Narzędzia:
Wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury (nr 168), Komisji Ustawodawczej (nr 331) w dniu 24-05-2019
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– wspólne posiedzenie Komisji Infrastruktury (168.)

oraz Komisji Ustawodawczej (331.)

w dniu 24 maja 2019 r.

Porządek obrad:

1. Pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk senacki nr 1134).

(Początek posiedzenia o godzinie 8 minut 15)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Komisji Ustawodawczej Stanisław Gogacz)

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dzień dobry państwu.

Razem z panem przewodniczącym Misiołkiem, przewodniczącym Komisji Infrastruktury, jako przewodniczący Komisji Ustawodawczej otwieram wspólne posiedzenie obu komisji senackich.

Punkt 1. porządku obrad: pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych (druk senacki nr 1134)

Przedmiotem obrad naszego posiedzenia jest pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych; druk senacki nr 1134.

Przedstawiciel wnioskodawców: senator Aleksander Pociej. Legislator: pani mecenas Aldona Figura.

Pana przedstawiciela wnioskodawców, senatora Aleksandra Pocieja nie będzie. Prosił o to, żeby go usprawiedliwić.

Tak jak powiedziałem, przed nami pierwsze czytanie projektu ustawy. Przypomnę, że ponad miesiąc temu Komisja Ustawodawcza rozpatrywała wyrok Trybunału Konstytucyjnego, wyrok z dnia 14 marca 2018 r., w którym Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 491 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych w zakresie, w jakim dotyczy to sytuacji, w których uczynienie zadość przesłance samodzielności lokalu wymaga wykonania robót readaptacyjnych przez spółdzielnię, jest niezgodny z art. 45 ust. 1 konstytucji. To jest niejako przypomnienie istoty tego wyroku Trybunału Konstytucyjnego.

Komisja Ustawodawcza zdecydowała o podjęciu inicjatywy ustawodawczej. Inicjatywa ustawodawcza miałaby polegać na wprowadzeniu zapisów zmieniających zapisy ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.

Odbyły się konsultacje społeczne, co jest istotne i należy do naszych działań legislacyjnych. Otrzymaliśmy oczywiście opinię, ocenę skutków regulacji przygotowaną przez nasze Biuro Legislacyjne. Było to przy okazji rozpatrywania tego wyroku, opinia ma datę 26 marca 2019 r. Otrzymaliśmy też z datą 22 maja 2019 r. opinię od przewodniczącego Krajowej Rady Sądownictwa, jest to opinia bez uwag. Opinię przesłał również minister inwestycji i rozwoju – to jest pozytywna opinia; opinia prezesa Naczelnego Sądu Administracyjnego – również bez uwag; opinia prezesa Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej – też bez uwag. Opinię przesłała nam również Katowicka Spółdzielnia Mieszkaniowa, tu jest rozwinięcie pewnych uwag. Opinię przesłał Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych RP, tu z kolei jest dużo statystyki.

(Senator Piotr Zientarski: Pozytywnie?)

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Związek Rewizyjny Spółdzielni Mieszkaniowych uprzejmie informuje, że nie wnosi uwag do rozwiązań zaproponowanych w projekcie ustawy. Jest to opinia z datą 12 kwietnia br. Być może są jeszcze jakieś inne opinie. Jeżeli tak, to oczywiście były one umieszczane na naszej stronie internetowej i do państwa wysyłane. Bardzo dziękuję za przesłanie tych opinii.

Chciałbym teraz powitać gości. Witam panią Elizę Chojnicką, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju, zastępcę dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa. Witam pana Piotra Majewskiego z Unii Spółdzielców Mieszkaniowych. Witamy pana. Witam panią Nataszę Sikorę, Najwyższa Izba Kontroli. Jest pani, tak? Tak. Jest z nami pani Aldona Figura, Biuro Legislacyjne. Witam panią. Jest też pan Marian Fałek, również Biuro Legislacyjne. Państwo przygotowują ocenę skutków regulacji.

Proszę państwa, nie pozostaje mi nic innego jak poddać pod dyskusję propozycje legislacyjne, które są wzmocnione dzięki etapowi konsultacji społecznych. Jeżeli ktoś chciałby się wypowiedzieć…

Pan senator Piotr Zientarski.

Senator Piotr Zientarski:

Panowie Przewodniczący!

Z uwagi na akceptację naszej inicjatywy wykonującej wyrok Trybunału Konstytucyjnego – przypomnę, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego zapadł, został wydany w prawidłowym składzie, w związku z tym nie ma podstaw do kwestionowania ważności tego wyroku – składam wniosek o przyjęcie jej w tym kształcie, w jakim została poddana konsultacjom, które, jak pan wspomniał, przyniosły pozytywne opinie tego projektu.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Jest propozycja pana senatora Zientarskiego przyjęcia wykonania wyroku w kształcie, jaki jest zaproponowany w druku, nad którym pracujemy.

Czy ktoś jeszcze chciałby zabrać głos?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Biuro Legislacyjne? Może państwo, nasi goście?

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Bardzo proszę.

Zastępca Dyrektora Departamentu Mieszkalnictwa w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju Eliza Chojnicka:

Eliza Chojnicka, Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Ja mogę tylko powtórzyć to, co zostało już przedstawione w opinii, mianowicie to, że opiniujemy projekt pozytywnie. Wykonuje on w pełni orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

W takim razie przystępujemy do głosowania nad przedstawionymi rozwiązaniami legislacyjnymi.

Kto jest za przyjęciem projektu zawartego w druku nr 1134? (18)

Kto jest przeciwny? (0)

Kto wstrzymał się od głosu? (0)

Stwierdzam, że propozycja została przez połączone komisje przyjęta.

A teraz zapytam, kto z państwa chciałby być sprawozdawcą. To nie jest długa nowela, tak że nie powinno być problemu.

Czy ktoś chciałby się zgłosić?

(Wypowiedzi w tle nagrania)

Nie, to na pewno nie będzie na tym posiedzeniu. Kto ma mało sprawozdań, to proszę… To nie są trudne sprawy. Jeżeli nie ma chętnych, to przewodniczący będzie sprawozdawcą.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Pan senator Ambrozik?

(Głos z sali: A jest?)

(Głos z sali: Jest, jest.)

Pan senator Ambrozik. Dobrze.

Jeżeli nie ma innych propozycji, to dziękuję…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

A, jeszcze pan senator Peczkis chciałby zabrać głos, tak?

Bardzo proszę.

Senator Grzegorz Peczkis:

Ja mam pewne ogłoszenie, głównie do członków Komisji Infrastruktury. Dzisiaj o godzinie 12.00 przy wejściu do klubu Prawa i Sprawiedliwości, w jednej z sal klubu Prawa i Sprawiedliwości odbędzie się spotkanie z panem Wacławem Stevnertem. To jest Polak pomimo troszkę obco brzmiącego nazwiska. On od wielu, wielu lat produkuje samochody elektryczne i chciałby, jeśliby to było możliwe, porozmawiać z Komisją Infrastruktury. Zapraszam wszystkich. To jest spotkanie otwarte.

Przewodniczący Stanisław Gogacz:

Dziękuję bardzo.

Tak jak powiedziałem, pan senator Ambrozik będzie sprawozdawcą.

Dziękuję bardzo.

Zamykam posiedzenie 2 połączonych komisji.

(Koniec posiedzenia o godzinie 8 minut 23)