Narzędzia:
Posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (nr 79) w dniu 26-09-2018
Uwaga! Zapis stenograficzny jest tekstem nieautoryzowanym

Zapis stenograficzny

– posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich (79.)

w dniu 26 września 2018 r.

Porządek obrad:

1. Przygotowanie projektu uchwały Senatu RP w sprawie zmiany w składzie komisji.

2. Sprawy różne.

(Początek posiedzenia o godzinie 10 minut 30)

(Posiedzeniu przewodniczy przewodniczący Sławomir Rybicki)

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dzień dobry.

Otwieram siedemdziesiąte dziewiąte posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

W porządku posiedzenia mamy jeden punkt: przygotowanie projektu uchwały Senatu w sprawie zmiany w składzie komisji.

Oczywiście stwierdzam, że jest kworum. Mamy właściwą reprezentację, żeby podejmować uchwały.

Czy do porządku posiedzenia są uwagi? Nie ma, więc przyjmuję, że…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Rozumiem, że jest taka prośba.

Na zakończenie, po rozstrzygnięciu tego punktu, oczywiście będzie możliwość zabrania głosu w ramach wolnych wniosków.

Punkt 1. porządku obrad: przygotowanie projektu uchwały Senatu RP w sprawie zmiany w składzie komisji

Proszę państwa, odczytam projekt uchwały przygotowany przez sekretariat.

„Senat Rzeczypospolitej Polskiej, na podstawie art. 13 ust. 2 Regulaminu Senatu, odwołuje senatora Tadeusza Romańczuka z Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia”.

Do marszałka Senatu wpłynął wniosek pana senatora, który w związku z objęciem pracy w resorcie rolnictwa na stanowisku sekretarza stanu wystąpił z takim wnioskiem. Zgodnie z Regulaminem Senatu senator pełniący funkcję ministra albo sekretarza stanu nie może być członkiem komisji senackiej, jeżeli przedmiot komisji pokrywa się ze stanowiskiem, jakie pełni. Taki oczywisty konflikt interesów.

Czy do projektu tej uchwały są uwagi?

Jeśli nie ma, to proponuję, żebyśmy ją przegłosowali.

Kto jest za przyjęciem odczytanego projektu uchwały? (8)

Kto jest przeciw? (0)

Kto się wstrzymał? (0)

Dziękuję bardzo.

Stwierdzam, że komisja przyjęła projekt uchwały w sprawie zmian w składzie osobowym komisji senackiej.

Punkt 2. porządku obrad: sprawy różne

Proszę bardzo, wolne wnioski, jeżeli są…

(Wypowiedź poza mikrofonem)

Jeżeli można zaproponować osobę przewodniczącego jako sprawozdawcę, tak jak do tej pory, to będę wdzięczny.

Jeżeli nie ma uwag, to dziękuję bardzo.

I proszę, przechodzimy do wolnych wniosków.

Senator Kobiak.

Senator Andrzej Kobiak:

Pierwsza rzecz: i wczoraj, i dzisiaj, wjeżdżając na teren Senatu, miałem kontrolowany samochód. Pracownik, który mnie wpuszczał, powiedział, że odtąd wszyscy będą zawsze kontrolowani. Nikt nam nie podał powodu, dlaczego tak się dzieje. Może nasza komisja wystąpiłaby z zapytaniem do pana marszałka, co jest powodem takiej zmiany, że senatorowie i ich samochody mają być kontrolowani? To jest pierwsza sprawa.

(Wypowiedź poza mikrofonem)

U mnie – nie tylko bagażnik.

I druga sprawa: od wielu lat przyjeżdżam do Senatu i zawsze gdzieś udawało mi się stanąć samochodem, bo było tyle miejsca. Mimo że liczba senatorów się nie zwiększyła, w tej chwili praktycznie nie ma gdzie zaparkować. Ja wiem, że bardzo zwiększyła się liczba pracowników, którzy te miejsca zajmują, ale może by wyznaczyć miejsca postojowe dla senatorów. No, bo czasem jest tak, że przyjeżdżamy w ostatnim momencie i krążymy po obszarze Sejmu i Senatu, żeby zaparkować gdzieś na krawężniku. Dzisiaj nie ma posiedzenia Sejmu, a miejsc parkingowych nie ma.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Czy są jeszcze jakieś głosy w ramach wolnych wniosków?

Jeśli nie ma, to proponuję, abyśmy w tej drugiej sprawie, dotyczącej parkingów i innych kwestii związanych ze sprawami, nazwijmy to, socjalnymi i technicznymi naszego pobytu w Senacie po prostu zaprosili na posiedzenie ministra szefa Kancelarii Senatu i o tym porozmawiali. To jest kwestia bufetu i kilku takich spraw, które są drobiazgami, wydawałoby się, jednak wpływają na jakość naszej pracy.

A w pierwszym przypadku ja bym poprosił o opinię pana mecenasa. Czy rewizja samochodu nie jest zbyt daleką ingerencją, powiedziałbym, w wolny mandat senatorski. I czy to nie jest kwestia ograniczenia tego mandatu? Bo sprawa jest poważna i na pewno wymaga zajęcia jakiegoś stanowiska. No, to jest działalność, która ingeruje jednak w sferę wolności senackiej.

Proszę o opinię pana mecenasa.

Główny Legislator w Biurze Legislacyjnym w Kancelarii Senatu Szymon Giderewicz:

Dziękuję bardzo, Szymon Giderewicz.

Wysoka Komisjo! Szanowni Państwo!

W tej chwili, tak ad hoc, nie jestem przygotowany, żeby taką wiążącą opinię sformułować. Jak rozumiem, są to jakieś procedury wewnętrzne. Najpierw trzeba by przeanalizować cały problem łącznie z tymi procedurami i dopiero wtedy taką opinię wydać. W tej chwili, ponieważ ta sprawa wynikła dopiero teraz w ramach wolnych wniosków, nie jestem w stanie wiążąco się wypowiedzieć. Dziękuję.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję.

Wydaje się, że ta sprawa powinna mieć ciąg dalszy. Jeżeli komisja nie wyrazi sprzeciwu, to ja wystąpię do ministra, a właściwie do marszałka Senatu, z zapytaniem o powody tak daleko idącej ingerencji w wolny mandat senatorski.

Senator zgłasza się w ramach wolnych wniosków, tak?

Senator Leszek Piechota:

Ewentualnie można by było, korzystając z obecności szefa Kancelarii Senatu na najbliższym posiedzeniu, poszerzyć jego porządek o kompletne wyjaśnienie – prosiłbym o zaprotokołowanie tego przez sekretarza – kwestii dotyczącej osób, które po zbliżających się wyborach samorządowych obejmą mandat burmistrza, wójta czy prezydenta. Nie? Bo są pewne niejasności typu, kiedy wygasa mandat, jak długo prowadzić biuro, kiedy jest jego przejęcie itd. Chodzi o to, żeby ewentualnie ustosunkował się do tych kwestii, zajął takie stanowisko. To dla senatorów, którzy kandydują. I jak to właściwe będzie wyglądało, jeżeli chodzi o kwestię ciągłości pracy? Bo mamy tutaj… No, ja sygnalizuję temat. W świetle prawa w momencie wyboru z automatu wygasa mandat senatora, ale prezydentem czy burmistrzem jest się dopiero w momencie przyjęcia uchwały. A więc jest przerwa w ciągłości pracy. Pytanie, czy to jest prawidłowo, czy powinny zachodzić inne okoliczności. Na przykład dopiero uchwała marszałka o wygaśnięciu mandatu. Nie? I kwestia przejmowania i rozliczenia biura za ten czas, bo po wyborze automatycznie to biuro przestaje płacić jakiekolwiek rachunki. Tak więc może dobrze by było, gdyby wcześniej… Nie chciałbym zaskakiwać pana ministra pytaniami na posiedzeniu. Chodzi o to, żeby się ustosunkował, jak wygląda stan formalnoprawny senatora w momencie wyboru i jak wyglądają potem jego obowiązki w stosunku do Senatu, np. kwestie rozliczeń? I świadczenia w stosunku do senatora, jakie powinien wykazać Senat, w postaci wypłaty, odprawy, itd., itd. Dziękuję bardzo.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Dziękuję, Panie Senatorze.

To tak naprawdę reguluje ustawa. I to chyba nie jest pytanie do szefa kancelarii. Do szefa kancelarii, myślę, powinniśmy się zgłosić w kwestiach organizacyjnych dotyczących funkcjonowania kancelarii.

(Senator Leszek Piechota: Ja już ten temat zbadałem i rzeczywiście…)

Jeżeli mogę dokończyć, Panie Senatorze.

(Senator Leszek Piechota: A przepraszam.)

To poprosimy Biuro Legislacyjne, Panie Mecenasie, żeby takie stanowisko na najbliższe posiedzenie komisji przedstawiło. Bo myślę, że to jest właściwy adresat.

Ja zaś wrócę do kwestii przeszukań samochodów. No, wydaje mi się, że komisja jest właściwą instytucją, aby się zwrócić do marszałka Sejmu z zapytaniem o przyczyny i jednak umocowanie tego w przepisach prawa.

(Głos z sali: Senatu.)

Senatu, przepraszam.

(Głos z sali: To są sprawy senatorskie.)

To są sprawy senatorskie, oczywiście.

Czyli jest zgoda…

Senator Leszek Piechota:

Tylko sygnalizuję, że jest opinia prawna w tej kwestii dotycząca pokojów parlamentarzystów w hotelu poselskim. Można by było z tej opinii skorzystać. Ona została napisana z powodu przeszukania przez służby takiego pokoju. Czy on jest objęty immunitetem, czy nie jest objęty? Znam tę opinię. Nie chcę w tej chwili sugerować.

(Przewodniczący Sławomir Rybicki: Ja wiem – on nie jest objęty immunitetem. No ale nie można na podstawie jednej sytuacji rozszerzać zakresu ingerencji…)

Akurat opinia jest dość ciekawa, bo sugeruje, że pokój jest objęty immunitetem i że służby nie mogą tak sobie wejść i tego pokoju skontrolować.

Przewodniczący Sławomir Rybicki:

Ale w tej chwili nie ma przypadku kontroli pokojów, jest przypadek kontroli…

(Senator Leszek Piechota: Tam jest też wspomniane o…)

…samochodów.

A więc proponuję, żebyśmy w tej sprawie… Jeżeli mogę zaproponować takie rozstrzygnięcie, to ja się po prostu zwrócę jako szef komisji do marszałka z zapytaniem. Dobrze? Bo to dotyczy każdego z nas. No może motocykla się nie kontroluje, ale samochód już tak.

Jeżeli nie ma innych spraw, to dziękuję bardzo.

Kończę posiedzenie Komisji Regulaminowej, Etyki i Spraw Senatorskich.

(Koniec posiedzenia o godzinie 10 minut 39)