach na warunki funkcjonowania zakładów przemysłowych w Polsce.

Czy są uwagi do porządku obrad?

(Głos z sali: Nie ma.)

Nie widzę zgłoszeń.

Nie widzę też, żeby w dzisiejszym posiedzeniu udział brały osoby zajmujące się działalnością lobbingową.

Przypominam tylko, że wspólne posiedzenie komisji jest transmitowane.

Punkt 1. porządku obrad: stanowisko komisji w sprawie wpływu ustawy o odpadach na warunki funkcjonowania zakładów przemysłowych w Polsce

Szanowni Państwo, kilka słów wprowadzenia. Z uwagi na to, że weszła w życie w ubiegłym roku ustawa, która w jakiś sposób realizowała słuszne założenia mające na celu walkę z bezprawnym i szkodliwym dla środowiska sposobem pozbywania się odpadów… A jednak, mimo wszystko, firmy, które zajmują się zabezpieczeniem i gospodarką odpadami, zwracały uwagę na to, że ta ustawa zbyt szeroko i zbyt represyjnie dotyka również kwestii dotyczących terminów składowania odpadów, wymogów dotyczących zabezpieczenia roszczeń, również tych wszystkich kwestii, które były omawiane na wspólnym posiedzeniu, kwestii związanych z monitoringiem wizyjnym. W związku z tym odbyło się posiedzenie wspólne komisji. Na tym wspólnym posiedzeniu komisji zostały przedstawione stanowiska firm, dużych firm zajmujących się m.in. właśnie zabezpieczaniem czy gospodarką odpadami.

A w związku z tym zostało na dzisiejsze wspólne posiedzenie komisji przygotowane stanowisko, które chcielibyśmy wysłać do ministra środowiska. Do tego stanowiska jest załączony załącznik nr 1. I tu są propozycje, które oczywiście chcemy przedłożyć ministerstwu, związane z terminem magazynowania odpadów, zabezpieczeniem roszczeń, jak również monitoringiem wizyjnym i przeniesieniem na samorządy części kompetencji w zakresie wydawania zezwoleń na zbieranie odpadów w celu zapewnienia skutecznego i szybkiego procedowania w bardziej skomplikowanych sprawach pozostających we własności marszałka województwa. To są również kwestie dotyczące wydłużenia czasu na składanie wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego.

Dzisiaj na moje ręce wpłynęło również stanowisko KGHM Polska Miedź oraz Grupy Kapitałowej Azoty. Ja nie miałem możliwości, żeby się z pełną treścią tego stanowiska zapoznać. Jeśli państwo senatorowie uznacie, że można jako załącznik nr 2 to stanowisko wysłać do Ministerstwa Środowiska, to nasze stanowisko wyślemy wraz z tymi 2 załącznikami. Jeśli nie usłyszę głosu sprzeciwu, to tak właśnie zrobimy.

A w tej chwili otwieram dyskusję na temat samego stanowiska, a w zasadzie projektu stanowiska, który został państwu dostarczony.

Czy są na ten temat jakieś pytania?

Czy trzeba to stanowisko odczytać? Myślę, że nie.

(Głos z sali: Wszyscy to otrzymali.)

Wszyscy otrzymali. Myślę, że nie trzeba odczytywać.

Główne kwestie to właśnie te wpływające niekorzystnie na przedsiębiorstwa czynniki, do których należą nowe i nie zawsze uzasadnione terminy składowania, wymogi dotyczące zabezpieczenia roszczeń, wymogi dotyczące monitoringu wizyjnego i znacząco krótki termin na złożenie wniosku o wydanie pozwolenia zintegrowanego.

A zatem przystępujemy do głosowania.

Kto jest za przyjęciem wspólnego stanowiska Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności? Proszę o podniesienie ręki. (14)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (1)

Pomimo że 1 senator wstrzymał się od głosu, stanowisko komisji zostało zaakceptowane i zostanie wysłane do ministra środowiska.

Czy są jeszcze jakieś głosy, wolne głosy? Nie.

A zatem dziękuję za udział w posiedzeniu komisji.

Zamykam posiedzenie wspólne Komisji Środowiska oraz Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 39)